Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

16 Kasım 2017

Kefilsiz kredi veren bankalar hangileridir? Hangi durumlarda kefilsiz kredi verilir? Her kredi kefilsiz alınır mı? Bu tür sorularınız var ise sizleri bu yazımızı okumaya davet ediyoruz. Kefilsiz kredi çekmek üzerine bilgileri buradan öğreneceksiniz!

Kredilerde Kefil Durumu

Kefil, bir konuda bir kişiye güvenmek, bu güvenceyi diğer kişilere yansıtmak adına onunla birlikte aynı tarafta olma durumudur. Bankacılıkta kredi çekimlerinde kefil göstermek uygulaması bir dönem ülkemizde yoğun olarak görülmekteydi. Bankalar kredi verirken şartlar arasında kefil gösterilmesini de istemekteydi. Bir krediye kefil olmak, krediyi kullanan kişinin borcunu ödemediği takdirde ilgili borcu ödemek için taahhüt vermektir. Kredi kullanan kişi eğer borcu ödemez ise banka kefile gider, borcun ödenmesini ister. Eğer kefil olan kişi de borcu ödemez ise onun için de yasal takip başlatılır.

Her Kredi Kefilsiz Alınır mı?

Ülkemizde son yıllarda görülmektedir ki araç kredileri ve ihtiyaç kredileri için bankalar artık kefil istememektedir. Ev kredilerinde evli olan kişilerin birbirine kefil olması istenebilir. Bankaların kefil istemesinin nedeni ise kredi başvurunda bulunan kişinin finansal olarak tam bir güven vermemesidir. Bu durumlarda banka kendini garanti altına almak ister ve kefil gösterilmesini talep eder.

Her ne kadar günümüzde bankalar araç kredisi ve ihtiyaç kredilerinde kefil istemiyor olsa da bu istemeyeceği anlamı taşımamaktadır. Çünkü gerekli gördüğü takdirde her kredi türünde kefil isteyebilir. Böyle de bir hakkı vardır. Ancak son zamanlarda insanların krediye daha rahat ulaşması adına kefil istemek üzerindeki katı kurallar esnekleştirilmiştir. Ayrıca bankalar için daha çok kredi kullandırımı daha çok gelir olduğundan dolayı çok gerek kalmadığı sürece kefil istenmemektedir.

Hangi Durumlarda Kefilsiz Kredi Verilir?

Bankalardan kefilsiz kredi alabilmek için,

  • Kredi başvurusu sahibinin kredi notu yüksek, kredi sicili temiz olmalıdır.
  • İlgili bankada yüksek tutarlı mevduatı olması durumunda kefil istenmez.
  • Ticari krediler için başvuru sahibi kişi ya da şirketin ticari hayatı ve güvenirliği.

Bu durumlarda bankalar kefil istemezler. İpotek gösterilerek alınan kredilerde de bankalar çoğunlukla kefil istememektedirler.

Hangi Bankalar Kefil Kredi Veriyor?

Ülkemizde faaliyet gösteren mevduat bankalarının tamamı şarlar sağlandığı sürece kefilsiz kredi vermektedir. Yine hatırlatalım ki şartlar sağlandığı sürece bankalar kefil isteme hakkını pek kullanmazlar. Ancak siz şartları sağlamıyorsanız bankalar mutlaka kefil talep ederler. Ticari kredilerde bankalar kefil isteyebilirler. Bankalardan kefilsiz kredi çekebilmek için mutlaka şartların sağlanması gereklidir. Özellikle ihtiyaç kredileri için başvuru sahipleri kredi notu yüksek olmalıdır. Kredi sicili bozuk olan kişilerden bankalar kefil isteme hakkını kullanabilirler. Bunların dışında talep edilen kredi tutarı da önemlidir. Bankalar yüksek limitli kredi talebiniz için sizden kefil isteyebilirler. Onun için şartları ne kadar karşılarsanız, bankalardan kefilsiz kredi alabilirsiniz. Her banka için durum aşağı yukarı bu şekildedir ve şartlar sağlandığı sürece tüm bankalar kefilsiz kredi verirler.

İlginizi çekebilecek diğer konumuz: Kefilsiz – Evraksız Kredi Başvurusu

Konumuzu beğendiyseniz paylaşmayı unutmayınız. Daha fazla bilgi için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Acil Nakit Para İsteyenlere Öneriler başlıklı yazımız Acil para, Acil para bulmak için ve Acil para lazım hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık