Kolay Kredi Başvurusu Nasıl Olur?

3 Mayıs 2016

Krediye mi ihtiyacınız var? Bankalarla çalışmak istiyor fakat çalışamıyor musunuz? Çözüm arayışı içinde misiniz? Öyle ise izlemeniz gereken yolları sizlerle paylaşalım.

Kolay Kredi

Kredi çekmek isteyenler için kolay kredi başvurusu yapmanız için dikkat edilmesi gerekenlere bir bakalım. Bankalardan kredi kullanmak istiyorsanız öncelikle daha öncesinde kullanmış olduğunuz kredileriniz veya kredi kartlarınızda herhangi bir takip veya gecikme olmaması gerekiyor. Bu ilk kural çok önemli çünkü, eğer bir gecikme veya icra takibi gibi bir durum söz konusu ise geri ödenmiş bile olsa bu durum kredi kayıt bürosunda yani (KKB) olan puanınızı olumsuz yönde etkilemiş demektir.

Kredi kayıt bürosunun sisteminde gecikmeleriniz ve takipleriniz kayıt altına alınır ve bankaların hepsi ile bu durum paylaşılır. Dolayısı ile siz bu ürününüzü ödemiş olsanız bile bazı bankalara göre 12 ay, bazı bankalara göre 24 ay gibi süreleri aşmadan kredi kullanmazsınız. Kredi çekmek için diğer önemli olan konu ise KKB puanı yani kredi kayıt bürosunda bulunan toplam puanınızdır. Kredi notu en az 1400 puandır. Bu puanlamayı yükseltmek veya düşürmek sizin elinizde. Mesela 1300 (KBB) kredi puanınız var ve siz bir bankaya kredi başvurusu yaptınız sonucu olumsuz geldi. Bu başvuru sizin birikmiş KKB puanınızı düşürür. Siz bu olumsuz cevaba rağmen başka bankalara da başvuru yapmaya devam ederseniz her başvuru KKB puanınızı olumsuz etkiler ve düşürür. Sonucunda KKB puanınız sıfıra kadar düşebilir. Her olumsuz sonuçlanan başvuru puanınızı düşüreceği için olumsuz cevabından sonra hemen tekrar başvuru yapılmamalıdır.

Kolay Kredi Nasıl Alınır?

KKB puanının düşmesi gibi birde yükselme imkanınız da var. Eğer kredi kartı kullanıyorsanız kartınızı alışverişlerinizde ay içerisinde daha sık kullanmanız puanınızı olumlu yönde etkileyecektir. Nakit harcamalar değil daha çok alışverişlerinizde paranızı kredi kartınıza yatırarak harcamalarınızı kartınızdan yaparak puanınızı artırabilirsiniz. Bu durumda kredi kullanabilmeniz çok daha kolay olacaktır. Bir başka unsurda bir iş yerinde çalışıyor olmanız gerekiyor. Tabi emekli iseniz maaşınızın en az ortalama on katı kadarda kredi kullanabiliyorsunuz. Ama emekli değilseniz SSK primlerinizin en az 6 ay aynı işyerinden ödenmiş olması gerekmektedir.

KKB puanınız 1400 üzeri ise son 6 aydır aynı iş yerinde çalışıyorsanız ve SSK priminiz düzenli ödeniyorsa taksitler aylık gelirinizin ortalama yüzde altmışını geçmeyecek şekilde hesaplanarak kredinizi kullanabilirsiniz. Tabi gelirinizden ödemeniz gereken başka banka ürünü ödemeleriniz var ise bu ödemede göz önünde bulundurularak hesaplama yapılacaktır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kolay Kredi Almak İstiyorum başlıklı yazımız Kolay bir şekilde kredi almak, Kolay kredi ve Kolay kredi nasıl alırım hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık