Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

12 Eylül 2017

kredispara.com olarak bu yazımızda hayvan kredilerini ele alıyoruz. Hayvan kredisi nasıl alınır, hayvan kredisi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir diyorsanız bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Almak

Hayvan kredisi / Hayvancılık kredisi ülkemizde hayvan yetiştiriciliği ve bu alanda hayvansal üretim yapacak olanlara verilen kredilerdir. Hayvan kredileri hem devlet desteği olarak hem de bankalarca verilmekte olup, hayvancılık alanında faaliyette bulunan kişi ve işletmelere finans sağlamak adına verilmektedir.

Hayvan kredileri kendine ait alt kategorilerde verilmektedir. Bunlar nelerdir, şöyle bir göz atalım.

  • Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği
  • Damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği
  • Büyükbaş hayvan besiciliği
  • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği
  • Küçükbaş süt hayvanı yetiştiriciliği
  • Küçükbaş hayvancılık besiciliği
  • Arıcılık
  • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği
  • Süt ürünleri yetiştiriciliği

Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvan kredileri alt kategorileri ve verildikleri kurum / kuruluşlarca çok çeşitlidir. Devlet destekleri son yıllarda hayvancılık alanında hız kazanmıştır. Hayvan kredileri devlet destekli olarak hibe kredi, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi olarak verilmektedir. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Kosgeb Kurumu devlet destekleri ile hayvan yetiştiricilerine kredi imkanı sunmaktadır.

Devlet desteği dışında sürekli olarak Ziraat Bankası başta olmak üzere kamu bankaları hayvan kredisi vermektedir. Bankaların verdiği bu krediler hayvan yetiştiriciliği alanında faaliyet gösteren kişi ve işletmelere verilmektedir. Bu bankaların dışında özel bankalar da son yıllarda hayvancılık kredisi vermeye başlamıştır. Hayvancılı sektöründe yer alanlara özel hayvan kredileri günümüzde bankalarca düşük faiz oranları ve ödeme kolaylıkları ile verilmektedir.

Hayvan Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Hayvan kredilerinin şartları kendi içlerindeki kategorilere göre değişmektedir. Hayvan kredilerinde genel şartların başında kredilerden yararlanmak isteyenlerin hayvancılık alanında faaliyet gösteriyor olması ve bunu belgelemesi gerektiği gelmektedir. Bankalardan alınacak hayvan kredilerinde temel şartlar ise başvuru sahiplerinin kredi durumu, kredi notu ve kara liste sorgulamaları gelmektedir.

Hayvan kredilerini alabilmek için diğer şartlar arasında alınacak hayvan sayısı gelmektedir. Buna göre hayvan kredileri genel olarak büyükbaş hayvanlarda en az 10, küçükbaş hayvanlarda en az 25 adet olması şatları vardır. Ancak bu ilgili gruplarda hayvan türlerine göre değişebilmektedir. Örneğin küçükbaş hayvan kategorisinde keçi için en az 25 iken koyun için en az 50 olabilmektedir. Bu şartlar genellikle devlet desteklerinde aranır. Her yıl güncellenen şartlar olarak da bilinmektedir. Bankalar genellikle böyle şartlar talep etmezler.

Hayvan kredileri kendi içinde ayrıldığı gibi verildiği kurumlarca da ayrı değerlendirmesi yapılmaktadır. Örneğin Kosgeb Kurumu çiftçi desteklerinden yararlanmak için öncelikle girişimcilik kursuna katılmak ve burada başarılı olarak girişimcilik sertifikası almak gereklidir. Ayrıca bundan sonra bir de iş projesi hazırlanmalıdır. Tarım Kredi Kooperatiflerinden devlet desteği alabilmek için ise ilgili kooperatife üye olunması başlıca şarttır.

Konumuzun devamı niteliğinde olan diğer yazımızda alt kısımdadır. İlginizi çekebilir.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Devlet destekli hayvancılık kredisi almak istiyorsanız bu konumuza göz atabilirsiniz.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık