Kadın Girişimci Destek Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Kadın girişimciler için destek kredisi nasıl alınır? Kadın girişimciler kredi alabiliyor mu diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Şimdi tüm detayları ile sizlere bu konu hakkında bilgiler aktaralım.

Kadın Girişimci

Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

Ülkemizde son yıllarda girişimcilere sağlanan destek hizmetleri hız kesmeden devam ediyor. İş kurmak isteyen girişimcilere başta devlet teşviği olmak üzere KOSGEB Kurumu ve yine devlet teşviği ile kamu ve özel bankalar iş kurma kredileri vermektedir.

Kadın girişimciler için ise yine son yıllarda ayrıca destekler sunulmaktadır. Ülkemizde kadınlarımızın iş hayatında daha çok yer almalarını sağlamak ve onlara yardımcı olmak adına destek hizmetler, krediler, kolaylıklar sağlanmaktadır. Bunların başında da kadın girişimciler için destek kredileridir. Kadın girişimciler iş kurmak için gerekli olan finansmanı bu destek krediler ile sağlamaktadır. Bu, kadın girişimciler için iyi bir avantajdır.

Kadın girişimcilere sağlanan destek kredileri esnek ödeme yapısı ve düşük faiz oranları ile dikkat çekmektedir. Kadın girişimci destek kredileri genellikle ilk yıl ödemesiz, ikinci ve üçüncü yıllarda ise düşük faiz ile ödeme imkanları ile doludur. Kadın girişimciler iş kurma kredilerini işte bu destek kredileri adı altında alabilmektedir.

Kadın Girişimci Destek Kredisi Nerden Alınır?

Kadın girişimciler, iş kurarken lazım olan finansmanı sağlamak için ihtiyaç duydukları bu kaynağı iki farklı şekilde temin edebilirler. Bunlardan birincisi doğrudan devlet yardımı olan KOSGEB kredileridir. KOSGEB Kurumu girişimcileri desteklemede kadın girişimcilere ayrı bir destek hizmeti sunarak, onları iş hayatının hemen başında teşvik etmek adına Kadın Girişimci kredileri vermektedir. Bu aslında bilinen destek kredilerinin biraz daha geliştirilmiş halidir. Yani hem geri ödeme esnekliği hem de sağlanacak yardımın yüzdelik dilimi açısından çok daha yardımcı olmaktadır. KOSGEB, kadın girişimciler için sağladığı desteklerde çok daha esnek yapıda bulunmaktadır.

Kadın girişimciler için destek krediler bunun dışında bir de bankalar tarafından sağlanmaktadır. Hem kamu hem de özel bankalar yine devlet teşvik temelli olarak son yıllarda girişimciler için destek hizmetlerini arttırmıştır. Bunun başında da girişimci kredileri gelmektedir. Bankalar da kadın girişimciler için ayrıca destek hizmetleri sunmaktadır. Kadın girişimciler için bankalar da verdikleri krediler de bazı esneklikler sağlamaktadır. Bunlar, krediye uygulanacak faiz oranı, geri ödeme şekli gibi özelliklerdir.

Kadın Girişimci Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Kadın girişimciler, kendilerine sağlanan bu desteklerden yararlanabilmek için bazı sorumlulukları yerine getirmek zorundadır. Hibe ve faizsiz kredi türünde KOSGEB yardımlarından yararlanabilmek için öncelikle kuruma başvuru yapılması ve düzenlenecek eğitime katılım şarttır. Bu eğitimde başarılı olunarak girişimci sertifikası alınır. Ve daha  sonra iş projesi hazırlanarak KOSGEB Kurumuna sunulur. Kurum gerekli incelemeleri yapar ve uygun gördüğü taktirde gerekli yardımlarını başlatır.

Kadın girişimciler için sağlanan ve bankalar yoluyla dağıtılan kadın girişimci kredileri için ise girişimci ilgili bankaya müracaatını yapar. Burada en dikkat edilmesi gereken ise başvuru sahibinin mevcut kredi durumudur. Kredi notu düşük olmamalı ve kara listede yer almamalıdır. Kadın girişimci için yapılacak kredi değerlendirmesi olumlu sonuçlandığı taktirde banka kadın girişimci için destek kredisi çalışmalarını başlatır ve girişimciye kredisi verilir. Bankalar da kadın girişimci destek kredilerini verir iken belirli belgeleri girişimciden isteyebilir. Girişimciler bu belgeleri tamamlayarak bankaya teslim etmek zorundadır.

Kadın girişimci kredilerini almak isteyen girişimcilerin öncelikler KOSGEB il müdürlüklerine başvuru yapmaları yararlarına olmaktadır. Öyle ki KOSGEB destek kredileri faizsizdir ve çok daha esnek bir yapıdadır. Ancak, bankaların sunduğu destek kredileri de normal kredilere göre oldukça esnektir ve düşük faizlidir. Bankaların kadın girişimci destek kredileri her geçen gün güncellenmekte ve geliştirilmektedir.

Daha önce yazmış olduğumuz konumuz ilginizi çekebilir. Tüm detayları ile burada bulabilirsiniz.

girişimci kredisi

Girişimci kredisi veren bankalar hangileridir? Tüm detaylar bu konumuzda. Resmin üzerini tıklayıp ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Web sayfamızı sosyal medyadan da takip edebilirsiniz. Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık