Kobi Kredileri Başvurusu – Gerekli Evrakları – 2016

30 Eylül 2016

Küçük ve Orta Bütçeli İşletmelerin oluşturduğu şirketlere kısaca KOBİ denmektedir. KOBİ kredileri bu tür işletmelerin nakit ihtiyacına cevap verebilmek adına bankaların uygun faiz ve geri ödeme planlarıyla firmanın ödeyebileceği tarihlere ayarlanmış kredi türüdür. Kobi’ler genelde kredileri kısa vadeyle kullanmak isterler.

Yalnız aranan ilk şart kullanılan kredinin şirketin nakit ihtiyacı için kullanılmasıdır. Yani işletme sahibi bu krediyi şahsına kullanamaz. Genelde işletmeler malzeme alımı, tadilat, makine alımı, işyeri adres değişikliği gibi sebeplerle bankalardan kredi talebinden bulunmaktadırlar.

Kobi Kredisinin Çeşitleri Var mı?

Kobi Kredileri genellikle nakit ve gayri nakit kredisi olarak iki gurupta toplanırlar. Nakit krediler isminden de belli olduğu gibi işletmelerin kısa süreli nakit ihtiyaçları için kullandıkları kredi tipidir. Ayrıca birçok banka tarafından işletmelere sunulmuş yapılan değerlendirmeler sonucunda onaylanan limitler doğrultusunda günlük olarak kullanılan mevduat hesapları vardır. Firma limiti dâhilinde bankanın vermiş olduğu krediyi günlük veya haftalık kullanıp kapatabilir. Diğer tür kredi ise teminat mektubu olarak karşımıza çıkar.

 Kobi Kredilerinde Teminat Gerekli Mi?

Kobiler kullanmak istedikleri kredileri, teminat sunarak alırlar. Teminatlar genelde kredinin tutarına, nerede kullanılacağına göre değişebilir. Mal, makine veya bir gayrimenkulün ipoteği bankaya teminat olarak sunulabilir.

Kobi Kredilerinde Gerekli Evraklar

Bankalar genelde işletmelerin hesaplarını açarken şirket evrakları adı altında genel olarak şirket evrakları olarak adlandırılan belli başlı dokümanları ister. Altı aylık dönemlerde de müşterilerinden bu evrakların güncel tarihlilerini ister. Bunlar başlıca şöyledir; vergi levhası, imza sirküleri, ortakların nüfus cüzdan fotokopileri, ticaret odasından alınacak güncel tarihli faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi, sermayeyi ve ortakların hisselerini gösterir sicil gazetesi, işletmenin muhasebesinin hazırlayacağı mali verilen bulunduğu evraklar olan bilanço, bulunduğu döneme ait mizan, gelir tablosu ve muhtasar beyannameler, ikametgâh belgesidir.

Yazılarımız arasında olan Kurumsal – Ticari Krediler Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık