Kar Payı Veren Bankalar Hangileridir?

21 Ağustos 2017

Bankalardan kar payı almak istiyorum, kar payı veren bankalar hangileridir? Diyenler için bu yazımızda kar payı veren bankalar ile ilgili bilgiler veriyoruz.

Bankalar ve Kar Payı

Kar payı, bankaların son dönemlerde başvurdukları bir yöntemdir. Bu yönteme göre bankalar kar payı vererek kısa dönemde finans sağlamakta ve sağladıkları bu finansı kullanarak kar elde etmektedirler. Ve ettikleri bu kardan da kar payı ortaklarına pay vermektedir. Yani bankaların buradaki temel felsefesi, kendisinin olmayan maddi varlığı kullanarak kar elde etmektir. Kar payı ortakları ise maddi varlıklarını bu şekilde yatırıma dönüştürerek uzun vadede kar elde etmektedirler.

Bankaların kar payı ortaklık yöntemi ile bu şekilde faaliyet göstermesi son yıllarda oldukça fazla bir şekilde görülmektedir. Bankaların kar payı ortaklık vermesi ile insanların yatırım yapması aslında paradan faiz kazanmak olarak da görülmektedir. Bankalar aynı zamanda kar payı ortaklarından aldıkları hisse bedelleri ile borsada da işlem yapmaktadırlar. Yani bankaların kar payı ortaklarından aldıkları bu bedeller hem borsada işlem görmekte hem de bankaların kendi bankacılık faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Her iki şekilde de yapılacak faaliyet ve işlemlerden elde edilecek gelir bankaya ve onun kar payı ortaklarına kalmaktadır. Belirli yüzdeler ile ve dönemlere göre anlaşmaları olan kar payı ortaklığı yatırımcılar tarafından da sıkça tercih edilmektedir.

Hangi Bankalar Kar Payı Vermektedir?

Ülkemizde kar payı veren bankalar katılım bankaları olarak faaliyet gösteren bankalardır. Bu bankaların temel var oluş şekline göre bankanın faaliyetleri kar payı ortaklarının sağladıkları finans ile gerçekleşmektedir. Kar payı ortakları finans sağlar ve banka faaliyetlerini gerçekleştirir. Bankanın faaliyetlerinden elde edilecek kar bu ortaklara dağıtılır. Banka ayrıca sağladığı bu finansın bir kısmını borsada de değerlendirir. Buradan da elde edilecek getiri kar payı ortaklarına dağıtılır.

Ülkemizde kar payı ortaklığı veren katılım bankaları ise şu şekildedir.

  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Bank Asya Katılım Bankası (faaliyetleri askıya alınmıştır)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası

Katılım bankaları aracılığı ile kar payı ortaklığı yaparak yatırım yapmak ve bu işten gelir elde etmek mümkündür. Kar payı ortaklığı TL, Dolar, Euro ve Altın cinsleri üzerinden yapılabilmektedir. Kar payı ortaklığına göre gelir sağlamak belirli dönemlere göre olmaktadır. Bu dönemler aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak belirlenmektedir.

Bankalardan kar payı ortaklığı alabilmek için başvuru ve talep süreleri vardır. Bankalar kar payı ortaklığı için hisse bedellerini belirler ve buna göre talepleri toplar. Bankalar bazen ise kar payı ortaklığı adaylarından gelecek olan taleplere göre de hisse bedeli fiyatı belirleyebilir. Bankalar ile kar payı ortaklığı yapmak için orta derecede bir bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır. Kar payı ortaklığında getirilere sahip olabilmek için anlaşması yapılmış olan dönemlerin sonu beklenmek zorundadır. Kar payı ortaklığı yapılacak sözleşmeler ile gerçeklik kazanmaktadır.

Bu konumuzu okuyan kişilerin ilgisini en çok aşağıdaki konumuz çekti. Sizinde göz atmanızı tavsiye ederiz.

kar payı

Kar payı nedir? Kar payı nasıl alınır? Kar payı yatırımı ve ortağı nasıl olur?

Kar Payı Nedir? Nasıl Alınır?

Daha önce araştırmış olduğumuz Deutsche Bank (DB) Varant Nedir? başlıklı yazımız Deutsche Bank, Deutsche Bank Varant ve Deutsche Bank Varant İşlemi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık