ING Bank Kredi Notu Öğrenme

11 Eylül 2016

Kredi notu ya da bir diğer adı ile Findeks Raporu ülkemizde hizmet veren finans merkezleri için kullanılan raporlardan biridir. Kredi Kayıt Raporu ya da kısa adıyla KKB tarafından yapılan bu sorgulama kişisel verilerin gizliliğini içerir. Findeks Raporu, kişilerin bankalarla olan ilişkilerine göre verilen rapordur. Bu rapor sayesinde ülkemizde düzenlenen tüm bankacılık işlemleri yapılabilir. Findeks Raporu tüm bankalardan alınan verilere göre aylık olarak güncellenmektedir. Findeks Raporu bir nevi de kişilerin bankalara olan sadakatini göstermektedir. Bankalarla ilişkisi olan kişilerin bankalara karşı sorumluluklarını nasıl yerine getirdiğini belirtir.

İng Bank Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks Raporu, kredi kartı kullanan veya kredi çekmiş kişilerin ödeme durumlarını göz önüne almaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bu rapor kredi kartı veya kredi ödemelerinin düzenli olması ve olmamasına göre değişmektedir. Örneğin düzenli olarak kredi kartı asgarisini ödeyen bir kişinin kredi notunun yüksek olması normaldir. Çünkü bankalara karşı sorumlu bir kullanıcıdır. Fakat kredi kartının asgarisini bile düzenli ödemeyen kişilerin kredi notu bir hayli düşük olacaktır. Bu durum kredi çeken kişiler için de geçerlidir. ING Bank tarafından verilen kredilerde de kredi notunun önemi bir hayli fazladır. Çünkü ING Bank da diğer bankalar gibi Findeks raporunda riskli gözüken kişilere kredi vermemektedir.

Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum?

Aynı zamanda Findeks Raporunda bulunan kredi notuna göre kredi faiz oranı belirlenmektedir. Findeks Raporundaki kredi notu yüksek olan kişiler uzun vadeli ve düşük faizli kredi çekebilmektedirler. ING Bank kullanıcıları ise kredi notlarını öğrenmek için basit bir yöntem sayesinde bu durumu sorgulayabilmektedirler. ING Bank müşterileri kredi notlarını öğrenebilmek için “RAPOR” yazıp 2205’e kısa mesaj göndermeleri durumunda kredi notlarını öğrenebilmektedirler. Diğer müşteriler ise en yakın ING Bank şubesine başvurmaları durumunda kredi notlarını öğrenebilmektedirler.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Notu Yükseltme Teknikleri başlıklı yazımız Kredi notu, Kredi notu nasıl yükselir ve Kredi notu yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık