İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı şartları nelerdir diye merak mı ediyorsunuz? İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? İşsizlik maaşı neye göre verilir? İşsizlik maaşı ne kadardır ve ne kasar süre ile verilir? Bu sorularla kendinizi yormayın! kredispara.com olarak biz size yardımcı oluyoruz.

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişilere devlet tarafından verilmektedir. İŞKUR aracılığı ile verilmekte olan işsizlik maaşı işten çıkarılan kişilere verilmektedir. Bazı özel durumlara göre işten kendi isteği ile çıkan kişiler de işsizlik maaşından yararlanabilmektedir. Tabii bunun için kişinin haklı nedenleri olması ve bunu mahkeme aracılığı ile kanıtlaması gerekmektedir. Maaş alamamak, tacize veya harekete uğramak gibi nedenler buna örnek gösterilebilir. İşsizlik maaşı 6 ay ile 10 arasında aylık olarak verilmekte olup 710 TL ile 1.420 TL arasında değişmektedir. İşsizlik maaşı daha önce hiç çalışmamış ya da çalışsa bile gerekli süreleri tamamlamamış kişilere verilmez.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? Herkes Yararlanabilir mi?

İşsizlik maaşından çalışan herkesin yararlanması aşağıdaki şartları yerine getirmesi durumunda olmaktadır. Normalde her çalışan için iş yerleri prim ödemek durumundadır. Ancak bunun da belirli süreleri ve miktarları bulunmaktadır.

İşsizlik maaşı ile ilgili gerekli şartlar nelerdir; şimdi buna bakalım.

  • İşsizlik maaşı alabilmek için çalışılan iş yerinden çıkartılmak ya da yukarıda belirttiğimiz özel nedenlere istinaden istifa etmek gerekir. Aksi taktirde iş yerinden istifa edenlere işsizlik maaşı verilmemektedir.
  • İşsizlik maaşını hak edebilmek için son 3 yıl içersinde 600 gün işsizlik sigorta primi ödenmiş olmalıdır. Buna göre çalışanlar son üç yılın ortalama iki yılında çalışmış ve adına prim ödenmiş olması gerekir. Ancak bu 600 günün art arda olma şartı yoktur.
  • İşsizlik maaşını hak edebilmek için bir diğer şart ise kişinin son iş yerinde devamlı olarak 120 gün çalışmış olması ve adına prim ödenmiş olması gerekmektedir. Bu süreyi tamamlamayan kişilere işsizlik maaşı ödenmez.
  • İşsizlik maaşı daha önce bir işte çalışmamış kişilere ödenmez.
  • İşsizlik maaşından yararlanabilmek için gerekli başvuru ise işten ayrıldıktan sonra en geç 30 gün yani 1 ay içinde yapılması gerekmektedir. Bu süreden sonra yapılacak başvurular ise geçersiz olmaktadır.
  • İşsizlik maaşı 710 TL ile 1.420 TL arasında olup, alınacak maaş miktarı kişinin çalışma ve ödenen prim miktarına göre belirlenir.
  • İşsizlik maaşı en az 6 ay en fazla 10 ay olarak ve aylık ödeme olarak verilmektedir. Bu da yine kişinin yatmış olan prim miktarına göre kurumca belirlenmektedir.

Peki, İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu ise İŞKUR’a işten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde yapılmaktadır. Bunun için şahsi müracaat gerekmekte olup iş yerinden işten ayrılma belgesi ile başvuru yapılabilmektedir. İŞKUR web hizmeti üzerinden ön başvuru yapıp daha sonra belge teslimi yapmak da mümkündür. Ancak yine 30 günlük yasal süre göz önünde tutulur. İŞKUR aldığı başvuruları işlem sırasına göre değerlendirir. Başvuru sahibine SMS yolu ile geri dönüş yapılır. PTT üzerinden nüfus cüzdanı ibraz edilerek işsizlik maaşı alınmaktadır.

Daha önce yazmış olduğumuz ilginizi çekebilecek yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

maaş bordrosuz kredi

Maaş bordrosuz kredi alınır mı? Tüm detayları bu yazıda.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık