İş Bankası Kredi Notu Öğrenme

20 Eylül 2016

Bankalar müşterilerine kredi veya kredi kartı verirken, belirli bir değerlendirme aşamasına tabi tutmaktadır. Bu değerlendirme aşamasında en çok dikkat edilen husus ise kredi notudur. Kredi notu, kişilerin bankalar ile arasındaki alışverişleri rakamsal olarak veri altına almaktadır.

Kredi Notu Öğrenme – Yükseltme – Düşme Nedenleri

Kredi notu nasıl oluşur?

Bankalar ile aranızdaki alışverişlerinizde, kredi taksitlerinizin veya kredi kartı borçlarınızın nasıl ödediğinizin sonucu ile oluşmaktadır. Kredi notların genel olarak kredi kayıt bürosu tarafından tutulmaktadır. Önceki dönemlerde alınmış olan kredi veya kredi kartlarınızı, ödemelerinize göre kredi notunuz düşük veya yüksek seviyeler de olmaktadır.

Kredi notu neden düşer?

Bankalardan almış olduğunuz kredilerinizi vadesinde ödememeniz veya kredi kartı borçlarınızı takibe düşürmeniz durumların da kredi notunuz düşük seviyelere gelmektedir. Kredi notunuzun düşük olması da olası kredi ihtiyaçlarınızda başvurunuzu olumsuz olarak etkilemektedir.

Kredi notu nasıl yükselir?

Kredi notunuzun yüksek seviyelere ulaştırmak için banka ile aranızdaki alışverişlerinizi sağlam yapmalısınız. Önceki dönemlerde almış olduğunuz kredilerinizi vadesinde ödemelisiniz. Varsa kredi kartı borçlarınızı da kapatmalısınız. İhtiyacınız olan alış verişlerinizi de banka kartları ile yapabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatları gibi fatura tahsilatlarınızı da yine banka kartları ile yapabilirsiniz. Belli bir dönem boyunca bu işlemlerinizi sürekli olarak yapmanız halinde kredi notunuz yükselecektir.

Kredi notu nasıl öğrenilir?

Kredi notlarınızı öğrenebilmeniz için kredi kayıt bürosunun resmi internet sitesine giriş yapabilirsiniz. Bu imkânın haricinde internet bankacılığı ile de kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkündür. İş bankası müşterilerine internet bankacılığı aracılığı ile ücretsiz olarak kredi notunu öğrenme imkânı sağlamaktadır. Müşteri numaranız ve internet bankacılığı şifreniz ile giriş işlemlerinizi tamamladıktan son ilgili sayfaya anında ulaşabilirsiniz. Kredi notunuzu bilmeniz ve yükse seviyelere ulaştırmanız ilerleyen dönemlerde almak istediğiniz kredileriniz de sizlere fayda sağlayacaktır. Daha önce araştırıp yazmış olduğumuz Halkbank Kredi Notu Öğrenme başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Notu Yükseltme Teknikleri başlıklı yazımız Kredi notu, Kredi notu nasıl yükselir ve Kredi notu yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık