İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2017 Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak istiyorum! Dışarıdan sigorta primi yatırmak istiyorum! 2017 yılında isteğe bağlı sigorta primi ne kadardır diye merak edenler için bu yazımızda güncel bilgilere yer verdik.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi

İsteğe bağlı sigorta primi, ülkemizde SSK haklarından yararlanabilmek için kişilere sunulan bir hizmettir. Halk arasında dışarıdan SSK primi yatırmak olarak da bilinmektedir. Buna göre bir işte çalışsın çalışmasın kişiler dışarıdan kendileri SSK primi yatırabilirler. Tabi burada temel amaç istenen primi yatırarak tamamlamak ve emeklilik kazanmaktır. Bu da emekli olduklarında maaş alabilmeleri anlamı taşımaktadır.

İsteğe bağlı sigorta ister ev hanımı ister part time çalışanlar ister serbest meslek erbaplarınca nakit olarak yatırılmasıdır. Bu ödemeler aylık olarak ödenir. Vaktinde ödenmeyen primler için devlet faiz işletir ve borçlanılır.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Yatırmanın Şartları Nelerdir?

Peki, isteğe bağlı sigorta primi yatırmanın şartları nelerdir, yani herkes bu şekilde dışarıdan prim yatırabilir mi? Buradaki temel şart TC vatandaşı olmak ve 18 yaş üstü olmak gerekmektedir. Buna göre kişilerin bir iş yeri tarafından sigortası devam etmiyor olması gereklidir. Ayrıca kişilerin vergi levhası kaydı olmaması ve çiftçilik kayıtları bulunmaması gerekir. Bu kişiler isteğe bağlı sigorta primi ödemesi yapamazlar.

2017 Yılı İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadardır?

İsteğe bağlı sigorta primleri 3 farklı şekilde uygulanmaktadır. Her yıl değişen rakamların 2017 yılı prim tutarları ise şu şekildedir.

  • 2017 yılı en düşük sigorta primi 568,40 TL.
  • 2017 yılı en düşük ev hanımları sigorta primi 455,04 TL.
  • 2017 yılı en düşük tarım / bağkur sigorta pirimi 490,59 TL.

1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 arası günce prim tutarları bu şekildedir. Her yıl düzenli olarak artış yapılmaktadır. Bir sonraki yılın prim tutarları genellikle içinde bulunulan yılın son ayında yapılan toplantı ile belirlenerek duyuru yapılmaktadır.

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta primi ödemekteki temel amaç emekli olarak emekli maaşı almaktır. Bunun için de bazı temel şartlar vardır. Bu şartlar ise şu şekildedir.

  • Sigorta girişi ilk defa 2017 yılında olan bayanlar için 7200 gün ve 58 yaş sınırı vardır.
  • Bağkur girişi ilk defa 2017 yılında olan bayanlar için 9000 gün ve 58 yaş sınırı vardır.
  • Sigorta girişi ilk defa 2017 yılında olan erkekler için 7200 gün ve 60 yaş sınırı vardır.
  • Bağkur girişi ilk defa 2017 yılında olan erkekler için 9000 gün ve 60 yaş sınırı vardır.

Görüldüğü üzere isteğe bağlı sigorta primi ödeyen erkek ve bayanların ödedikleri sigorta primine göre emeklilik şartları da birbirlerine göre farklılık göstermektedir. Bu şartlar ve ilgili yaş sınırları son yıllarda birkaç kez değiştirilmiştir. Devlet, konuyla ilgili her geçen gün yeni bir düzenleme ile karşımıza çıkmaktadır.

İsteğe bağlı sigorta primleri düzenli olarak ödenmelidir. Vaktinde ödenmeyen primler için faiz uygulanır. Belirli süre ödenmeyen primler silinmektedir. İstenilen gün bazında primler yatırılmış olsa bile emekli olmak için belirtilen yaşa ermek gerekir. Bu süre zarfında kişiler isterlerse prim ödemeye devam edebilirler. Bu alacakları emekli maaşına etki edecektir. Diğer bir durum ise belirtilen yaşa ermiş olmak ancak eksik prim günü bulunmaktır. Bu durumda ise toplu ödeme yapılabilme hakkı tanınmaktadır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık