Kredi Borcu Erteleme Başvurusu

11 Ekim 2017

Kredi borcunu erteleme yapmak istiyorum! Kredi borcunu erteleme başvurusu nasıl ve nereye yapabilirim? Kredi borcunuzu ödeyemiyor ve taksit erteleme yapmak istiyorsanız, bu konuyla ilgili güncel bilgileri sizler için hazırladığımız bu yazımızdan bulabilirsiniz.

Kredi Borcu Erteleme İşlemleri

Kredi borcunuz var ve kredi taksitlerini ödemekte zorlanıyorsunuz. Ve öyle bir an geldi ki bu ay kredi taksitini ödeyecek hiç paranız kalmadı! İnsanlar son yıllarda banka kredi borçları ile boğuşmakta ve borçlar ödenemeyerek icraya verilemektedirler. Hem devletin hem de bankaların ortak çalışmaları ile borçluları bir nebze olsun rahatlamak adına kredi borcu taksit erteleme işlemi ortaya çıkarılmıştır. Buna göre kredi borçları en fazla 3 ay kadar ertelenmekte yani 3 taksit vadesinde borçludan ödeme istenmemektedir. Bu işlem ile kredinin son ödeme tarihi de en fazla 3 ay kadar ötelenmektedir.

Kredi borcu erteleme işlemi, bankaların çoğunluğunda vardır. Bankalar bu hizmet karşılığında borçludan cüzi de olsa ücret alabilirler. Ancak alınacak bu ücretler krediyi yeniden yapılandırmaya göre çok daha makul olmaktadır. Kredi borcu taksit erteleme işlemi son birkaç yılda oldukça çok rağbet görmektedir. Genellikle bireysel kredi borçları erteleme talebi almaktadır. Bankalar ayrıca ticari krediler için de son dönemde oldukça fazla taksit erteleme başvurusu almaktadır.

Kredi Borcu Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Kredi borcu taksit erteleme için başvurular da gelişen bankacılık hizmetleri doğrultusunda hız kazanmıştır. Normalde kredi borcu erteleme başvurusu için bankanın krediyi veren şubesine giderek şahsi müracaat yapmak gerekmekte idi. Yazılı talep ile taksit erteleme işlemi yapan bankalar günümüzde hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek işlemleri hızlandırmış ve şube personelinin iş yükünü hafifletmiştir.

Günümüzde banka şubesine giderek dilekçe vermenin yanı sıra banka ATM’si, telefon bankacılığı, web bankacılık, cep bankacılık üzerinden de kredi borcu taksit erteleme başvurusu yapılabilmektedir. Tabii bu hizmetlerin hepsi tüm bankalarda geçerli değildir ancak sektörün önde gelen yenilikçi bankaları birden fazla yöntem ile kredi borcu taksit erteleme başvurusu kabul edebilmektedir. Sizler de kredi borcunu ödeyemiyor iseniz bankanız ile iletişime geçerek taksit erteleme talebinde bulunabilirsiniz.

Her Kredi Borcu Erteleme Başvurusu Kabul Edilir mi?

Kredi borcu erteleme hizmeti günümüzde bankaların çoğunluğunda vardır. Ancak bu bankaların kendi iç prosedürleri farklılık göstermektedir. Tabii bu da kredi borcu erteleme başvurularının sonucuna etki etmektedir. Kredi borcu taksit erteleme başvuruları teknoloji ve kullanılan sistemler sayesinde anında sonuçlanmakta, başvuru sahibine dakikalar içinde cevap verilmektedir. Ama başvuru sahibi ve ilgili kredi ürünü detaylı bir araştırmadan geçirilmektedir. Bankaların başvuruları olumlu sonuçlandırması bir takım kuralları, şartları, kriterleri bulunmaktadır. Tabii bunlar bankadan bankaya farklılık da göstermektedir. Bu şartlar sağlandığı taktirde banka kredi borcunu erteleme başvurusunu olumlu sonuçlandırmaktadır.

Kredi Borcu Erteleme Başvurusu Kabul Edilmez İse Ne Olur?

Bankaya kredi borcu taksit erteleme talebinde bulundunuz ve bankadan başvurunuz olumsuz sonuçlandı. Bu durumda ne olur, sizin yapacaklarınız var mı, varsa bunlar nelerdir? Şimdi bunlara şu şekilde bir göz atalım.

  • Kredi borcu erteleme talebiniz banka tarafından olumsuz sonuçlandığında banka size nedenlerini açıklar. Buna göre nedenleri değerleme yapmalısınız.
  • Eğer kısa vadede olumsuzluk nedenlerini ortadan kaldırabiliyorsanız bununla ilgilenmelisiniz.
  • Eğer kısa vadede nedenleri ortadan kaldıramıyorsanız, uzun vadede ancak sizi az etkileyecek çözümler bulmalısınız.
  • Diyelim ki nedenleri ortadan kaldıramıyor veya düzeltemiyorsanız banka ile görüşerek taksit erteleme yapmak yerine krediyi yeniden yapılandırma talebinde bulunmalısınız. Bankalar krediyi yeniden yapılandırma işleminden daha fazla gelir elde ettiğinden dolayı genellikle bunu kabul eder ve olumlu sonuçlandırırlar.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık