KKDF ve BSMV Açılımı Nedir?

KKDF ve BSMV nedir? KKDF ve BSMV nerelerde kullanır ve ne işe yaramaktadır? KKDF ve BSMV açılımı nedir diye merak edenler için kredispara.com bilgilendiriyor! KKDF ve BSMV  ile ilgili merak ettikleriniz, bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bir araya getirdik.

KKDF ve BSMV

KKDF ve BSMV karşımıza bankacılık hizmetlerinde çıkmaktadır. Özellikle kredi çekerken karşımıza bu terimler çıkmaktadır. Çoğumuz bunların ne olduğunu ne anlama geldiğini bilmemekteyiz. Aslını sorarsanız pek de umursamıyoruz. Biz kredimizi alıp gidiyoruz.

Şöyle aktaralım:

KKDF: Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu

BSMV: Banka Sigorta Muameleleri Vergisi

Bankalar kredi verirken bizden bu ücretleri alıyorlar. Bankalar çoğunlukla kredi kampanyalarında verdiği faiz oranlarına bunları eklemez. Ama eklemese bile KKDF ve BSMV hariçtir diye bir not düşer.

KKDF / Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu

Banka kredilerinin anapara ve faiz kur farkı üzerinden hesaplanan KKDF oranı % 15’dir. Bu oran 2009 yılında % 10’a düşürülmüştü. Ancak bir yıl sonra bu oran yeniden % 15’e çıkarıldı. Yeniden düşürülebilir ya da yükseltilebilir. Buna Bankacılık Denetleme Kurulu karar vermektedir. Bu oran ile kesilen miktarlar fona aktarılmakta ve orada tutulmaktadır.

BSMV /  Banka Sigorta Muameleleri Vergisi

BSMV ise bankaların yapacağı sigorta işlemlerinden dolayı alınmaktadır. Yine müşteriden kesilen bu miktarda devlete aktarılmaktadır. BSMV oranı ise ilgili faiz oranının % 5’idir. Ancak konut kredilerinden BSMV alınmaz.

KKDF / BSMV Hesaplaması

Bir örnek ile sizlere KKDF ve BSMV’nin ilgili krediye nasıl yansıdığını aktaralım.

Diyelim ki bir kredi çekmek için bankaya gittik ve başvurumuzu yaptık. Banka bize KKDF ve BSMV hariç faiz oranımız % 1,20 dedi. Kabul ettik. Ancak bu durumda kredi hesaplaması yapılırken % 1,20 değil daha fazla bir oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Çünkü bu örnekte KKDF ve BSMV oranları hariç tutulmuştur. İlgili kredinin tam hesaplama yapılabilmesi için öncelikler % 1,20’ye yansıyacak KKDF ve BSMV oranları belirlenir. % 1,20’nin BSMV oranı (%5’i) 0,06; KKDF oranı (%15’i) 0,18 olur. Yani bu demektir ki KKDF ve BSMV oranlarının toplamı ilgili kredinin ham faiz oranına eklenecektir. Bu da KKDF ve BSMV hariç % 1,20 faiz oranına eklenerek % 1,44 olur. Alacağımız kredi % 1,44 faiz oranı üzerinden hesaplanarak aylık ödenecek taksit tutarları belirlenir.

Bankalardan kredi çekerken ya da bankaların kredi kampanyalarını araştırırken belirtilen faiz oranlarına KKDF ve BSMV ilave edilmiş yoksa edilmemiş mi dikkat etmeyi unutmayınız. Sonuç olarak KKDF ve BSMV her zaman sizden tahsil edilmektedir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık