Kar Payı Nedir? Nasıl Alınır?

19 Ağustos 2017

Kar payı nedir, ne işe yarar? Kar payı almak istiyorum, kar payı nasıl alınır? Bu yazımızda sizlere kar payı ile ilgili detaylı bilgiler sunuyoruz.

Kar Payı

Kar Payı nedir? diye soruyorsanız açıklayalım. Kar payı ya da diğer bir ifade ile temettü belirli sürelerde ortaklık kurularak edilen kar getirisidir. Buna göre bire şirketin, bir kuruluşun kar payı olmak mümkündür. Bunun için de bu şirket ya da kuruluşa ait hisse senetlerinden temin edilmesi gerekmektedir. Kar payları, hisse senedi dağıtılarak, borsada işlem gören bu şirketin edeceği kardan kar payı sahiplerine dönem sonu verilecek maddi getiridir.

Kar Payı Ne İşe Yarar?

Kar payı, katılımcılar için bir yatırım aracıdır ve maddi getiri sağlamaktadır. Günümüzde bankalar başta olmak üzere önde gelen kurumsal firmalar kar payı dağıtarak kar ortağı almaktadır. Şirketlerin kar payı dağıtmasının amacı ise kar ortaklarından toplayacağı girişi ücretleri ile nakit akışını sağlamaktır. Dolayısıyla o dönemki nakit akışı sağlanır ve şirket yeni girişimler için finans sağlamış olur. Sağlayacağı finans ile birlikte yeni yatırımlar, yeni oluşumlar sağlayan şirketler belirlenen dönem sonlarından kar ortaklarına kar paylarını dağıtır. Kar payları bir aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık olarak belirli dönemlere ayrılabilmektedir.

Kar Payı Nasıl Alınır?

Kar payı alabilmek için öncelikle bir firma ya da kuruluşun halka arz edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde bu firma ya da kuruluş borsaya giriyor demektir. İnsanlar bu alanda yatırım yapmak isterler ise halk arz edilen bu firma ya da kuruluşa kar payı ortaklığı için başvuruda bulunur. Halk arz edilme döneminde hisse senetleri belirlenen fiyatlar üzerinden satışa sunulur. Bazı kuruluşlar ise bunu ihale yöntemi ile talep toplayarak fiyat belirleme çalışması yapabilmektedirler.

Kar payı ortaklığı yapmak istediğiniz kuruluş ile anlaşmaya varıldıktan sonra kar payı ortaklık sözleşmesi düzenlenmektedir. Buna göre her iki tarafın da yerine getirmesi gereken yükümlükler vardır. Borsaya giren kuruluşun günlük verileri kar payı ortaklarına rapor edilmektedir. Bunun yanı sıra kar payı ortakları da istedikleri zaman borsa üzerinden verilere ve değerlere ulaşabilirler. Ayrıca tarafların bir araya gelerek dönemsel veri açıklama toplantıları da yapılabilmektedir.

Belirlenen yüzdeler üzerinden kar payları belirli dönemlerin sonunda ortaklara dağıtılmaktadır. Elinde hisse senedi bulunduğu sürece kar payı sahipleri o kuruluşun kar ortağı konumundadır. Dönem sonlarında kar getirisi alınarak kar ortakları isterlerse ellerindeki hisse senetlerini devredebilir. Günümüzde firmalardan daha çok bankaların kar payı ortaklıkları tercih edilmektedir.

Kar Payı Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kar payı ortaklığında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ise şu şekildedir:

  • Kar payı ortaklığı için ilgili firma ya da kuruluşun faaliyetlerini bilmeli ve hakkında detaylı bir araştırma yapmalıyız.
  • Firma temelli kar payı ortaklıklarında sanayi, enerji, bilim teknoloji temelli üretim yapan firmalar tercih edilmelidir.
  • Bankalar ile yapılacak kar payı ortaklıklarında ortaklık kurulacak para cinsinin değer, getiri ve kur dalgalanmaları hakkında analiz bilgilere sahip olmalıyız.
  • Kar payı ortaklığı için gerecek bütçelere dikkat etmeliyiz.
  • Aynı sektör ve alanda kar payı ortaklığı veren kurum kuruluş ya da firmaları birbirleri ile karşılaştırarak doğru karar vermeliyiz.
  • Kar payı ortaklıklarında belirlenen yüzdeler ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve kar getirisini her dönem mümkün olduğunca biz de kendimizce hesaplamalıyız.
  • Özellikle bankalar TL, Dolar, Euro ve Altın değerleri üzerinden kar payı ortaklığı vermekte, bunların süreleri de değişmektedir. Bu hususlara dikkat etmeli ve takip etmeliyiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık