İş Fikirleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkes gibi sizinde iş fikirleri geliştiriyorsunuz. Gerçekten iş fikrinizin tutacağına eminsiniz bu yolda çalışmalara başladınız. İş fikriniz çok parlak olabilir veya iş fikrinizden çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Fakat plansız ve programsız yapılan tüm iş fikirleri er ya da geç olumsuz olarak sonuçlanacaktır. İş fikrinizi hayata geçirmeden dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Gelin hep beraber bakalım.

İş Fikirlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?


Yeni İş Fikirleri ve Zamanlama Hatası

zamanlama hatasi

 

Öncelikle hangi işi yapmayı düşünüyorsanız tüm koşulların uygun olması gerekli. Örneğin mevsimsel gidebilecek ürünler veya hizmetler vardır. Burada dikkat etmeniz gereken zaman kavramıdır. Evet fikriniz çok iyidir fakat kışın ihtiyaç duyulacak bir ürünü siz yazın satmak istiyorsunuz. En baştan hata yaparsanız ve bu sefer tutabilecek bir iş fikri dahi olsa da sizin fikrinizi zamanlama hatasından dolayı kimse önemsemeyecektir. Sizde bu pişmanlıkla daha başlamadan işten vazgeçmiş olacaksınız.


Rakip Analizi

rakip analizi

İş fikrinizin piyasada emsalleri bulunuyorsa kesinlikle rakiplerini iyi analiz etmek gereklidir. Çünkü onlar sizden hep bir adım öndedirler. Rakip analizi nasıl yapılır der dediğinizi duyar gibiyiz. Rakip analizi çok detaylı ve süreklilik isteyen bir durumdur. Rakiplerinizin pazar stratejilerinden tutunda müşteri memnuniyetine, fiyat politikalarına varana kadar her noktayı ince eleyip sık dokumak gerekir. Tabi burada vereceğiniz hizmet veya ürünün de detaylı araştırılması ayrı bir konudur. Rakiplerinizin ürünlerini eksik yönlerini bulup ürününüzde veya hizmetinizde o eksikliği gidermeniz gereklidir ki bu çok önemli bir konudur çünkü müşteriler sizi tercih edebilsin.


İş Fikrinizi Etrafınızla Paylaşın

fikrinizi-anlatin

İş fikirlerinizi çevrenizdeki kişilere anlatmaktan çekinmeyin. Belki aklınıza şu soru gelecektir. Ya iş fikrimi çalarlarsa. Bu konuda korkmayın çünkü iş fikrinize sizin kadar inanıp bula yola girecek kişi sayısı çok çok az olacaktır. Etrafınıza anlatın onların fikirlerine önem verin çünkü her farklı kişi size başka fikirler aktaracaktır. Bu durumda da sizin aklınıza gelmeyen fikirler edineceksiniz. Bu da parayla satın alınamayacak bir durumdur. Bu durumu şuna benzetebilirsiniz. Bir çok büyük şirketlerin AR-GE bölümü bulunmaktadır. Yani ürünleri üzerinde bir çok araştırma – geliştirme personelleri, mühendisleri ürünü daha iyi hale getirmek için çalışmaktadırlar. Alın size bedavadan sizin için AR-GE fırsatı.


Giderlerinizi İyi Hesaplayıngider hesaplama

Bu iş fikrinizi hayata geçirmeden ilk yapmanız gereken en önemli bir kriterdir. Yanlış hesaplarla veya detaylı araştırmalar yapmadan girilen her iş fikri zararla sonuçlanır. Bu sebepten dolayı tüm giderlerinizi tek tek yazarak hesaplamanız gereklidir. İş fikriniz ne olursa olsun şunu hiç bir zaman unutmamız gerekir. İş fikrinizi hayata geçirdiniz fakat umduğunuz hedefe ulaşamadınız. Geri dönüp baktığınız zaman gider kalemlerinizin sizi yanıltmadığını görürsünüz. Gider kalemleriniz her zaman doğruyu gösterir ama satışlarınız her zaman tahmin üzerine kurulu olur.


Hedef Koyun

nisan alma

İş fikrinizi gerçekleştirmeden önce hedeflerinizi belirleyin. Satış rakamlarınızı, karlılığınızı v.b. önemli kriterleri. Hedefler olmadan hiç iş fikri başarılı olmaz. Burada önemli olan kağıt üzerinde yazılı olanlar değil önemli olan zaman hedefinizdir. O rakamlara ne kadar sürede ulaşacaksınız. Çünkü iş dünyası zamanla yarışır. Koyduğunuz hedeflere en kısa zaman diliminde ulaşmanız demek iş fikrinizin başarılı olduğu anlamına gelmektedir.


Yeni iş fikirleri her zaman yeni bir heyecandır. Bizde sizlere bu iş fikirlerine girişmeden önce dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgilendirmek istedik. Umarız yazımız bir nebze iş fikirlerinizde sizlere yol gösterici, bilgi verici nitelikte olmuştur. Herkese bol kazançlar dileriz. İş fikirleri olan yeni yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız sosyal medyadan bizi takip etmenizi rica ederiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık