Hoşgeldin Faizi Nedir?

12 Ekim 2017

Hoşgeldin faizi nedir, ne demektir? Hoşgeldin faizi ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum! Hangi bankalar Hoşgeldin faizi veriyor? Diyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye etmekteyiz. Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız Hoşgeldin faizi ile ilgili detaylı bilgiler burada yer almaktadır.

Hoşgeldin Faizi

Hoşgeldin faizi, bankaların son dönemde piyasaya sunduğu yeni bir kampanyadır. Hoşgeldin faizi, vadeli mevduat hesaplarına uygulanacak faiz oranını temsil etmektedir. Bankaların amacı, yeni müşteriler kazanmak veya mevcut müşterilerini daha fazla olarak vadeli mevduat hesabı kullanmaya sevk etmektir. Bankanın buradaki amacı nettir, vadeli mevduat hesabındaki miktarları belirli bir süreliğine finans kaynağı olarak kullanmak ve bu paralardan kar elde etmektir.

Hoşgeldin faizi bankanın normalde sunmuş olduğu vadeli hesap faiz oranına göre daha yüksektir. Hoşgeldin faizinin de bir süresi vardır. Bu süre bankalara göre ve vadenin süresinde göre değişlik gösterir. Örneğin 1 yıl vadeli hesaplar için genellikle 1 aylık ya da 45 günlük Hoşgeldin faizi uygulaması vardır. Süre sonunda ise vadeli mevduat hesapları normal faiz oranları üzerinden değerlendirilmektedir. Kimi bankalar ise yıl boyunca Hoşgeldin faizi vermektedir. ING Bankası buna örnek olarak gösterilebilir.

Hoşgeldin Faizi Avantajları

Hoşgeldin faizinin müşteri açısından en büyük avantajı şüphesiz ki süre boyunca normale göre daha yüksek faiz getirisi elde etmektir. Bir başka avantaj ise genel olarak diğer bankaların da Hoşgeldin faiz oranlarını yükseltecek olmasıdır. Müşteri mevcut şartlarda kazanacağı getiriden Hoşgeldin faizi ile birlikte daha fazla kazanç sağlamış olur.

Hoşgeldin faizi uygulaması ile bankalar müşterilerine normale göre daha fazla kar payı verir ancak banka asıl hedefine ulaşmaktadır. Çünkü banka için önemli olan kendine finans kaynağı yaratmaktır. Ayrıca banka yeni müşteriler kazanarak veya mevcut müşterilerini vadeli mevduat hesabına yatırım yapmasını sağlayarak toplamda daha çok kar elde etmiş olurlar.

Hangi Bankalar Hoşgeldin Faizi Veriyor?

Vadeli mevduat hesabı bankaların ana hizmet ve gelirleri arasında gösterilmektedir. Son yıllarda bankaların yeni müşteri kazanmak ve buradan da para kazanmak adına bankacılık ürünlerinde güncellemeler yaptığı görülmektedir. Birbiri ile her alanda yarışmaya başlayan ve büyük bir rekabet ile kıyasıya mücadele eden bankalar vadeli mevduat hesabı faiz oranlarıyla ilgili Hoşgeldin faizi kampanyası yapmaktadır. Bankalarca adı değişiklik gösterse de hepsinde amaç aynı uygulama ise birbirine yakındır.

Hoşgeldin faizi ile ilgili Tanışma Faizi, Marifetli Hesap, Avantajlı Hesap gibi isimleri kullanan bankaların sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır. Bankacılık sektörünün önde gelen isimleri ve son yılların oldukça aktif olan bankaları Hoşgeldin faizi kampanyalarını sürdürmektedir.  Bu bankalardan ING Bankası, Garanti Bankası, HSBC Bankası, Fibabanka, Burgan Bank, İş Bankası, OdeaBank, Akbank, Vakıfbank, TEB ağırlıklı olarak son dönemlerde Hoşgeldin faizi kampanyası yürütmektedir.

TAVSİYE KONUMUZA GÖZ ATMANIZI TAVSİYE EDERİZ: Hoşgeldin Faizi Veren Bankalar ve Süreleri

Konumuzu beğendiyseniz beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Varant Alım Satımı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız Varant, Varant Alım Satımı Yapmak ve Varant Ne İşe Yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık