İşyeri Açma Kredisi Başvurusu ve Şartları

2 Haziran 2016

İş yeri kredisi nelerdir? İşyeri kredisi başvurusu nasıl yapılır? İş yeri kredileri nasıl alınır? Bunları sizler için araştırdık. İşyeri kredileri atölye, dükkân, ofis, imalathane, gibi iş yerlerinin satın alınması için kullanılan kredi çeşididir. Bu tür kredileri almak için gayrimenkulün ipotek edilmesi şartı ile verilir. İş yeri kredileri şartları her banka da aynı olmayıp farklılık gösterir.

İşyeri Kredisi

İşyeri kredisi, yapının yeni veya eski olmasını önemsemeden verilir. İş yerin kredisini almak isteyen kişi kredi için iş yerine ipotek etmesine rağmen banka tarafından ödeme durumu düşük görülür ise krediyi kullandırmak için kişiden bir de kefil istenilir. Bunun dışında işyeri proje aşamasında ise bazı bankalar kredi finansmanı sağlıyor. Fakat bankalar tarafından istenilen proje aşamasında ki iş yerlerinde, üretici firmalar ile yapılan özel anlaşma hükümleri durumunda mümkündür. Banka kredi faiz oranları işyeri alımlarında da farklılık gösterir. Faiz oranları her bankada farklıdır. Bunun için yapılması gereken bütün bankaların iş yeri kredileri faiz oranları incelenmeden ve kredi kullanım esnasındaki masraflar öğrenilmeden kredi sözleşmesi okunmadan kredi kullanılmamalı ve kredi sözleşmesi imzalanmamalıdır. İşyeri kredisi almak isteyen kişi tıpkı diğer krediler gibi kendilerine en uygun kredi ve faiz oranlarını araştırmalıdır. Bu doğrultu da krediyi kullanmalıdır. İş yeri satın alma kredileri dışında birde işyeri açma kredileri vardır. Böyle kredileri bankalar ve devlet kurum ve kuruluşları vermektedir. KOSGEB’in verdiği işyeri açma kredisi bunlara bir örnektir. İş yeri açmak isteyen kişiler KOSGEB tarafından 50.000 Türk lirası geri ödemesiz kredi veriliyor. Yalnızca yapılması gereken 70 saatlik KOSGEB ücretsiz kursuna katılarak oradan alacağı sertifika ve yapmak istediği işin projesini hazırlayıp işyeri açma kredi başvuru yapması yeterli olacaktır. İş yeri almak için birçok banka kredi veriyor. Bu krediyi kullanmadan önce yapılması gereken, alınmak istenilen işyerine göre gelir ve giderlerin hesaplanarak, alınan dükkan da yapılacak işin getirisinin ve giderinin ne olacağını bilmek ve bu doğrultu da kredi ile iş yeri alındığında kar zararına bakıp ödemesinde aksaklık yaşanır mı? Kısmını bilerek bilinçli hareket edilmesi en önemli kısmıdır. Bu doğrultu da hesaplarınız da yapacağınız işin bıraktığı kar kredi ile satın alacağınız iş yerinin kredi taksitini rahatlıkla ödemeye yardımı oluyor olmalı. Aksi takdirde ödemede aksaklık yaşamanız ve gecikmelerin çoğalması durumunda banka tarafından aldığınız iş yeri satışa çıkarılabilir. Bankaların verdiği işyeri kredileri oldukça yüksek tutarlara çıkabiliyor. Bankalardan kredi kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken krediyi kullandıktan sonra herhangi bir aksilik durumunda tekrar yapılandırma yapılabilir mi bunu kredi çekilecek banka ile görüşmeniz gerekiyor.

İşyeri kredisi almak istiyorum

İşyeri kredisi almak isteyen kişinin alacağı iş yerinde yapacağı işin kazancından hariç geliri olması aldığı krediyi ödemesine kolaylık sağlayacaktır. Kişi satın alacağı iş yeri için kredi çekmeden önce taksit tutarlarını düşünerek hesabını o tutarlar doğrultusunda yapmalı ki ilerde olabilecek ödeme aksaklıklarından doğacak olumsuzlukları engelleyebilsin.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık