İcralık Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

23 Mayıs 2018

İcralık oldum kredi çekebilir miyim? Bankalar icralık olanlara kredi verir mi? kredispara.com sizler için araştırdı; icralık olan kişilerin kredi çekip çekemeyeceğini bu yazımızda sizlere anlatıyoruz.

İcralık Oldum, Kredi Çekebilir miyim?

İcralık olmak bir insanın başına gelebileceği en kötü durumlardan biridir. Yaşanılan maddi sıkıntılar yetmezmiş gibi bir de icra işleri ile uğraşmak oldukça sıkıcı bir durumdur. Mahkeme ve avukat işleri ile uğraşmak insanı psikolojik olarak etkiler. Hatta bazı insanlar suçluluk duygusu hisseder.

İcralık olan kişinin neden icralık olduğu da ayrı bir konudur. Günümüzde insanların büyük bir kısmı banka borcu yüzünden icralık olmaktadır. Diğer bir kısım ise çek senet borçlarından dolayı icralık olmaktadır. Tabii çek borcu da aslında dolaylı olarak banka borcu olarak görülebilir. Ancak burada bankaya değil aslında kişiye olan borç vardır. Yani alacaklı kişi isterse çeki devreye sokmaz ve icra takibi başlatılmaz. Aynı durum senet borcu için de geçerlidir.

İcralık olan kişilerin yeniden banka kredisi çekip çekemeyeceğini kesin olarak söylemek aslında yanlış olur. Çünkü istisnai ve özel durumlar söz konusudur. Ancak o veya bu sebeple icralık olan kişilere bankalar kredi vermeye sıcak bakmazlar. Buna karşılık ülkemizde faaliyet gösteren bankalar zaman zaman öyle kampanyalar düzenliyorlar ki kredi çekmek için sadece başvuru yapmak bile yetiyor.

Bankaların Kredi Verme Şartlarına Göre İcralık Olmak

Bir bankanın kredi verme şartları belli başlı kriterlere göre değerlendirilir. Öyle ki kredi başvuru yapan kişinin kara listede olmaması gerekir. Kredi notu düşük olmamalıdır ve mevcut borcu çok olmamalıdır. Bu şartlara göre icralık olan kişi zaten kara listede olan kişidir. Bir kişi özellikle banka borcundan dolayı icralık olarak kara listede yer almış ise bu kişinin tekrar kredi çekmesi oldukça güç olmaktadır.

Kara listeye giren ve aynı zamanda icralık olan kişi eğer zaman içinde borcunu ödeyerek bitirirse önceki sisteme göre 5 yıl beklemesi ve sicil sildirmesi gerekmektedir. Bu hemen hemen tüm bankalarda aynıdır. Ancak yapılan yeni düzenlemeler ile yakın zamanda yürürlüğe girecek olan bir uygulama söz konusudur. Böylece icralık olan ancak borcunu ödeyen kişi anında sicil affından yararlanabilecektir. Bu şekilde hem icralık durumu hem de kara liste durumu ortadan kalkacağından yeniden banka kredisi çekmek için başvuru yapabilecektir.

kara liste kredi başvurusu

Kara listede olanlara kredi başvurusu – Daha çok detaylı bilgi olmak isteyenler resmin üzerine tıklayarak daha çok bilgi alabilirler.

İcralık olan kişinin istisnai ve özel durumlarına da değinecek olursak; icralık olan kişinin yeniden hangi tür banka kredisi kullanmak istediği de önemlidir. Zaman zaman devlet teşviki ile bankalar kredi verme kriterlerine esneklik uygular. Geçmiş dönemlerde icralık olan kişilere kefil şartı ile kredi verilmesi mümkün olmuştur. Ayrıca ev kredileri de icralık olan kişilere verilmekte idi. Bunun yanı sıra ipotek göstererek de icralık olan kişilerim kredi alabildiği görülmüştür. Tabi burada ipotek gösterilecek gayrimenkulün sahibi icralık olan kişi değil onun yakın akrabası olmaktadır. Malum bir kişi icralık ise zaten icra müdürlüğü kişinin adına kayıtlı mal varlığına el koymaktadır.

Yukarıda sıraladığımız örnekler ve özel durumlara göre bankaların icralık olanlara yeniden kredi verdiği geçmiş dönemlerde görülmüştür. Tabi burada şunu unutmamak gerekir; krediyi vermek tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. İcralık olsanız bile direkt banka ile görüşmenizi tavsiye etmekteyiz. Nitekim bankaların kredi verme politikaları her geçen gün değişmektedir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık