KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

13 Mayıs 2016

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) tarafından işletmeleri kalkındırma ve geliştirme açısından verilen faizsiz teşvik kredisi ve yeni iş kurmak isteyenlere teşvik amaçlı geri ödemesiz hibe kredi verilmektedir. KOSGEB’e müracaat sonrasında alınabilecek bu kredilerin belirli koşulları vardır.

Kosgeb Hibe Krediler

Ekonomiyi kalkındırma ve güçlendirme adına alınan bu kredilerden; yeni kurulacak işletmeler ve faaliyette olan işletmeler faydalanabiliyor. Geri ödemesiz hibe kredisine; yeni kurulacak işletmeler KOSGEB’e yapacakları müracaat ile başvuruda bulunacaklar. KOSGEB’in isteği doğrultusunda ücretsiz eğitim kurslarına katılarak eğitim sertifikası sahibi olacaklar. Bu kursların amacı yeni işletme açacak kişiyi bilinçlendirmek ve ona uygun iş projesini bulmasını sağlamaktır. Toplamda 70 saat süren ve 14 günlük bir zaman dilimine bölünmüş bu kurslar tamamlandıktan sonra, KOSGEB tarafından kurulacak işletmenin projesi hazırlanarak sunulması istenecek. Proje uygunluk onayı aldıktan sonra geri ödemesiz hibe kredi kullanılmaya hak kazanılacak. İşletme açmak isteyen kişi ilk olarak kendi sermayesi ile işletmesini kuracak ve yapmış olduğu masrafları faturalandırarak KOSGEB’e başvuru yapacak. KOSGEB faturalandırma karşılığı masraflar için kişiye hibe kredisini kullandıracak.

Kosgeb geri ödemeli faizsiz kredi

Faizsiz geri ödemeli kredi için ise, işletmesini geliştirip büyütmek isteyen kişiler başvurabilecek. Faizsiz krediyi kullandırmak için kişiden KOSGEB kurslarından alınan eğitim sertifikası istenecek. Faizsiz kredi almak isteyen kişinin dolayısı ile eğitim kurslarına katılıp sertifika alması gerekiyor.

Almış olduğu sertifika ile gerekli koşullara uyumlu olması durumun da Faizsiz geri ödemeli 100.000 Türk lirası tutarındaki krediyi kullanabilecek. Geri ödemesiz hibe kredi ile işletme açan kişiler de bu krediden faydalanabilir. İşletmenin 1 yıl faal durumu göz önünde bulundurularak 1 yıl sonrasında işletmenin eğitim sertifikası ile başvuru yapması durumunda 100.000 Türk lirası tutarında ki geri ödemeli faizsiz kredi kullanılabilecek. Faizsiz krediyi kobilere verileceği için işletmenin çalışan sayısının 1 ila 250 arasında olması gerekiyor. Bu krediyi kullanmak isteyen kobiler KOSGEB’in resmi web sayfasında bulunan başvuru formunu doldurarak da ilk başvurularını gerçekleştirebiliyor.

KOSGEB’in vermiş olduğu faizsiz geri ödemeli ve geri ödemesiz hibe krediler sayesinde yeni işletmeler artıyor, faaliyette olan işletmeler büyüme gösteriyor. Dolayısı ile iş sayısı artıyor ve birçok işsiz vatandaş iş bulma şansı elde ediyor. Bu durum ekonominin gelişmesi ve kalkınması açısından oldukça büyük rol oynuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık