İş Fikirleri: Kinoa Yetiştiriciliği Yapmak

17 Mart 2017

Kinoa yetiştirerek para nasıl kazanılır? Kinoa yetiştiriciliğinde iyi para var mı? Kinoa yetiştiriciliği nasıl yapılmalıdır? Hangi noktalara dikkat etmek gerekir. kredispara.com farkıyla Kinoa yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yapmanız gereken ise bu yazımızı okumak!

Kinoa Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanın

Kinoa Nedir? Yararları Nelerdir?

Kinoa, köken olarak Güney Amerika’da And dağlarında yetişmektedir. Yenilenebilen bir bitki olarak dünya çapında bilinen bir bitkidir. Tahılgillere benzer ancak aslen familyası ıspanakgillerdir. Otsu bir bitkidir. Besleyicidir ve besin değerleri yüksektir. Oldukça sağlıklı olması da bilimsel olarak açıklanmıştır. İnsan sağlığına pek çok yararı vardır. Başta kolesterolü düzenlemesi gibi kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelmesi dünya çapında kabul görmüştür.  Diyabet hastaları için de önerilmekte olup kanser önleyici özellikleri de vardır. Vücuda enerji vermekte ve ayrıca yüksek tansiyonu da önlemektedir. Anne sütünü arttırır. Kabızlığa da iyi gelir. Yaşlanmayı erteler ve kansızlığı da önler.

Kinoa bitkisi bir de kilo aldırmama ve zayıflatma özellikleri ile de bilinmektedir. Bu alanda yapılan araştırmalar olumlu bir sonuç vermiştir. Kinoa, zengin kalsiyum içerir ve metabolizmayı hızlandırır ve ayrıca sindirim sistemini düzene sokar. Protein oranı gayet yüksektir ve insanda açlık hissi yaratmaz. İnsanı tok tutmakta ve kilo aldırmayacak düzeydedir. Son yıllarda Kinoa ile zayıflama alanında pek çok insan yarar görmüştür.

Kinoa Nasıl Yetiştirilir?

Kinoa yetiştirmek, biraz buğday yetiştirmeye benzer. Tohumlar ekilir ve hasat zamanında mahsul toplanır. Kinoa yetiştirmek için verimli bir toprağa ihtiyaç vardır. Toprağın verimli olması son derece önemli olmakla birlikte, yapılan araştırmalara göre ülkemizde her bölgede yetiştirilmesi de mümkündür. En iyi verimi ise 1.000 – 4.000 metre arasındaki yaylalık ve kıraç yerlerde vermektedir. Kinoa çok fazla su ihtiyacı olan bir bitki değildir. Azot oranı dengelenmiş gübreleme yapılması ile fazla gübreleme istemez. Kinoa tohumları Nisan ayında toprağa ekilir. Ancak bölgesel şarlar ve iklime göre bu Mart ya da Mayıs da olabilmektedir. İklime dikkat edilmesi ve ekildikten sonra erken dona maruz kalmaması gerekir. Hasat mevsimi ise Eylül ve sonrasıdır. Makineli tarıma uygundur. Kinoa yetiştirmek için biraz tarımsal bilgisi olan herkes rahatlıkla yapabilir. Hasat sonrası toplanan mamul ise nem oranı %12 – %13 altına düşünceye kadar kurutulur. Ve daha sonra serin ve kapalı bir alanda stoklanarak muhafaza edilir.

Kinoa Yetiştiriciliğinden Ne Kadar Kazanırım?

Kinoa yetiştiriciliğinde maliyet çok olmamakla birlikte iyi gelir elde etmek mümkündür. Ortalama 7 – 8 katı para kazanmak mümkündür. Kinoa dekar başına ortalama 500 TL maliyet tutar. Bir dekardan ortalama 500 kg mahsul alınır. Kinoa üreticiden toptancıya ya da fabrikaya kg fiyatı 10 – 12 TL arası satılmaktadır. Bu da demek olur ki bir dekardan masraflar düştükten sonra yaklaşık ortalama 5.000 TL ve üstü para kazanılır. Maliyetler ve alınacak verim rakamsal olarak bölgeye ve iklime göre değişmektedir.

Kinoa yetiştiriciliği yaparak para kazanmak son zamanlarda büyük önem kazanmış ve insanlar bu yönde yatırım yapmaya başlamıştır. Güzel bir iştir, iyi para kazandırır. Ekimi ve hasat oldukça kolay yapılır. Tarım işlerinden anlayan herkes bu işi rahatlıkla yapabilir ve güzel bir gelir elde edebilir. Kinoa sürekliliği olan ve her zaman ihtiyaç duyulacak olan bir bitki olduğu için bu alanda yetiştiricilik yapmak her zaman kazandırır.

İş fikirleri hakkında daha çok yeni iş fikirlerine ulaşmak istiyorsanız ilgili kategorimize göz atabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kahvaltı Salonu Açmak - İş Fikirleri başlıklı yazımız Kahvaltı salonu açmak istiyorum, Kahvaltı salonu işletmek ve Kahvaltı salonu nasıl açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık