Kosgeb İş Projesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Kosgeb iş projesi örneği hakkında merak ettiklerinizi burada bulabilirsiniz. KOSGEB iş projesi nedir? Nasıl hazırlanır tüm sorularınıza bu konumuzda cevap vermeye çalıştık. Bu yazımızı okuyarak sizler de güncel bilgilere sahip olacaksınız!

KOSGEB İş Projesi

Kosgeb İş Projesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilindiği üzere devlet destekli olarak Kosgeb Kurumu girişimcilere destek olmakta ve iş kuracaklara yardımcı olmaktadır. Son yıllarda devletimiz tarafından sunulan bu destek hizmetleri Kosgeb Kurumu aracılığı ile verilmektedir. Kosgeb iş kuracak olan girişimcilere 30.000 TL hibe ve bunun yanı sıra faizsiz ve esnek yapıda geri ödemeli olarak 70.000 TL kredi vermektedir. İşte bu destek hizmetlerden yararlanabilmek için Kosgeb girişimcilerden İş Projesi istemektedir.

Kosgeb İş Projesi hazırlamadan önce ise Kosgeb veri tabanına kayıt olmak ve düzenlenecek girişimcilik kursuna katılmak ve burada başarılı olmak gerekir. Bu eğitim programında iş projesi hakkında da detaylı bilgiler verilmektedir. Eğitimde başarılı olanlara ise girişimcilik sertifikası verilir. İşte bu girişimcilik sertifikası ve hazırlanacak bir iş projesi ile Kosgeb hibe ve / veya faizsiz kredi imkânlarından yararlanmak için başvuru yapılabilmektedir.

Kosgeb İş Projesi Nasıl Hazırlanır?

Kosgeb iş projesi hazırlamak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Hatta son zamanlarda bu alanda faaliyet gösteren şirketlerden de bahsetmek mümkündür. Bu firmalar iş projesi örneklerini profesyonel bir destek yardım hizmeti sunarak yapmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ise iş projesinde belirtilenlerin girişimci tarafından bilinmesi ve süre zarfında buna göre hareket etmesidir. Öyle ki pek çok proje Kosgeb tarafından onay almamaktadır. Ya da onay alsa bile iş projesine uygunsuzluk yüzünden iptal edilmektedir.

Kosgeb İş Projesi örneği hazırlamak için şu kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

 • İş projesi, girişimcilik kursunda öğretildiği ölçüde hazırlanmalıdır.
 • İş Projelerinden kurulacak işin kurulum aşamaları tek tek ve ayrıntılı olarak belirtilmelidir.
 • İş projeleri hazırlanırken özellikle kurulum aşaması için belirtilen süreler dikkate alınmalı ve bu sürelere uygun olarak adım atılmalıdır.
 • Kurulum aşamasında makine ve teçhizat başta olmak üzere yapılacak harcamalar kalem kalem fatura edilmeli belgeleri saklanmalıdır. Öyle ki Kosgeb hibe destekleri iş kurulumundan sonra girişimciye belirli oranlarda verilmektedir.
 • Kosgeb iş projesi hazırlanması profesyonelce yapılmalı, baştan sağma olmamalıdır.
 • İş projeleri gerçeğe uygun olmalı ve buna riayet edilmeli, dışına asla çıkılmamalıdır.

Kosgeb İş Projesi Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kosgeb İş Projesi hazırlanırken olmazsa olmazlar vardır. Bunlar nelerdir, şu şekilde aktaralım.

 • İş projelerinden işin konusu, faaliyet alanı, üretim şekli açıkça belirtilmelidir.
 • Kurulacak işin kalem kalem maliyeti, kurulum giderleri ve toplam maliyeti belirtilmelidir.
 • İş projelerinden kurulacak işin ve yapılacak faaliyetin insan yararına olacak etkileri ve varsa dolaylı yoldan olacak olan olumsuzlukları belirtilmelidir.
 • Girişimciler, iş projesinde belirtildiği üzere kuruluştan sonra ilk 3 ayda şunlar, sonraki 3 ayda bunlar yapılacak gibi noktaları belirtmeli ve buna riayet edilmelidir.
 • İş projesinde girişimci, içinde bulunacağı ve faaliyet göstereceği pazarın da araştırmasını yapmalı ve bunu projesinde belirtmelidir.
 • İş projeleri adım adım ve genel olarak bir bütünlük içinde olmalıdır.

Kosgeb İş Projesi Hazırladıktan Sonraki Süreç

Kosgeb İş Projeleri detaylı olarak hazırlanır ve Kosgeb müdürlüğüne sunulur. Kosgeb müdürlüğü gerekli incelemeleri yapar ve projeye ön onay verir. Ön onayı alan girişimci iş kurma faaliyetlerine başlar. İş kurarken yapılan harcamalar belgeleri ile saklanır. Kosgeb müdürlüğü yetkilileri iş kurma sürecinde ve daha sonrasında da ziyaret ve denetimlerinde bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken ise iş projesinde yer alan ve içinde bulunulan sürede yapılması gerekenlerdir. Eğer projede belirtilenler yapılmadı ise veya gerçeğe aykırı yapılmış ise bu anda proje iptali olabilir. Bunlara dikkat edilmelidir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz ve bu konumuzun devamı niteliğinde olan diğer yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

kosgeb desteği yeni iş fikirleri

Kosgeb desteği olan yeni iş fikirlerine ait yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Resmin üzerini tıklayarak ilgili konumuza bakabilirsiniz.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi ihmal etmeyiniz. Yeni ve güncel bilgileri sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık