İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin İş Kredisi Nasıl Alınır?

kredispara.com farkı ile bu yazımızda iş kredileri hakkında bilgi sahibi olacaksınız! İş kredisi nedir? İş kredileri nasıl alınır? İş kredisi türleri nelerdir? İş kredisi nereden alınır? Gibi sorularınıza rahatlıkla cevaplar bulacağınız bu yazımızı okumanızı önermekteyiz. İş kredisi ile ilgili her şey bu yazımızda yer almaktadır.

İş Kredisi

İş kredisi nedir diye soranlara, iş kredisinin işletme kredisi olduğunu söylemek doğrudur. İş kredileri işletme kurmak isteyenlere veya işletmesine katkıda bulunmak isteyenlere verilen kredilerdir.

İş Kredileri Nasıl Alınır?

İş kredilerini almak için öncelikle bilinmesi gereken ise bu kredi türünün sadece işletme kuracak olanlara ya da işletme sahibi olanlara veriliyor olmasıdır. İş kredileri kendi arasında bazı türlere sahiptir. Her iş kredisi türünün kendine özgü özellikleri ve şartları bulunmaktadır. İş kredisi türüne göre başvuru yapılacak yer de farklıdır. İş kredi türlerine kredi nasıl alınır, bunları aşağıda yer alan kredi türleri bölümünde ayrıntılı olarak anlatıyoruz. İş kredilerini alabilmek için genel şartlar ise en az 18 yaşında olmak TC vatandaşı olmak ve işletme kuracak ya da işletme sahibi olmak gerekir.

İş Kredisi Türleri, Kredi Özellikleri ve Şartları Nelerdir?

İş kredisi yani işletme kredileri kendi içinde birkaç türe sahiptir. Bu krediler ticari kredi, devlet teşvikli kobi kredisi, hibe kredi ve devlet destekli Kosgeb kredisidir.

Ticari Krediler: Ticari kredi, işletme sahiplerine verilen iş kredisi türüdür. Bu krediyi alabilmek için işletmenin faaliyette olması gerekmektedir. Ticari kredileri sadece bankalar vermektedir. Ticari krediler çok uzun vade ile verilmez ancak kredi faiz oranı normal kredilere göre çok daha düşüktür. Ticari kredi alacak işletme sahibinin ticari geçmişi iyi olmalı, kredi notu düşük olmamalıdır.

Devlet Teşvikli Kobi Kredisi: Devlet teşvikli Kobi kredisi ise yine bankalar kanalı ile verilmektedir. Ancak bu kredinin verilmesini devlet ister. Yani devlet anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile işletme sahiplerine kredi verdirir. Bu krediyi alabilmek için öncelikli şart işletmenin Kobi statüsünden olması gerekliğidir. İşletme kurulmadan önce bu kredinin alınması mümkün değildir. Her ne kadar devlet teşvikli olsa da kredi onayı bankaya bağlıdır. Bankalar krediyi verirken yine başvuru sahiplerinin ticari hayatına bakarlar. Bu kredi türünün vadesi oldukça uzundur. Ve kredi faiz oranı da oldukça düşüktür.

İş Kredisi

Hibe Kredi: Devlet öncülüğünde Kosgeb tarafından verilen bu iş kredisi aslında bir kredi sayılmaz. Devletimiz son zamanlarda yaptığı yeni düzenleme ile birlikte girişimcilere destek vermeyi onlara yardımcı olmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda Hibe kredi adı altında yardım yapılmaktadır. Bu kredi karşılıksız yani geri ödemesiz olarak verilir. Bu krediyi alabilmek için Kosgeb girişimcilik programına katılmak ve başarılı olmak gerekir.

Devlet Destekli Kosgeb Kredisi: Devlet destekli Kosgeb kredisi ise işletme kurmak isteyen girişimcilere verilmektedir. Hali hazırda işletme sahibi olan kişilerde işletmesine yeni bir faaliyet alanı ekliyorsa bu krediye başvurabilir. Devlet destekli Kosgeb kredisini sadece Kosgeb vermektedir. Kosgeb, 100.000 TL limitli olarak destek kredisini vermektedir. Bunun için Kosgeb’e müracaat etmek gerekmektedir. Kosgeb destek kredisi şartları da Hibe kredi ile aynıdır, süreç aynı şekilde işlemektedir. Bu konu hakkında daha fazla detaylı bilgi almak istiyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

kosgeb hibe krediler

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık