Kosgeb Tarım ve Hayvancılık Hibe Kredisi

19 Mayıs 2016

KOSGEB herkesin de bildiği gibi işletme açmak ve açık olan işletme sahiplerine çeşitli hibe kredileri ve faizsiz krediler kullandırıyor. KOSGEB bu kredilerin dışında da tarım ve hayvancılık yapmak isteyen kişilere, tarım ve hayvancılık yapacağı esna da gerekli olan alet ve araçlar için bunların alımlarında kullanılabilecek tarım makineleri hibe desteği ve hibe kredi vermektedir.

Kosgeb geri ödemesiz hibe kredi

KOSGEB tarım ve hayvancılık ile uğraşmak isteyen kişilere geri ödemesiz hibe krediler veriyor. Bu hibe krediler, tarım makineleri hibe desteği adı altında, çayır biçme makinesi, çiftlik gübre dağıtma makinesi, patates söküm makinesi, ayçiçeği kabak çekirdeği, çeltik gibi ürünleri kurutma makinesi, dal parçalama makinesi, biçer, güneş kolektörü, zeytin hasat makinesi, tarım römorkları yem hazırlama makinesi, taş toplama makinesi, tambur filtre, sap parçalama makinesi gibi ihtiyaç duyulan alet ve makinelerin alımında kullanılmak amaçlı geri ödemesiz hibe krediler verilir. KOSGEB Tarafından; kırsal kalkınma projeleri başlatılarak, kırsal kalkınma alanında desteler veriliyor, tarımsal krediler verilerek çiftçinin üretim ve yatırım yapmasına destek sağlanıyor. Bunların dışında gübre, mazot, fındık desteği, bitkisel üretimler için sağlanan destekler, sertifikalı tohum, fide ve fidan kredi destekleri, toprak analizleri için verilen destekler arasındadır. Bu tarımsal kredilerin alınmaya başlanması ile çiftçinin üretim ve yatırımlarında oldukça artış oldu.

Kosgeb tarım ve hayvancılık hibe kredisi nasıl alınır?

Tarım ve hayvancılık ile uğraşanların ve işletmeleri yapılmak istenen iş ile ilgili olarak proje hazırlaması ve bu projeyi KOSGEB’e sunarak KOSGEB’in değerlendirmeleri sonucunda KOSGEB kredi ve hibeleri olan desteklerden faydalanılması planlandı. KOSGEB’in KOBİ destek kredileri adı altında desteklemediği bazı iş alanları da var Bu iş alanları, taşıt alımı kiralama bedelleri, arsa alımı proje il uygunluk göstermeyen işler kredi ve hibe kredilerden faydalanamaz. KOSGEB, iş projesinin kapsamında alınacak personel, yazılım ve reklam çalışmaları giderlerine de destek sağlamaktadır. Kullanılacak makine ve tesisat ile ilgili başvuru yapan firmalara KOSGEB %10 oranın da destek sağlamaktadır.

Yapılacak diğer giderler ise % 50 oranın da KOSGEB’den hibe kredi desteği alabiliyor. KOSGEB’in kullandırdığı bu tür desteklere belirledi en üst seviye tutarı 150.000 Türk lirasıdır. KOSGEB tarafından verilen bu tür destekler geri ödemesiz hibe kredilerdir. KOSGEB bu tür geri ödemesiz hibe kredileri kullandırmak için ücretsiz kurslara gidilmesini zorunlu tutuyor ve bu kurslar ücretsiz olup 14 günlük bir zaman diliminde sona erer ve kurstan alınan uygulamalı girişimcilik eğitim belgesi, alınması istenilen geri ödemesiz kredilere başvuru esnasında KOSGEB’e sunulur. KOSGEB’in desteklediği iş konularında, iş planı hazırlanması da gerekir ve geri ödemesiz hibe kredilere başvuru yapılır. Tarım ve hayvancılıkta devlet destekli kredileri almak için ilk olarak Bakanlığa bağlı kayıt sistemine kayıt olunmalıdır.

Tarım ve hayvancılık konusunda KOSGEB desteği tamdır. Günümüz de tarım ve hayvancılık yapmak isteyen birçok kişi KOSGEB e başvurması sonucunda oradan aldığı geri ödemesiz hibe kredileri ve faizsiz geri ödemeli krediler kullanarak tarım ve hayvancılık yapmaya başlamıştır. İlginizi çekeceğini düşündüğümüz diğer ilgili yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Resimlerin üzerini tıklayıp ilgili konumuza ulaşabilirsiniz.


kosgeb hibe krediler

Kosgeb kredisi nasıl alınır? Başvurusu ve şartları nelerdir diyorsanız bu konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?


hibe kredi

Hibe kredi nasıl alınır? Başvurusu ve şartları için tüm detaylar bu konumuzda.

Hibe Kredi Nasıl Alınır? Hibe Kredi Veren Kurumlar


Yazımızın altında bulunan yorum kısmından bizlere her türlü görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı yazımız Faizsiz hibe kredi, Hibe kredi ve Kosgeb hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Ferit D. dedi ki:

    Benim gibi hayvancılık işiyle uğraşanlar için devlet desteği şart. Fakat umduğumuz destekleri bulamıyoruz. Yazınızda çok güzel.

Yorum Yaz


Yukarı Çık