İpotek Karşılığı Kredi (İpotekli Kredi)

26 Mayıs 2016

İpotek karşılığında kredi çekmek ve başvuruda bulunmak mı istiyorsunuz. Şimdi ipotekli kredilere bir bakalım. Hangi kredilerde ipotek istenmektedir. Kredi almak için bazı durumların uygun olması gerekir. Alınacak kredi, daha önceki alınmış kredi ve kredi kartları ve onların geri ödeme şekillerinin düzenli olması ile de ilişkilidir. Kredi almak kişinin kredi notu 1400 puanın üzerin de olması ve daha önceki çalışmaların da hiçbir aksaklık yaşamaması ile olumlu sonuç alır.

İpotekli Kredi

Her kredi de ipotek vermek gerekli değildir. Bireysel krediler, taşıt kredileri, konut kredileri gibi ürünler için genellikle ipotek aranmaz. Tutarı yüksek olan krediler de vade farkının uzatılması ve tutarın kredi tutarının fazla olması nedeni ile krediye başvuru yapan kişiden kredi onayı için ipotek göstermesi istenir. Bu tip yüksek tutarlı kredilerin tutarın fazla olması nedeni ile vadelerin de tutarların düşük olması nedeni ve kullanan kişinin kredisini rahatlıkla ödeyebilmesi amacı ile ipotekli kredi kullanılır. Bu gibi kredileri kullandırmak için bankalar önce kendilerini garantiye almak isterler ve ipotek talep ederler. İpotekli kredinin çok faydaları vardır. Örnek verecek olursak, kişinin acil para ihtiyacı var ve gayrimenkulünü satarak o ihtiyacını karşılamak istemiyor. Bunun üzerine gayrimenkulüne ipotek koydurarak ihtiyacı olan tutarı bankadan kredi olarak talep ediyor. İpotek karşılığın da aldığı yüksek krediyi uzun vadeli taksit seçenekleri ile geri ödüyor. Böylece nakit paraya ihtiyacı olduğunda krediyi alıyor ve gayrimenkulü de yine kredi bitiminde kendisinin olarak kalıyor.

İpotekli kredinin olumsuz yönü ise, kişi krediyi aldıktan sonra ödeme de aksaklıklar yaşıyor ise ve bu durum da taksitleri ödenmediği için icra takibinin başlatılması halinde alınan kredide gösterilen ipotek icra yolu ile satışa çıkarılır ve değerinin daha altında bir tutar ile banka tarafından sattırılarak kişinin ödememiş olduğu kredisi ödenir. Yani ödemeler de aksilik halin de gayrimenkul değerinden çok daha düşük bir tutar ile satılır. İpotekli kredi kullanmak isteyenler, kendi gayrimenkulleri yok ise bir başkasının adına olan gayrimenkulü de gayrimenkul sahibi ile anlaşarak kendi çekeceği krediye ipotek gösterebilir. İpotekli kredi almak için bankanın yerine getirilmesini istediği şartlar ise; kredi kullanacak kişinin on sekiz yaşından büyük olması, gelirinin kredi taksit tutarlarını ödemeye yeterli olması, gösterilen ipoteğin banka değerlendirmeleri için uyumlu halde olmasıdır. İpotekli kredi almak istiyorum diyenler için evraklar ise; kimlik belgesi ikametgâh belgesi, gelir belgesi, eğer çalışıyor ise çalıştığı iş yerin imza sirküleri, emekli ise maaş karnesi ve son üç aylık dökümü istenir. Bunlara ek olarak ise ipotek gösterilecek taşınmazın, tapusu ve borcu olmadığına dair belge istenilmektedir.

İpotekli kredi hesaplama

Alınacak ipotekli krediye başvurulduğunda banka değerlendirmesi ile banka eksperi de ipotek gösterilecek gayrimenkulü inceleyerek değerini belirler. Banka ekspertiz değeri bankaya bildirilir. Belirlenen ekspertiz değerinin yüzde 50 ve yüzde 70’i arasında ki tutar kredi olarak kullanılabilir.

Konumuzu okuyan kişiler bu konularımıza da göz attılar. Sizinde ilginizi çekebilir. Detaylar için resmin üzerini tıklayınız.

ipotekli kredi

İpotekli kredi nasıl alabilirim diyorsanız tüm detaylar bu konumuzda.

İpotekli Kredi Nasıl Alırım?


ipotekli taşıt kredisi

İpotekli taşıt kredisi almak istiyorum diyenler için.

İpotekli Araç Kredisi Başvurusu ve Gerekli Evraklar


Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Yazının altında bulunan yorum kısmından bizlere görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Bizleri sosyal medyadan da takip ediniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık