Hibe Kredi Nasıl Alınır? Hibe Kredi Veren Kurumlar

18 Mayıs 2016

Hibe kredi, devlet kurum ve kuruluşlarının kişilere, iş yeri açmak veya kurulu iş yerini genişletmek açısından verdiği teşvik amaçlı geri ödemesiz kredilerdir. Hibe krediler, kişilere belirli kurum ve kuruluşlar tarafından başvuru yapmaları sonucun da uygunluk gösteriyorlar ise verilir. Hibe kredilerini alabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı işlemler ve şartlar vardır.

Hibe Kredi Veren Kurumlar ve Şartları

Günümüz de hibe kredi denildiğinde akıllara ilk olarak KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) geliyor. KOSGEB, yeni bir işletme kurmak isteyen ve kurulu işletmelerini genişletmek isteyen yatırımcılara destek amaçlı geri ödemesiz hibe kredi veriyor. Yazılarımız arasında olan kosgeb kredisi nasıl alınır yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

kosgeb hibe krediler

Kosgeb kredisi nasıl alınır? Başvurusu ve şartları nelerdir diyorsanız bu konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Geri Ödemesiz Hibe Kredi Veren Kurumlar

Diğer geri ödemesiz hibe krediler ve teşvikler veren kurum ve kuruluşlar ise; TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu), İŞKUR, Ekonomi Bakanlığı gibi birçok kurum ve kuruluştur. Hibe kredileri aynı zamanda tarım ve hayvancılık ile uğraşan veya uğraşmak isteyen kişilere de teşvik etmek amacı ile kullandırılır. Aynı zaman da Belediyeler Zanaatkârlar, Sivil Toplum Kuruluşları da teşvik amaçlı verilen hibe kredilerinden faydalanabilirler. Fakat bunun için belirli başvurular da bulunmaları gerekir. Kendilerine en uygun olan kredi, almak istedikleri geri ödemesiz krediyi seçerek ilk olarak başvuru yapmaları gerekiyor. Öngörülen zorunlu eğitim kursları var ise belirli bir süre o kurslara katılmaları gerekiyor. Sonrasın da yapmak istedikleri işin projesini hazırlayıp hibe kredi almak istedikleri kurum veya kuruluşlara bu proje ile müracaat etmeleri gerekiyor.

Yapmak istedikleri iş alınacak kredinin şartlarına uygun ise kredileri onaylanıyor. Hibe kredilerinin azami tutarı 30.000 Türk lirasıdır. Bu durum yapılacak veya yapılmakta olan işin daha hızlı hale getirilmesini sağlıyor. Fakat geri ödemesiz krediler onaylandıktan sonra tek sefer de alınamıyor. Örnek verecek olursak; kişi yeni bir işletme açmaya karar veriyor. Bunun için devlet destekli geri ödemesiz krediye başvuru yapıyor. Ücretsiz zorunlu eğitim kurslarına katılıyor. Sonra yapmak istediği iş için hazırlamış olduğu proje ile başvurusunu tamamlıyor. Başvurusu ile geri ödemesiz hibe kredisi almaya hak kazanıyor fakat bu kredi hemen ödenmiyor işletmeyi açacak olan kişi, önce kendi harcamalarını yaparak işletmesini açıyor ve işletmesi için harcamış olduğu tutarı faturalandırıyor. Faturaları ile kuruma tekrar müracaat ediyor ve harcamış olduğu faturalandırılmış tutarlar tarafına ödeniyor. Yani yeni işletme açmak isteyen kişinin mutlaka ilk harcamalarını yapacağı sermayesi olmalıdır. Hibe krediler kendi harcamalarının kişiye geri verilmesin mahsuben alınabilmektedir.

Hibe kredilerini alabiliyorlar. Hibe kredileri ekonomiye katkı sağlamak amacı ile geliştirilen projelerdir. Geri ödemesiz hibe krediler sayesin de birçok işletme faaliyete geçmiş ve faaliyette olan işletmelere katkı sağlanmıştır. Bu durum birçok kişinin de iş bulmasına olanak sağlamıştır. Aynı zaman da çiftçiliğe ve hayvancılığa da katkısı oldukça büyüktür.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Çekemiyorum Acil Para Lazım başlıklı yazımız Acil borç para lazım, Acil para ve Acil para lazım diyenler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Ahmet B. dedi ki:

    Hibe krediler üzerine çok güzel bilgiler aktarmışsınız. Teşekkürler.

Yorum Yaz


Yukarı Çık