KOSGEB Teşvik Kredileri Nelerdir? Nasıl Alınır?

28 Nisan 2017

Kosgeb kredileri nelerdir? Kosgeb teşvik kredi türleri hangileridir? Kosgeb teşvik kredileri nasıl alınıyor? Kosgeb kredisi alarak işletme açmak mı istiyorsunuz? kredispara.com bu yazısında sizlere Kosgeb teşvik kredilerini anlatıyor.

Kosgeb Teşvik Kredileri

İşletme açmayı mı düşünüyorsunuz? İşletme açmak için sermaye gücünüz mü yetersiz? O zaman sizlere Kosgeb teşvik kredilerini önerelim! Devlet merkezli olarak yine devlet öncülüğünde Kosgeb teşvik kredileri girişimcilere destek amaçlı olarak verilmektedir. Kosgeb teşvik kredileri işletme kurmak isteyen girişimcilere sunulan güzel bir hizmettir.

Kosgeb Teşvik Kredisi Almak İstiyorum! Nasıl Alırım?

Kosgeb teşvik kredilerinden yararlanarak işletme kurulumunda destek almak isteyenler, yazımızın bu bölümü dikkatlice okumalı! Kosgeb, teşvik amaçlı olarak girişimcilere kredi ve destek vermektedir. Kosgeb teşvik kredileri öncelikli olarak işletme kurmak isteyen girişimcilere verilmektedir. Hali hazırda bir işletme sahibi iseniz tüm Kosgeb teşvik kredilerinden yararlanamazsınız.

Kosgeb teşvik kredilerinden genel olarak birincil amaç, işletme kurmak isteyen girişimcilere ticari hayatlarının ilk yıllarında onlara yardımcı olmaktır. Bu açıdan Kosgeb teşvik kredileri kendi içindeki türlerin özelliklerine göre işletme sahiplerine verilmektedir.

Kosgeb Kredi Türleri Nelerdir?

Kosgeb kredi türlerini genel olarak 3 maddede toplamak mümkündür. Bunlar şu şekildedir:

  1. Hibe Kredi
  2. Destek Kredisi
  3. Diğer Krediler

Kosgeb Teşvikleri

Hibe kredi, işletme açılışında kuruluş giderlerini karşılamak amacı ile işletmeciye verilen desteği ifade eder. İşletme sahibi kişi işletmesini kurar ve kuruluş giderlerini ayrıntılı olarak belgelendirir. Kosgeb’e müracaat edilir. Kosgeb müracaatı değerlendirir ve girişimci programı kapsamında eğitim verilir. Eğitimde başarılı olan girişimci işletmesi için iş projesi hazırlar. Ve hazırladığı bu projeye göre işletmesini kurar. Kosgeb kurulum aşamasında işletmeyi sürekli olarak denetler. Eğer Kosgeb onay verirse, işletme sahibine kurulum giderlerinin yüksek bir kısmı hibe olarak geri verilir. Bu oran genellikle erkek girişimciler için %70, bayan girişimciler için ise % 90’dır. Hibe kredi üst limiti ise 50.000 TL’dir.

Destek kredisi ise Kosgeb’in hem işletme kuracaklara hem de mevcut işletmesine yeni bir faaliyet alanı ekleyeceklere vermiş olduğu teşvik kredisidir. Bu krediyi almak için de hibe kredide olduğu gibi süreç aynı işlemektedir. Destek teşvik kredisi 100.000 TL limitlidir. Bu kredi geri ödemelidir. Ödemeler iki yıl sonra başlar ve faiz yoktur.

Kosgeb ayrıca başka tür krediler de vermektedir. Bu krediler ise çoğunlukla işletmenin bölümsel kredileridir. Örnek verecek olursak, inovasyon kredisi, reklam ve pazarlama kredisi, Ar-Ge destek kredisi, Endüstriyel destek kredisi gibi teşvik kredileridir. Eğer bir işletme bu alanda çalışmalar yapacaksa, Kosgeb’e müracaat ederek bu kredilerden yararlanabilir.

Kosgeb kredileri nasıl alınır? Başvurusu nasıl yapılır bu yazımızda detaylı olarak sizlere anlatmaya çalıştık. Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Yazımızın altında bulunan yorum kısmından sorularınızı ve düşüncelerinizi bizlere iletebilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için ilgili kategorimiz olan Kosgeb Kredi alanımızı ziyaret ediniz.

Daha önce yazmış olduğumuz yazımıza göz atabilirsiniz.

kosgeb hibe krediler

Kosgeb kredisi nasıl alınır? Tüm detayları bu yazımızda.

Daha önce araştırmış olduğumuz Engellilere İş Yeri Açma Kredisi Banka ve KOSGEB Kredisi başlıklı yazımız Devlet destekli engelli kredisi, Engelli kişilere kredi ve Engelli kosgeb kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık