Hisse Senedi Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

6 Ekim 2016

Anonim şirketler, komodit şirketler, T.C Merkez Bankası, sigorta şirketleri, bağlı ortaklıklar, Kamu İktisadi Teşekkülleri gibi kuruluşların çıkarma yetkisi olduğu kıymetli evraklardır. Hisse senedi şirke ortaklarının sermeye paylarını belgelemek amacı ile kullanılmaktadır. Kıymetli evrak üzerinde kişinin adı belirtilebilir veya belirtilmeyebilir. Üzerinde ad belirtilen hisse senetleri nama yazılı hisse senetleridir. İsim belirtilmiyorsa hamiline yazılı hisse senedi şeklini alır.

Hamiline yazılı hisse senedi başka bir kişi tarafından bulunma riskinde, kolayca elden çıkarılarak paraya dönüştürülebilir. İsme yazılı olan senetler ise bu tip durumlara karşı daha güvenli bir durum teşkil eder. Buna bağlı olarak nama yazılı senetler daha güvenlidirler. Hisse senedi adını verdiğimiz bu kıymetli evraklar üzerinden devretme işlemi uygulanabilmektedir. Kıymetli evrak üzerindeki bu işleme ciro etme denmektedir. Hisse senedi tam anlamada bu işe yarayan yani değeri bir elden başka bir ele geçiren bir finansal yapıyı oluşturmaktadır.

Hisse Senedi Hangi İşlemleri Yapmaya Yaramakta

Hisse senedinin anlamı ciro yapabilmekle eş değerdir. Ciro çeşitleri hisse senedi üzerinde şekillenmektedir. Tam ciro ve beyaz ciro seçeneklerinin yapılabilmesini kıymetli evraklar olan hisse senetleri sağlamaktadır. Devir eden kişinin ad ve soyadı yazılarak ”ödeyiniz” talimatı eki ile tam ciro gerçekleştirilir. Devir alan kişi ise bu hisse senedi yolu ile imzalamayı gerçekleştirir ve işlem bu yolla finansal yapıya sahip olmaktadır.

Hisse Senedi Özellikleri

Hisse Senedi Nedir sorusunun diğer bir yanı ise özelliklerinde gizli bulunmakta. Ortaklara haklar tanımaya yardımcı olan yapıyı desteklemektedir. Adi ve imtiyazlı hisse senetleri kişilere ortak haklar tanıyan ve bunu yasal bir şekilde ortaya koyabilen kıymetli evraklardır. İmtiyazlı hisse senedi oluşumu ise, kişilere özel haklar tayin etmekte ve bunları ayrıca belirtmeye yaramaktadır. Hisse senetleri aynı zamanda kuruluşlarda ya da sermaye artırımı gibi konularda kullanılan kıymetli evraklardır. Şirketlerin varlıklarında oluşan değer artışlarını sermayeye yansıtmak amacıyla oluşturulan hisse senetleri de oluşturulabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık