İpotekli Araç Kredisi Başvurusu ve Gerekli Evraklar

28 Mayıs 2016

Geçmişte kredi verilirken ipotek gerektiğinde araç kabul edilmezdi. Ama artık birçok banka da kredi kullanırken ipotek gerektiğinde araç da ipotek olarak gösterilebiliyor. Yani günümüz de bir çok bankadan araç ipotekli kredi almak mümkün hale geldi.

İpotekli Kredi Almak İçin Araç Teminatı

Taşınmazlara konulan ipotekler gibi araçlara da artık ipotek konularak krediler alınabiliyor. Bunun için yapılması gereken krediyi alacak kişinin müracaatı ile istenilen kimlik belgesi, gelir belgesi ikametgah belgesi, çalışıyor ise son altı aylık hizmet dökümü ile çalıştığı şirketin imza sirküleri, istenilir. Çalışmıyor ve emekli ise maaş karnesi ve son üç aylık maaş dökümü ile birlikte ipotek gösterilmek istenilen aracın banka tarafından istenilen evraklarının bankaya sunulması ile başvuru yapılması gerekir. Araç ipoteğini her banka kabul etmez. Bunun için ilk olarak araştırma yapılarak araç ipotekli krediyi hangi bankalar kullandırıyor ise bu öğrenilmelidir. Araç çekilecek krediye ipotek gösterilecek ise araçta herhangi bir haciz veya bulunmamalıdır. Aksi halde alınması istenilen kredi için ipotek olarak verilemez. Araç ipotekli kredi haricinde birde taşıt kredisi vardır.Daha önce yazmış olduğumuz yazıya da göz atmalarını tavsiye ederiz.

taşıt kredisi en uygun kredi

En uygun taşı kredisi için konumuzu ziyaret ediniz.

En Uygun Araç Kredisi

Taşıt kredisi ise, kişi almak istediği sıfır kilometre veya ikinci el aracı belirleyerek bu taşıtı almak için bankadan kredi kullanmak istemesidir. Kredi ile araç almak da mümkündür. Alınması düşünülen aracın evrakları (ruhsat fotokopisi, plakası, sıfır araç ise motor şase numarası vb.) ve bankanın kredi kullandırabilmesi için gereken kimlik belgesi, , gelir belgesi ikametgah belgesi, çalışıyor ise son altı aylık hizmet dökümü ile çalıştığı şirketin imza sirküleri, istenilir. Bu evraklar doğrultusunda kişinin geçmişteki bankalar ile çalışma süreci incelenerek kredi notuna da bakıldıktan sonra, uygun olması halin de sıfır araçlarda ortalama %80’ine kadar ikinci el araçlarda ise ortalama % 70’ine kadar kredi kullandırılır.

Kalan tutar ise krediyi alan kişi tarafından ödenmelidir. Eğer aracın tutarı elli bin Türk lirasının üzerinde ise elli bin liralık tutara %70 geriye kalan tutara ise %50 kredi kullandırılmaktadır. Araç alındıktan sonra veya ipotek gösterilerek kredi alındıktan sonra rehinli veya ipotekli olarak da araç satılabilir. Bu durum araç sahibi, alıcı kişi ve bankanın araların da yapacakları anlaşma ve sözleşme doğrultusunda yapılabilir. Araç rehinli veya ipotekli şekilde diğer alıcıya geçer ve kalan taksit ödemeleri önceki anlaşma üzerinden aracın yeni alıcısı tarafından ödenir.

İlk alıcının ödediği tutar ise, ilk alıcıya ikinci alıcı tarafından ödenerek araç ile ilişkisi kesilir. Bankadaki taksitler, ilk krediyi çeken kişiden ikinci kişinin şahsına aktarılar ve artık ikinci kişi bankaya borçludur. İpotekli kredi almak isteyenler aşağıda bulunan yazıya da göz atmalarını tavsiye ederiz.

ipotekli kredi

İpotekli kredi nasıl alınır? Tüm detaylar bu konumuzda.

İpotek Karşılığı Kredi (İpotekli Kredi)

Taşıt kredisi hem faizleri uygun hem ödeme seçenekleri kolay bir kredi şeklidir. Bu yüzden taşıt kredisi oldukça fazla kullanılmaktadır. Günümüz de taşıt almak isteyen kişilerin genellikle yaptığı peşin değil kredi ile araç sahibi olmaktır. Çünkü bu tür krediler oldukça avantaj sağlamaktadır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık