İş Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

13 Eylül 2016

Evlilik öncesi birikim yapmanın gerekli olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Kimimiz yastık altı tabiriyle evlerimizde kimimiz ise bankadaki hesaplarımızda birikim yapmaya çalışıyoruz. Zamanı gelince ihtiyacımız olduğunda bu hesaplara erişerek gerekli miladı çekiyoruz ve bir türlü birikim istediğimiz tutara ulaşmıyor. Çeyiz hesabı ad altında bir hesap açsak nasıl olurdu? Bence hesabın amacı belli olduğu için bu hesaptan para çekmeye çalışmazdık. Çoğu banka çeyiz hesabı hizmeti sunmaktadır. Bunların içinden en mantıklı seçimin iş bankası olduğunu düşünüyorum.

İş bankasında çeyiz hesabı nasıl açılır?

İş bankası çeyiz hesabının özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. TL cinsinden 3,4 veya 5 yıl vadeli olarak hesap açılabilir.
  2. TC vatandaşları ve mavi kart sahipleri bu uygulamadan yararlanabilir. Not: mavi kart doğum nedeniyle Türk vatandaşı olan daha sonra vatandaşlıktan çıkma izini alarak Türk vatandaşlığından ayrılanlara verilen bir karttır.
  3. Hesap açabilmek için 18-24 yaş aralığında olmak ve hiç evlilik yapmamış olmanız gerekmektedir. 18 yaşından küçükseniz veliniz aracılığıyla hesap açtırabilirsiniz.
  4. Hesap tek bir kişi için açılabilir.
  5. Hesaba aylık ve 3 aylık olarak düzenli bir şekilde para yatırmanız gerekmektedir. Aylık minimum 105,58 TL, maksimum 1.055,80 TL, 3 aylık olarak minimum 316,74 TL maksimum 3.164,40 TL yatırmanız gerekmektedir. Otomatik ödeme ile de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dilediğiniz takdirde bankayı bilgilendirerek aylık veya üç aylık ödeme miktarını değiştirebilirsiniz.
  6. Hesap açılış tarihinde bir kerelik 15.837 TL hesaba yatırılabilir. İlk açılışda yatırışan bu tutar ilk talimat olarak sayılacaktır.
  7. Çeyiz hesabına ilk uygulanacak faiz oranı hesabın açılış gününde geçerli olan Çeyiz Hesabı faiz oranıdır.
  8. Çeyiz hesabı ana vade tarihinden önce kapatılırsa, müşteriye herhangi bir faiz ödemesi yapılmamaktadır.
  9. Çeyiz hesabından 12 aylık dönemler içerisinde vade bozulmadan en fazla iki kere para çekilebilmektedir.

Çeyiz hesabı başvuru şartları nelerdir?

27 yaşını doldurmadan ilk evliliğinizi yapmışsanız, açtığınız çeyiz hesabına minimum 3 yıl süre ile yatırım yaptıysanız evlilik tarihinize (nikah günü) takibindeki 6 ay içerisinde uluslararası aile cüzdanı ile iş bankasına giderek ilçe müdürlüklerinden alacağınız belge ile (ilk evliliğiniz olduğunu göstermek için) iş bankasına başvurabilirsiniz. Daha önce yazmış olduğumuz Çeyiz Parası Evlenme İkramiyesi yazımız ilginizi çekebilir. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi üzerine yazmış olduğumuz konumuzda ilginizi çekebilir. Resmin üzerini tıklayıp ilgili konumuza göz atabilirsiniz.

ziraat bankası evlilik kredisi

Ziraat bankası evlilik kredisi başvurusu ve şartları bu yazımızda.

Daha önce araştırmış olduğumuz Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir? başlıklı yazımız Eft ücreti, Enpara ve Finansbank hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık