Hayvancılık Destekleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

21 Ağustos 2017

Hayvancılık destekleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum! Hayvancılık desteği alarak iş yapmak istiyorum! Peki hayvancılık destekleri nelerdir? Hayvancılık kredisi desteklerinin şartları nasıldır diyenler için bu yazımızda sizlere hayvancılık destekleri ile ilgili güncel bilgiler veriyoruz.

Hayvancılık Destekleri

Hayvancılık ülkemizin önemli gelir kaynaklarındandır. Özellikle kırsal kesimlerde ve köylerde hayvancılık büyük oranda yapılmaktadır. Son yıllarda bu işlerde olan azalmaya istinaden devletimiz önemli adımlar atmaya karar vermiştir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından verilen teşvikler ile birlikte hayvancılık mesleği ile uğraşanlara destekler verilmeye başlanmıştır.

Hayvancılık faaliyetlerini desteklemek amacı ile hayvancılık destekleri yoğun olarak verilmeye başlanmıştır. Bu destekler arasında hibe yardımlar, faizsiz krediler, düşük faizli ve esnek ödemeli krediler devletimiz ve ilgili kurumlarca verilmektedir. Hayvancılık mesleğini desteklemek ve bu sektörü geliştirmek adına hayvancılık destekleri uzun dönem boyunca devam etmesi planlanmaktadır. Buna göre köyler ve kırsal alanlar başta olmak üzere pek çok bölgede tarımsal destekleme ve kalkınma projeleri düzenlenmektedir. Hayvancılık mesleği ile uğraşan ve uğraşacak olanlara finansal yarım etmek ve onları desteklemek adına hayvancılık destekleri verilmeye devam etmektedir.

Hayvancılık Destekleri Nelerdir?

Hayvancılık destekleri maddi desteklerdir. Hayvancılık faaliyetlerini ve bu alanda çalışan kişileri desteklemek amacı ile verilmektedir. Hayvancılık desteklerini şu şekilde değerlendirmek mümkündür.

 • Devlet desteği ile hibe yardımları
 • Devlet desteği ile faizsiz krediler
 • Devlet teşviki ile düşük faizli krediler.

Tüm hayvancılı desteklerinin temelinde devlet yardımı ve teşvikleri söz konudur. Devlet destekli hibe yardımları günümüzde 30.000 TL olarak verilmektedir. Bunun dışında ise hayvancılık mesleği ile uğraşanlar yine devlet desteği ile birlikte faizsiz ve esnek ödeme ile hayvan kredisi alabilirler.

Hayvancılık Destekleri Nereden Alınır?

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığınca verilen bu destekler hayvancılar için son derece önemli ve yararlıdır. Yine bunlara ilaveten devlet teşviki ile Ziraat Bankası tarafından düşük faizli ve taksit ertelemeli hayvancılı kredileri verilmektedir. Ülkemizde her dönem Ziraat Bankası hayvancılık kredi destekleri hayvancılar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Hayvancılık alanında faaliyet gösterenlere son yıllarda bankaların da destek kredisi vermeye başladığı da görülmektedir.

Hayvancılık Destekleri Şartları Nelerdir?

Hayvancılık destekleri nasıl alınır diyenler için devlet destekli hibe yardımlar ve faizsiz krediler için gerekli şartlar şu şekildedir.

 • Hayvancılık destekleri hayvancılık mesleği ile uğraşanlara verilen bir kredidir. Başka amaçla kullanımı mümkün değildir.
 • Hayvancılık mesleğini icra edenlerin çiftçi kayıt belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
 • TC vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Hayvancılık destekleri 18 ile 41 yaş arasında olanlara verilmektedir.
 • Hayvancılık destekleri için bakanlığa iş projesi sunulması gerekmektedir.

Hayvancılık hibe yardımları ve faizsiz kredi destekleri inek, sığır, manda başta olmak üzere büyükbaş hayvancılık, koyun ve keçi başta olmak üzere küçükbaş hayvancılık, besicilik faaliyetleri, tavuk çiftliği kurulumu, süt üretimi faaliyetleri, arıcılık faaliyetleri gösterecek olanlara verilmektedir.

Hayvancılık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının web sitesinden yapılmaktadır. Burada yer alan yeni kayıt alanında kayıt işlemleri yapılmaktadır. Ve çok daha önemlisi ise iş projesidir. Hayvancılık desteklerini alabilmek için bir proje hazırlanmalı ve bakanlığa sunulmalıdır.

Ayrıca Ziraat Bankasından devlet teşvikli düşük faizli ve esnek ödemeli hayvancılık kredisi almak isteyenlerin ise;

 • 18 yaş üstü olmak ve TC vatandaşı olmak
 • Kredi sicili temiz olmak
 • Çiftçi kayıt belgesine sahip olmak

Şartlarına uygunluk göstermesi gerekmektedir. Hayvancılık mesleği ile uğraşanların kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek başvuru yapması gerekmektedir. Hayvancılık destekleri ve kredileri her yıl yeniden düzenlenerek, meslek sahiplerine faydalı güncellemeler de yapılmaktadır.

Bu konumuzu inceleyen ziyaretçilerimizin en çok aşağıdaki yazılarımız ilgisini çekti. Sizinde göz atmanızı tavsiye ederiz.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Devlet desteği ile hayvancılık kredisi almak istiyorsanız bu konumuza göz atabilirsiniz.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi


Kosgeb Tarım ve Hayvancılık Hibe Kredisi

Kosgeb Tarım ve Hayvancılık Hibe Kredi ile ilgili tüm detaylar bu konumuzda.

Kosgeb Tarım ve Hayvancılık Hibe Kredisi


Konumuzu faydalı bulduysanız beğenmeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca web sayfamızı sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Konularımız arasında bulunan hayvancılık üzerine yazılarımız sizler için fayda sağlayabilir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık