İş Planı Çizelgesi Yapmanın Yolları Nelerdir?

13 Şubat 2018

İş planı çizelgesi nasıl yapılıyor, İş planı çizelgesi yapmanın yolları nelerdir diyenler için kredispara.com olarak bu yazımızı hazırladık. İş planız çizelgesi ile ilgili merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır.

İş Planı Çizelgesi

İş planı çizelgesi, kurulacak bir işletme ile ilgili detaylı faaliyet raporlaması yapmaktır. İş planı çizelgelerinde kurulacak iş ve işletme ile ilgili ürün, hizmetlerin üretimi için işletme kurulumu ve faaliyetlerini içeren bilgiler yer alır.

İş Planı Çizelgesi Neden Hazırlanır? Ne İşe Yarar?

İş planı çizelgeleri öncelik olarak Kosgeb kurumuna sunulmak için hazırlanmaktadır. İş kuracak olan girişimcilere Kosgeb hibe kredi ve faizsiz esnek ödemeli kredi hizmeti sunmaktadır. Bunun için de Kosgeb girişimcilerin girişimci kursuna katılmalarını ve kurs sonunda bir iş planı çizelgesi hazırlamalarını istemektedir. İş planı çizelgesi olmadan Kosgeb destek yardımlarına başvuruda bulunmak mümkün değildir. İş planı çizelgelerini zaman zaman özel banka ve kamu bankaları girişimci kredilerini verirken de talep edebilmektedir.

İş Planı Çizelgesi Nasıl Hazırlanır?

İş planı çizelgeleri büyük hassasiyet ile hazırlanmalı ve detaylar içermelidir. İşin nasıl kurulacağı, hedeflere nasıl ulaşılacağı, ürün ve hizmetlerin nasıl üreticiliği ve nasıl pazarlanacağı gibi temel konularda detaylı bir raporlama yapılmalıdır. İşletmenin iş ile ilgili faaliyet durumu bu çizelgede belirtilmelidir.

İş planı çizelgesi hazırlanırken girişimcinin bazı temel sorulara yanıt verecek düzeyde sunum yapması gerekmektedir. Kurulacak iş için detaylı ve toplam maliyeti nedir? Hangi faaliyetler nasıl gerçekleşecek ve işletmenin ana geliri nasıl sağlanacak? İşletmenin genel olarak öngörülen karlılık durumu ne olacak, kar beklentilerine ulaşmak için neler yapılacak? Gibi soruların cevapları mutlaka iş planı çizelgelerinde yer almalıdır.

İş Planı Çizelgesi Hazırlamanın Yolları

İş planı çizelgesi hazırlanırken hangi yollar izlenir diyenler için şu şekilde sıralayalım.

  • İş planı çizelgesi bir iki sayfalık özet bölüm ile başlar. Burada kurulacak iş ile ilgili tanım, iş için gerekli olan finans miktarı yer alır. Bunun dışında ayrıca burada tüketiciye gerçekleştirilecek ticari yaklaşım da belirtilmelidir.
  • İşletme ve faaliyetleri anlatılır. Bu işi neden kuruyoruz, bu işi kurmamızdaki ticari olan ve ticari olmayan nedenler nelerdir, anlatılmalıdır.
  • Ürün ve / veya hizmetlerin açık tanımları yapılmalıdır. Kuracağımız işletmede hangi ürün ve hizmetleri sunacağız anlatılmalıdır. Ürünler ve hizmetler ile ilgili geniş bilgi vermeli detaylı anlatım yapmalıyız. Bu ürün ve hizmetleri tüketiciler neden bizden sağlamalı bunları da açıklamalıyız.
  • Personel ve yönetim kadrosu ile ilgili bilgiler de iş planı çizelgelerinde yer almalıdır. Hangi tür özellikli personele ihtiyacımız var, yönetim nasıl olacak, bize hangi departman için kaç personel lazım olacak ve personele tanıyacağımız sosyal haklar ve maaş politikası da belirtilmelidir.
  • İş planı çizelgelerinde pazarlama stratejileri de belirtilmelidir. Pazarlamayı nasıl yapacağız ürünleri ve hizmetleri nasıl tanıtıp satışını yapacağız anlatmalıyız. Hangi müşteri kitlesine nasıl hitap edeceğiz iş planı çizelgelerinde yer almalıdır.
  • Ürün ve hizmetlerin imal süreçleri iş planı çizelgelerinde ayrıntılı şekilde yer almalıdır. İmalat ve hizmet üretim süreçlerimiz nasıldır, üretim ve hizmetlerin oluşumunda oluşabilecek aksaklıklar anlatılmalıdır.
  • İş planı çizelgelerinde ayrıca mali verilere de yer verilmelidir. İşletme karlılık rakamları, ürün maliyet ve kar oranlarına, vergi oranlarına da yer verilmesi gerekmektedir.
  • İş planı çizelgelerinde oluşabilecek işletme ve sektör risklerine de yer verilmeli bunlar da anlatılmalıdır. Risk durumlarında yapılması gerekenler nelerdir, ne gibi önlemler alınmalıdır iş planı çizelgelerinde anlatılmalıdır. Ayrıca olası risk durumlarını nasıl fırsata dönüştürebilir gibi yan bilgiler de verilmelidir.

İlginize çekebilir: Kosgeb İş Projesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Konumuzu faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık