İnşaat Tamamlama İçin Kredi Nasıl Çekilir?

1 Ekim 2016

İnşaat yapmak için veya devam eden inşaatınız için bankaların çeşitli “İnşaat kredisi” uygulamaları vardır. İnşaat planlarınız veya hâlihazırda devam eden inşaatlarınız için bankalara başvurabilirsiniz. Bankalar müşterilerinin yatırım taleplerini karşılamak için çeşitli seçenekler sunmaktadır. Peki, İnşaat İçin Kredi Nasıl Çekilir? 

İnşaat Kredileri Nasıl Alınır?

Bankalar inşaat yapmak isteyen müşterileri için çeşitli “İnşaat kredisi” paketleri sunmaktadır ve birçok kişi sermayesini bu kredilerle oluşturup inşaatlarına başlamaktadırlar. İnşaat kredileri; inşaatların finansman kriterlerine, yapı durumlarına, kredi vadesine ve miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Aynı şekilde bu krediler bankadan bankaya da değişkenlik göstermektedir ve her bankasının kriterleri farklıdır. İnşaat tamamlama kredisi veren bankalar hangileridir? İnşaat tamamlama kredileri nasıl alınır?

Halkbank; inşaat kredisi kullandırırken yapan ve yaptıran kişiye, inşaatın durumuna ve bütçesine bakmaktadır. Halkbank, gerekli durumlarda inşaat kredisi için bir kefil isteyebilmektedir. Ayrıca satın alınacak konut üzerine birinci dereceden ipotek almaktadır. Halkbank’tan inşaat kredisi kullanabilmek için inşaatın en az yüzde 70 oranında tamamlanmış olması gerekmektedir. Kredi tutarı minimum 10 bin TL olması gerekirken bir üst limit bulunmamaktadır. Kredi vadesi en fazla 72 aydır.

Ziraat Bankası; Ziraat Bankasında maksimum 12 aya kadar inşaat kredisi kullanabilirsiniz. Halkbank’ta olduğu gibi Ziraat bankasında da kredi kullanabilmek için konutun asgari yüzde 70 oranında tamamlanmış olması gerekmektedir. Ayrıca kredi için şahsi veya maddi teminat istenmektedir.

Vakıfbank‘ta; inşaatınız tamamlanmış oranı yüzde 20 ila yüzde 80 arasındaysa düşük faizli “Bankomat 7/24” kredisi kullanıp bakiyenizi dilimler halinde teslim alabilirsiniz. Bu şekilde inşaatınız boyunca kredinizin aylık faizlerini ödemiş olursunuz.

Yapı Kooperatifleri Nasıl İnşaat Kredisi Kullanabilir?

Bireysel olarak inşaat kredilerine başvurulabildiği gibi tüzel kişilikler de bu kredilere başvurabilirler. Bu tüzel kişilikler içinde inşaatla ilgilenen yapı kooperatifleri de vardır. Yapı kooperatifleri de zaman zaman sermaye oluşturmak için banka kredilerine ihtiyaç duymaktadır.

Yapı kooperatiflerinin inşaat kredisi kullanabilmeleri için kooperatiflerin inşaat seviyelerinin yüzde 20 ila yüzde 80 arasında olması ön koşuldur. Ardından kooperatif üyelerinin konut finansmanları kapsamında dikkate alınabilmeleri için gerekli şartları sağlamaları gerekmektedir. Kooperatiflerin inşaatları kesinlikle belediye sınırları içinde yer almalıdır. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz arsa kredisi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık