Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

29 Eylül 2016

Hayalinizdeki eve kavuşmak artık çok kolay. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler için çok uygun fırsatlar sunan konut kredisi her bütçeye uygun vadeli programları ile başvuru sahiplerine tüm kolaylıkları ve fırsatları sunmaktadır. Siz de hayalinizdeki eve kavuşmak, firmaların yeni ev fırsatlarından yararlanmak, istediğiniz yazlık ya da stüdyo eve kavuşmak için bütçenize uygun fırsatları bankaların sürekli yenilenen kampanya koşulları ile inceleyebilir ve yepyeni bir yuvaya sevdiklerinizle merhaba diyebilirsiniz.

Konut Kredisi Nedir?

Yeni evlenenlerin, ev sahibi olmak isteyenlerin ve ya birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin kullanabileceği bir fırsattır. Satın alınacak evin ipotek altına alınması şartıyla bankalar tarafından verilen kredi türüdür. Kredinin vadesi bankalara göre değişmekle beraber ortalama 5 ila 30 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Alınacak konutun yaklaşık %20-25 miktarının peşinat olarak ödenmesi gerekmektedir. Konut kredisi işlemleri yapılırken kredi alınan taşınmaz üzerine ipotek yapılır. Bu koşula rağmen birçok banka en az bir kefil istemektedir.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar nelerdir?

  1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Ehliyet ve ya Pasaport olabilir)
  2. İkametgâh
  3. Gelir gösteren belge (Maaş bordrosu ve ya serbest çalışanlar için Vergi Levhası)
  4. Alınacak Konuta ilişkin belge (Kat Mülkiyeti Tapusu)
  5. Bankanın verdiği konut kredisi başvuru formu

İkametgâhı e-devlet internet sitesi üzerinden e-devlet şifreniz ile girişi yaparak alabilir ve ya muhtarlıklardan ya bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Konut Kredisi için banka gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, başvuru sahibinden bazı durumlarda kefil istemektedir. Daha detaylı bilgi için başvuru yapmak istediğiniz bankalardan randevu alarak bilgi alabilir ya da bankaların internet siteleri ve ATM’lerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizin idealinizdeki eve kavuşmanız için yapmanız gereken en önemli şey faiz olanı ve dosya masrafı düşük olan bankayı bulmanızdır. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz En Uygun Konut Kredisi Başvurusu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık