İpotekli Kredi Nasıl Alırım?

29 Nisan 2016

Kredi çekmek istiyorsunuz ve banka siciliniz de çok iç açıcı değil ise o zaman yapılacak bir kaç yol kalmaktadır. Onlardan birine değinelim. İpotekli kredi nasıl çekilir? İpotekli kredi nasıl alınırım veya nasıl alınır diyorsanız sizleri bu konuda bilgilendirelim.

İpotekli kredi nasıl alınır?

Daha önceki yazılarımızda sürekli değindiğimiz konulardan biridir kolay kredidir. Şu anda kolay kredi alma yöntemlerinden olan ipotekli kredi nasıl alırım sorusuna yanıt verelim.

Öncelikle normal yollardan tüm şartları zorladınız bir türlü kredi çekemiyorsunuz. İpotekli kredi çekmek sizin kurtarıcınız olacaktır. İpotekli krediye değinmek gerekirse şu şekilde açıklamamız doğru olur. Elinizde bulunan gayrimenkul veya taşıtınız hatta paraya çevirilebilecek kıymetli mallarınız var ise bunları teminat göstererek değerlerinin hemen hemen %70 i kadar kredi çekebilirsiniz. Örneğin kendinize ait bir eviniz var ise tabi tabu bilgileri de size ait olması gerekli. Bu evi bankaya teminat olarak verip ev üzerinden kredi çekmeniz mümkündür. En çok sorulan ikinci soruya değinelim.

İpoteğin değeri nasıl tespit ediliyor?

İpotek olarak bir ev gösterip kredi çekmek istiyorsunuz. Fakat çekmek istediğiniz kredi tutarını eviniz karşılıyor mu karşılamıyor mu bilmiyorsunuz. Burada evinizin değeri sizin için 200.000 TL veya 300.000 TL olabilir. Fakat bu sizin belirlediğiniz değerin hiçbir önemi yoktur bankanın nezrinde.

Banka kendini güvence altına almak için ve ipotek olarak gösterilen malların değerini ortaya koyması için görevlendirmiş olduğu uzman kişiler bulunmaktadır. Bu ekibin adı da ekspertizdir. Ekspert uzmanları göstermiş olduğunuz gayrimenkulünüzü inceler ve onların koyduğu bedel üzerinden kredi çekebilmeniz sağlanır.

ipotekli kredi nasıl alınır

Genellikle belirlenen bedelin %70’i kadar kredi çekmeniz gerçekleştirilir. Örneğin ekspert uzmanı gayrimenkulünüze 100.000 TL değer koydular ise bunun 70.000 TL’sini size kredi olarak verebilir.

İpotekli kredi çekmek istiyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekli

Yukarıda bahsettiğimiz gibi gayrimenkul değerinizin %70’i kadar kredi almanız sağlanır. Fakat bu oran bazı durumlarda aşağı çekilmektedir. Örneğin daha önce aynı gayrimenkul üzerinden ipotek gösterip kredi çekti iseniz ve çekmiş olduğunuz kredinizi tamamen bitmediyse bu oran daha az olmaktadır. Çünkü bankalar her zaman kendilerini güvence altına alırlar. Kalan kredi borçlarınızı göz önünde bulundurup o şekilde kredi verecektir.

Önceki yazılarımızdan göz atmanızda fayda gördüğümüz konumuza bakabilirsiniz.

kolay-kredi-almak

Kolay kredi almak istiyorum diyorsanız bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.Resmin üzerini tıklayıp ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Kolay Kredi Almak İstiyorum

İpotekli bireysel kredi almak için dikkat edeceğiniz bir diğer hususta şudur. Ödemelerinizi zamanında ve aksatmadan yapmanız gereklidir. Aksi durumda ipotek gösterip aldığınız kredi ödemesini aksatırsanız veya ödemezseniz banka gayrimenkulünüze el koyup satışa çıkaracaktır. Satıştan sonra elde ettiği geliri sizin borcunuza sayıp kredinizi kapatmaya çalışacaktır.

İpotekli kredi ile kolay kredi nasıl alınır – çekilir konusunu sizlere aktarmaya çalıştık. Sitemizde kredi kategorisinden bir çok kredi çekme yöntemleri hakkında bilgiler aktardık. Sizde bu kredi fikirlerine göz atarak bilgi krediler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık