İş Kurmanın Maliyeti Nedir?

30 Haziran 2017

İş kurmak istiyorum diyenlerin en çok sorduğu soruyu sizler için araştırdık. İş kurmanın maliyeti ne kadar? Sizlere bu yazımızda iş kurma maliyetleri hakkında bilgiler veriyoruz. İş kurma maliyetleri nasıl ve neye göre hesaplanır? Bu yazımız ile doğru bilgilere ulaşacaklar. İş kurma ve maliyet bilgileri bu yazımızda sizlerle buluşuyor.

İş kurmanın maliyeti

İş kurmak için neler gereklidir? İş kurmak isteyenlerin merakla araştırdıkları konuların başında bu gelir. İş kurmak için başlangıçta en önemli şey sermayedir. Sermaye olmadan işe başlamak zordur. Sermayemiz yok ise öncelikle bunu temin etmemiz gerekmektedir.

İş kurmak için başlangıç maliyetlerimiz vardır. Bunlar nedir, öncelikle şöyle bir göz atalım.

  • Şirket kurma maliyeti
  • İş yeri Ruhsatı alma maliyeti
  • Demirbaş ve işe başlama maliyeti

İşte bu 3 ana başlık ile iş kurma maliyetlerini incelemek mümkündür. Bunlara da şu şekilde göz atalım.

Şirket kurma maliyeti

Şirket kurmak, bir iş kurmanın en başnoktasıdır. Bir iş kurmak, işletme açmak için öncelikle şirket açılışı yapılmalı ve şirket kurulmuş olması gereklidir. Şirket kurma maliyetlerini şöyle aktaralım.

  • Şahıs şirketi kurmak için 1.850 TL ile 2.500 TL ortalama maliyet vardır.
  • Limited şirket kurmak için 2.250 TL ile 3.000 TL ortalama maliyet vardır.
  • Anonim şirket kurmak için 3.000 TL ile 4.000 TL ortalama maliyet vardır.

Bu maliyetler ilgili meslek odalarının kayıt ücretlerine göre değişiklik gösterebilir ancak çok fazla bir tutar değişikliği olmaz.

İşyeri Ruhsatı alma maliyeti

İş yeri ruhsatları belediyelerden alınmaktadır. Belediyeler iş yeri ruhsatı verirken belirli kriterleri gözetirler. Bu kriterlere uygunluk sağlanmalıdır. Belediyelerin kriterleri değişiklik göstereceği gibi ruhsat ücretleri de değişiklik göstermektedir. Bunun için en doğru ve güncel bilgileri bağlı bulunduğunuz belediyeden almanız yararınıza olacaktır.

Demirbaş ve işe başlama maliyeti

Ve maliyetler kısmında en son nokta da burasıdır. Demirbaş ve işe başlama yani faaliyetlere başlama maliyetleri de son derece önemlidir. Hatta bu kısım çoğu zaman diğer maliyetlere göre oldukça fazladır. Örneğin cafe açacaksınız ve size mekan için masa sandalye ve yiyecek / içecek hazırlama makineleri gibi teçhizat lazım olacak. İşte bunlar demirbaştır. Demirbaşların yanı sıra bir de ana faaliyet maliyetleriniz olabilmektedir. Yine cafe örneğinde gelen müşterilere sunulacak hizmet ve yiyecek içecek maliyetleri vardır. Bu maliyetleri hesaplamak çok zor değildir. Ancak değişiklik gösterir. Bunun için buraya bir rakam yazmıyoruz. Bu maliyetlere çevrenizde araştırma yaparak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İş kurmak için yeterli sermayeniz yok ise bu yazımızın devamı niteliğinde olan el almış olduğumuz konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

iş kurmak istiyorum devlet kredisi

İş kurmak istiyorum devlet kredisi alabilir miyim? Resme tıklayarak ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ihmal etmeyiniz. Yazının altında bulunan yorum kısmından bizlere sorularınızı ve görüşlerinizi de iletebilirsiniz. Ayrıca girişimcilik ve iş iş fikirleri kategorimizden de bir çok bilgiye ulaşmanız mümkündür.

Daha önce araştırmış olduğumuz Gratis Kozmetik Bayilik Şartları ve Başvurusu başlıklı yazımız Bayilik, Gratis Bayiliği ve Gratis Bayilik Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık