KOSGEB Nedir? KOSGEB Ne İşe Yarar?

7 Kasım 2017

Kosgeb nedir? Kosgeb ne işe yarıyor? Kosgeb’den nasıl ve kimler yararlanabilir? Diyenler için kredispara.com olarak bu yazımızı hazırladık ve bilgilerinize sunuyoruz.

Kosgeb

Kosgeb Nedir” sorusuna şu şekilde cevap verelim. KOSGEB, açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Kosgeb bir kamu kurumudur. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır. Türkiye ülke sınırları içersinde faaliyet göstermektedir. 1990 yılında kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyet devletinin önde gelen kamu kurumları arasında gösterilmektedir. Ankara merkezli olarak faaliyetleri vardır. Her il merkezinde olmak üzere Kosgeb İl Müdürlükleri ve Bölge müdürlükleri bulunmaktadır. Denetleme, Mali İşler, Finansman, Ar-Ge başta olmak üzere kendi içinde başkanlık ve müdürlüklerden oluşmaktadır.

Kosgeb Ne İşe Yarıyor?

Kosgeb Kurumunun ana amacı Türkiye ülke sınırları içinde küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri desteklemek, girişimcilere özelliklere maddi konularda yardımcı olmaktır. Bu işletmelerin ekonomik yönlerini destekleyici hizmetlere sahip olan Kosgeb Kurumu ayrıca girişimcileri teşvik etmekte ve onlara ticari kariyerlerinde yardımcı olmayı da hedeflemektedir.

Kosgeb Kurumu, ülkemizde faaliyet gösteren Kobi statüsündeki işletmeleri ve işletme sahiplerini bir anda koruyucu kollayıcı görevi görmektedir. Onlara adeta kol kanat geren Kosgeb Kurumu, bu hizmetlerini de ücretsiz olarak ifa etmektedir. Kosgeb Kurumu, girişimci ruhta ve sorumluluk sahibi olan kişileri işletme açabilmeleri ve ticari hayatlarına devam edebilmeleri için özellikle maddi olarak desteklemekte, onlara finansman sağlamaktadır. Kosgeb Kurumu sadece maddi olarak değil, maddi olmayan hizmetlere de sahiptir.

Kosgeb Kurumunun ana hizmetleri nelerdir, şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kobi proje destek programları
 • İş birliği destek programları
 • Kredi faiz desteği
 • Ar-Ge
 • Tematik proje destek programı
 • Piyasa analiz destek programları
 • Laboratuar hizmetleri
 • Girişimci kredileri
 • Hibe krediler ve yardımlar

Kosgeb Kurumu düzenlediği eğitim, kurs ve seminerler ile Kobi sahiplerini ve girişimcileri sürekli olarak ayrıca desteklemekte, onların gelişimlerine de yardımcı olmaktadır. Kosgeb Kurumu, Kobi sahipleri ve girişimciler için önemi son derece büyük olan bir kamu kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir.

Kosgeb Finansman – Kredi Hizmetleri

Kosgeb Kurumu ana hizmet konusu olan Kobi’lere ve girişimcilere finansman sağlamaktır. Her yıl düzenli olarak yeniden düzenlenen bu finansmanlar içinde bulunduğumuz yıl için ise şu şekildedir.

 • Kosgeb Hibe Kredi
 • Kosgeb Faizsiz Girişimci Kredisi.

Kosgeb Hibe Kredi, karşılıksız olarak verilmektedir. Girişimciye işletmesini kurmasından hemen sonra verilmektedir. İşletme kurulum giderlerini karşılamak amacı ile verilen bu yardımlar 30.000 TL’ye kadardır. Bunun için işletme kurulum giderlerinin faturalandırılması şarttır. Kosgeb Girişimci kredileri ise 70.000 TL limitli olup geri ödemesi esnektir ve faizsizdir. Bu krediler hibe kredilere ek olarak da alınabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONUMUZ: KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb’e Başvuru

Kosgeb desteklerinde faydalanabilmek için kuruma başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapılması ve sonrası süreç ise şu şekildedir.

 • Kosgeb Kurumu veri tabanına kayıt olunur.
 • Kobi Beyannamesi düzenlenir ve kuruma iletilir.
 • Kosgeb, ilgili beyannameyi inceler.
 • Onay çıkması halinde Kosgeb desteklerine başvuru yapılır.

İlgili Kosgeb desteklerine başvurabilmek için öncelikler yukarıdaki adımlar gerçekleşmektedir. Kosgeb hibe kredi ve girişimci kredilerine başvuruda bulunanların daha sonra Kosgeb tarafından düzenlenecek olan girişimcilik eğitimine katılması ve burada başarılı olması gerekmektedir. Kurs sonunda başarılı olanlara Kosgeb tarafından girişimcilik sertifikası verilir. Sertifika sahibi girişimci, kuracağı iş ile ilgili olarak bir iş planı projesi hazırlar ve bunu kuruma iletilir. Kurum projeyi inceler. Girişimci işletmesini kurma faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlar, burada iş projesine uygun olarak hareket etmek gerekmektedir. Ayrıca tüm bunlardan önce girişimcinin şirket açılışını yapmış olması gerekmektedir. İş projesine uygunluk Kosgeb tarafından denetlenir. Girişimci işletme kurulum giderlerini belgelendirerek Kosgeb’den tahsil için beyan eder. Erken girişimcilere kurulum giderlerinin % 60’ı, bayan girişimcilere ise % 70’i Kosgeb tarafından ödenir.

TAVSİYE KONU: Engellilere İş Yeri Açma Kredisi Banka ve KOSGEB Kredisi

Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Kosgeb hakkında daha fazla bilgi almak için Kosgeb kategorimize göz atabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Hayvancılık Destekleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? başlıklı yazımız Hayvancılık Destek Kredi Başvurusu, Hayvancılık Destek Kredi Şartları ve Hayvancılık Destekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık