İmza Sirküsü Nedir? Nasıl Yapılır ve Nereden Alınır?

İmza sirküsü nedir, ne işe yarar? Herkes imza sirküsü yaptırmak zorunda mıdır? İmza sirküsü yaptırmak için nereye başvuru yapmak gerekir? İmza sirküsü ile ilgili merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken her şeyi kredispara.com olarak bu yazımızda bir araya getirdik.

İmza Sirküsü

İmza Sirküsü Nedir?

İmza sirküsü, imza atmaya yetkili olan kişilerin adlarına düzenlenen belgedir. Yani, bir ticari işletmenin ya da kuruluşun özellikle resmi ve ticari işlemlerde imza atma yetkisinin olduğunu gösterir belgedir. İmza sirküsü, genellikle resmi dairelerde ve ticari işletmelerde sıkça kullanılır. Ticari işletmelerin, resmi ve ticari işlemlerde yetkili olduğunuz ve imza atabilir olduğunu gösterir belgedir.

İmza Sirküsü Nasıl Yapılır? Nereden Alınır?

İmza sirküsü, noter aracılığı ile oluşturulabilmektedir. Yani bir firma yetkilisi ya da resmi kurum çalışanları notere giderek imza sirküsü çıkarabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken ise imza sirküsünde yer alan imzanın onaylanması ve resmi işlemlerde bu imzanın kullanılacağının taahhüt edilmesidir. Kişiler imza sirküsü için noter huzurunda aynı kâğıda üç kez imza atarlar. Bu imzaların hepsinin aynı olması gerekir.  Aynı olmadığı takdirde noter bunu onaylamaz. İmza sirküsünün bir örneği noterde kalır bir örneği kişinin kendisine ya da firmanın kendisine verilir. Firmalar isterlerse imza sirkülerinde yetki sınırlaması da belirtebilirler. Noterden onaysız olarak imza sirküsü düzenlemek resmiyet kazandırmaz. Noterden alınacak imza sirküsü fiyatı / ücreti (2017) ise 63 TL’dir.

İmza Sirküsü Almak İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Noterden imza sirküsü çıkartabilmek için bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Noterler bu belgeler olmadan imza sirküsü hazırlamazlar. Bu belgelere şu şekilde göz atalım.

  • Ticaret sicil gazetesi
  • Vergi levhası
  • Nufüs cüzdanı aslı ve fotokopisi

Bu belgeler hazırlanarak notere imza sirküsü için başvuru yapılır. Bu belgelerin tam olması gerekmektedir. Bu belgelerdeki bilgilere göre noter tarafından imza sirküsü düzenlenir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi imza sirküsüne 3 adet imza atılır. İmzaların birebir aynısı olması gerekir. İmza sirküsü belgesi, istenilene diğer belgelerin imzalı ve onaylı olması ile bir bütün oluşturur. Yani noter tarafından diğer belgeler onaylanır ve imza sirküsü belgesine ilave edilir. İmza sirküsü belgesinde bu şekilde sadece imza örneği değil ek olarak diğer belgelerin onaylı birer fotokopisi yer alır.

İmza sirkülerinde yer alan imza örneği ile kişilerin atacağı imzalar aynı olmak zorundadır. Özellikle resmi işlemlerde atılacak imzalar, imza sirküsünde yer alan imza örneği ile uyuşmalıdır. Zaten imza sirküsündeki amaç budur. Bankacılık işlemlerinde imza sirküsü bankalar tarafından sıkça istenmektedir. İmza sirküsü yaptırmak isteyen kişiler istedikleri notere gidebilirler.

Bu yazımızı okuyan ziyaretçilerimizin en çok ilgisini çeken konumuz aşağıdadır. Resmin üzerini tıklayıp ilgili konumuza ulaşabilirsiniz.

elektronik imza

elektronik imza nedir? nasıl alınır? başvurusu ve şartları nelerdir tüm detayları bu yazımızda.

Elektronik İmza Nasıl Alınır? Başvurusu ve Şartları Nelerdir?

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık