Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunur Mu? Nasıl Olunur?

14 Kasım 2017

Ev almak istiyorum, kira öder gibi ev alabilir miyim? Kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum, ne yapmalıyım? kredispara.com olarak sizlere bu yazımızda kira öder gibi ev sahibi olmak üzerinde detaylı bilgiler veriyoruz.

Ev Sahibi Olmak

İnsanların çoğunluğu ev almak, kendi evinde oturmak, kiracı olmaktan kurtulmak gibi düşüncelere sahiptir. Günümüzde orta sınıfın bile ev alması zorlaşmıştır. İnsanlar geçim sıkıntısına düşmüş ve ay sonunu zar zor getirmektedir. Hal böyle olunca ev almak hayallerini hep ertelerler.

Konut kredileri ise ev almak isteyenlere finansal destek sağlamak adına bankalar tarafından verilen kredilerdir. Bireysel kredilere göre çok daha uzun vadede verilen ev kredilerini devlet de desteklemekte, faiz oranlarına müdahale etmektedir. Konut kredileri 120 ay yani 10 yıl vadeli olarak geri ödenmektedir. Tabi vade uzadıkça aylık ödeme miktarı düşer anacak toplamda geri ödenecek miktar yükselir.

İlginizi çekebilecek konumuza buradan bakabilirsiniz: En Uygun 120 Ay Konut Kredisi Veren Bankalar

Kira Öder Gibi Ev Almak

Bankaların verdiği ev kredilerindeki prosedür ise evin ekspertiz tarafından belirlenen fiyatına göre kredi verilmesidir. Bir evin değeri ne ise banka o kadar kredi vermektedir. Yani siz o bedel üzerinden daha fazla miktara evi alacaksınız banka bunu karşılamaz. Ayrıca bankadan alınan ev kredilerinin aylık taksitlerini tutar olarak düşürmek ve aynı zamanda çekilecek kredi tutarını düşürüp, toplam olarak geri ödenecek tutarı da azaltmak istiyorsanız ev alırken belirli bir peşinatınız olması yararınıza olacaktır.

Kira öder gibi ev sahibi olmak fikri son yıllarda özellikle düşük gelirli insanlar için önemli bir yere sahiptir. Kira öder gibi ev sahibi olabilmek için az da olsa bir birikmişiniz olması gerekir. Eğer bu yoksa ev kredisinin karşılamadığı kısmı bireysel kredi olarak çekip eksik kalan kısmı karşılayabilirsiniz. Özellikle yerel emlakçılar artık bu konuda uzman olmuşlardır. Hatta banka ekspertizleri ile anlaşıp evin değerini olduğundan daha yüksek göstermelerini sağlayarak bankadan evin tamamına kredi vermesini sağlayabilmektedirler. Ancak bankaların konut kredilerindeki 10 yıl vadesi değişiklik göstermez. Bunun için aslında kira öder gibi ev sahibi olmadaki temel düşünce bankadan ne kadar kredi çekeceğiz ve aylık ne kadar ödeyeceğiz? Örneğin, kiracı olarak 800 liralık bir evde oturuyoruz diyelim. Bir emlakçıya gittik ve hiç peşinatımız yok, kira öder gibi ev sahibi olmak istiyoruz dedik. Emlakçı ekspertiz ile görüşerek evin tamamına kredi çıkarttırdı. Alacağımız evin peşin fiyatı 125 bin lira olsun. 10 yıl vade ile çektiğimiz 125 bin lira toplam geri ödemede ortalama 210 bin TL olur. Bunu da 10 yıl vadede 120 aya böldüğümüzde aylık 1,750 TL yapar. Yani 800 lira kira öderken aylık 1.750 TL ödeme gücünüz var ise bu şekilde ev sahibi olabilirsiniz. Bunun için kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum diyenlerin mümkün olduğunca çok birikimi olması ve mümkün olduğunca düşük kredi çekmeleri gerekmektedir.

Tavsiye Konumuza Göz Atabilirsiniz: Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Son dönemde devletin attığı bazı adımlar ile daha uzun vadeli olarak konut projeleri yapılarak kira öder gibi ev sahibi olma imkânı planlanmaktadır. Deneme çalışmaları yapılan bu projeler ile 20 – 25 vadeli ev satışları planlanmaktadır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık