Kredi Almak İstiyorum ama Kredi Alamıyorum

16 Nisan 2017

Kredi almak istiyorum! Banka kredisi almanın şartları nelerdir? Bana kredi çıkar mı?  Kredi başvurusu nasıl olur? Kredi alamıyorum diyenler merak etmeyin; bu yazımızı okuyun ve kredi nasıl alınır bilgi sahibi olun! kredispara.com tarafından hazırlanan bu yazı sizler için hazırlandı.

Kredi Nedir – Nerden Alınır?

Kredi; finansal bir destektir. Ağırlıklı olarak bankalar tarafından verilmektedir. Bankalar dışında bazı özel finans şirketleri de kredi vermektedir. Krediler nakit olarak kullanılır ve taksitle geri ödenir. Vade süresine göre faiz oranı vardır. Çekilen krediler vadesinde ödenmek zorundadır. Aksi takdirde 3 ay boyunca ödenmeyen kredi anlaşması iptal edilir ve avukat aracılığı ile icra takibi başlatılır. Kredi çekebilmek için 18 yaş üstü olmak gerekir.

Kredi Neye Göre Alınır? Kredi Türleri Nelerdir?

Kredi, ihtiyaç durumuna göre kredi türlerinden oluşmaktadır. Bankalar tarafından sağlanan onlarca çeşit kredi türü vardır. Ancak yaygın olarak ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi ve ticari kredi kullanılmaktadır. Ev sahibi olmak isteyen konut kredisi, araba almak isteyen araç kredisi, ticaretle uğraşanlar ticari kredi çekmektedir. Diğer ihtiyaçlar ve nakit sağlamak için ise insanlar yaygın olarak bireysel ihtiyaç kredisi çekerler.

Kredi Alamıyorum

Kredi almak istiyorum” diyenler için: Kredi, bankalar tarafından günümüzde yaygın olarak verilmektedir. Geçmişten günümüze kredi verme koşullarında esneklik göstermekte olan bankalar deyim yerindeyse bugün kredi vermek için can atmaktadır. Bunun ana nedeni banka sayısının artması ve rekabet ortamının oluşmasıdır. Kredi; banka gelirlerinin başında gelir ve büyük bir paya sahiptir. Banka kredi verdikçe, kasasına para girer. Bunun için bankadan kredi çekmek bu açıdan bakıldığında oldukça kolaydır.

Bankadan kredi çekmek bazı insanlar için ise oldukça zordur. Her ne kadar esneklik gösterdikleri noktalar olsa da bankaların kredi verme kriterleri vardır. Bazı insanlar bu kriterleri belirli bir süre veya ömrü boyunca sağlayamaz ve dolayısıyla banka kredisi çekemezler. Bana kredi çıkar mı diye kendinize soruyorsanız yazımızın devamında yer alan bankaların kredi verme şartlarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bankaların Kredi Verme Şartları

Bankalar kredi verirken bazı şartların yerine getirilmesini istemektedir. Verilecek kredi türüne göre bazı değişiklikler ve bankalar arası bazı farklılıklar olsa da genel olarak, banka kredisi alabilmek için gerekli şartlar şu şekildedir.

  • Banka kredisi çekebilmek için en az 18 yaşında olmak gerekir.
  • Bankalar çoğu kredi türünü verirken gelir belgesi talep ederler. Bankalar düzenli gelir sahibi kişilere kredi vermek isterler.
  • Kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu önemlidir. Kredi notu çok düşük olanlara banka kredi vermek istemez. Kredi notu ile ilgili detaylı bilgilere web sitemiz üzerinden ayrıca ulaşabilirsiniz.
  • Kredi başvurusunda bulunan kişinin kara listede olmaması gerekir. Yani daha önce borcunu yasal sürede ödememiş kişilere banka kredi vermekten kaçınır. Kara Liste ile ilgili detaylı bilgilere web sitemiz üzerinden ayrıca ulaşabilirsiniz.
  • Son dönemlerde yapılan düzenleme ile kredi çekecek olan kişinin hayat sigortası yaptırması gerekmektedir. Hayat sigortasını bankalar kredi verirken yapmaktadır. Ancak kredi çekmek isteyen kişi dilerse hayat sigortasını başka bir yerden kendisi de yaptırabilir.
  • Bankalar bazı kredi türlerinde başvuruda bazı belgeler istemektedir. Bu belgelerin tamamlanması ve bankaya teslim edilmesi gerekir.

Bu saydığımız kriterleri sağlayan herkese günümüzde kolaylıkla kredi verilmektedir. Hatta bankalar zaman zaman düzenlediği özel kredi kampanyaları dâhilinde bu şartlarda esneklik gösterebilmektedir. Ayrıca şunu da belirtelim ki bankalar günümüzde pek uygulamasalar bile her zaman ve her kredi türünde kefil istemek hakkına sahiptir.

Konut ve araç kredisinde banka kredi vadesi boyunca ilgili gayrimenkule ipotek koymaktadır. Yani borç yasal sürede ödenmediği takdirde banka bu gayrimenkullere el koyma yetkisine sahiptir. Ayrıca ipotek göstererek alınan kredilerde de aynı durum söz konusudur.

Kredi Başvurusu Nasıl Olur?

Kredi başvurusu, bankalara müracaat etme şekilleri ve kredi türlerine göre değişmektedir. Özellikle ihtiyaç kredisi başvuru için birbirinden farklı kanallar mevcuttur. Artık günümüzde ihtiyaç kredisi başvurusu için banka şubesine gitmeye çoğunlukla gerek yoktur. Bankaların web şubeleri üzerinden, cep telefonu sms yolu ile veya banka Atm’si aracılığıyla kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvurularda TC kimlik no belirtilir ve banka buna göre kredi notu, kara liste gibi sorgulamalarını tamamlar. Buna göre kredi onay değerlendirmesi yapılmaktadır.

Daha önce yazmış olduğumuz kredi almak istiyorum diyenler için ilginizi çekebilecek aşağıdaki yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz:

kolay-kredi-almak

Kolay kredi almak istiyorum diyorsanız bu yazımızda

TAVSİYE YAZI: Kolay Kredi Almak İstiyorum

İhtiyaç kredisi dışında kalan diğer krediler için de web üzerinden başvuru imkânı bazı kredilerde mevcuttur. Ancak bu ön başvuru şeklinde olmaktadır. Ev, taşıt veya ticari kredi başvuruları ise banka şubesine gidilerek yapılmaktadır. Kredi almak istiyorum fakat alamıyorum diyenler için araştırmalarımız ve güncel bilgileri de sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca yazımızın altında bulunan yorum kısmından bizlere görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık