KOSGEB Proje Örnekleri Nasıldır?

Kosgeb proje örneği nedir, Kosgeb proje örneği nasıl olur? Kosgeb proje örneği ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum diyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Kosgeb Proje Örneği

Kosgeb proje örneği, diğer bir ifade ile iş planı çizelgesi, Kosgeb desteklerinden yararlanmak için hazırlanması gereken bir projedir. Kosgeb bu projeyi, hibe kredi ve girişimci kredi hizmetlerinden yararlanmak isteyen girişimcilerden veya Kobi sahiplerinden istemektedir. İş projesi olmadan bu destek hizmetlerinden faydalanmak şuan için imkansızdır.

Kosgeb Proje Örneği Neden İstenmektedir?

Kosgeb Kurumu, hibe kredi ve girişimci kredisi imkanlarından yararlanmak isteyen girişimci adaylara kendi bünyesinde girişimcilik eğitim programı düzenlemektedir. Bu eğitim programında iş projesi hazırlanmasının nasıl yapılacağı da anlatılmaktadır. Kurs sonunda başarılı olanlara girişimcilik sertifikası verilmektedir. Girişimcilik sertifikası sahiplerinden kuracakları iş ve işletme ile ilgili bir iş planı çizelgesi / iş projesi hazırlaması istenmektedir. İşte bu projede belirtildiği ölçüde işletmenin kurulumu gerçekleştirilmeli ve iş projeleri gerçekçi olmalıdır. Nitekim Kosgeb Kurumu işletmeyi kontrol amaçlı olarak ziyaret etmekte ve iş projesinde yazan ile gerçekten olan arasında değerlendirme yapmaktadır.

Kosgeb İş Projesi Örneği Nasıl Olur?

Peki, bir iş projesi nasıl oluyor, Kosgeb iş projesi örneği neler içeriyor diyorsanız, sizlere şu şekilde açıklayalım.

  • İş projesi ilk olarak genel bilgilerin verilmesi ile başlamaktadır. Bu bölümde işletme kuracak olan ve var ise işletme ortaklarının tanıtılması yapılır. İşletmenin faaliyet konusu, tanıtımı ve işletme kurulum süresi burada bilgi olarak verilir.
  • İş projeleri, işletme ile ilgili girişimcinin düşünceleri, neden bu işi yapmak istediği, vizyon ve misyonlar, kısa ve uzun vadeli işletme hedefleri anlatılarak devam edilir.
  • İş projelerinde işletmenin faaliyette bulunacağı pazar ve piyasa bilgisi olmak zorundadır. Bu alanlarda analiz yapılması ve iş projesinde anlatılması gerekmektedir. Müşteriye nasıl hitap edileceği ve pazarlama kanallarının ne olacağı bilgisi verilmelidir.
  • Üretim ve hizmetlerin üretimleri hakkında ve ürün / hizmetlerin özellikleri hakkında bilgiler iş projelerinde kesin olarak yer almalıdır. Ne üreteceğiz, nasıl üreteceğiz, üretim aşamaları neler, hizmet nasıl sunulacak, ürün ve hizmetlerin yararları ve varsa dolaylı yoldan olumsuzlukları nelerdir, iş projelerinde anlatılmalıdır.
  • İş projelerinde personel yapısı ve iş için hangi departmanda hangi tip personelin çalıştırılacağı belirtilir. Yönetim, idari kadro da iş projelerinde anlatılmalıdır. Var ise meslek belgeleri de iş projelerinde ayrıca belirtilmelidir.
  • Ve iş projelerinde olması gereken ön önemli nokta ise maliyet ve finansman bilgileridir. Bu işi kurmak için lazım olan para ne kadardır? Hem ayrıntılı hem de totalde maliyet nedir? Maliyeti düşürmek için neler yapılabilir? Bu ve benzeri sorulara mutlaka cevap verilmelidir.
  • İş projelerinde yine olmazsa olmaz olarak kullanılacak üretim makine ve teçhizatları ile ilgili bilgiler de verilmelidir. Bu makinelerin kullanım amacına uygun olarak kullanılması gerektiği ve işletmenin kurulumunda yer alması gerektiği de unutulmamalıdır.

Kosgeb İş projelerinde yukarıda sıraladığımız ana hatların mutlaka olması gerekiyor. Aksi halde iş projesi onay almıyor. Haliyle Kosgeb kredi desteklerinden faydalanmak mümkün olmuyor. Kosgeb iş projelerinin gerçekçi olması ve anlaşılır bir dil ile hazırlanması gerekmektedir. İş projelerinde detay verilere de yer verilmeli ve açıklanmalıdır. İş projeleri ayrıntılı bilgiler içermeli ancak bütünlük sağlanmalıdır. Kosgeb iş projeleri hazırlamak için gerekli bilgi ve yöntemlere girişimcilik eğitiminde ağırlıklı olarak da yer verilmiştir. Girişimcilerin bu eğitimi hassasiyetle takip etmesini tavsiye etmekteyiz. Bunun yanı sıra iş projesi hazırlama konusunda artık danışmanlık şirketleri de ücret karşılığında profesyonel hizmet vermektedir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Mersis No Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Mersis Hakkında, Mersis No ve Mersis No Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık