Kredi Borcu Erteleme Nasıl Olur?

30 Kasım 2017

Kredi borcunu erteleyebilir miyim? Kredi taksitlerini ödeyemiyorum, borç erteleme yapmak istiyorum! Kredi borcu erteleme ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum! Diyorsanız, o halde bu yazımızı dikkatlice okuyun!

Kredi Borcu Erteleme

Kredi borcu erteleme, son dönemlerde bankaların sunmuş olduğu yeni bir hizmet türü olarak çıkmaktadır. Tabii hemen hatırlatalım kredi borcu erteleme işleminde bankaların çoğunluğu az miktarda da olsa bir işlem ücreti almaktadır. Yani bankalar bu hizmeti babasının hayrına yapmamaktadır. Kredi borcu ertelemede temel nokta ise ödemesi güçleşen kredi taksitlerinin ertelemesinin yapılmasıdır. Yani, ödemekte olduğunuz kredi taksitlerini 3 aya kadar erteleme imkanı bulunuyor. Erteleme yapılan her bir ay için banka sizden belirli oranda ücret tahsil ediyor.

Kredi Borcu Erteleme Yapmak Mantıklı mıdır?

Kredi borcunu ertelemek mantıklı mıdır sorusuna gelecek olursak tabii ki de bu son derece mantıklı bir iştir. Ülkemizde insanların çoğunluğunun bankalara kredi borcu bulunmakta ve bu insanların da neredeyse yarısı borcunu ödeyememektedir. Son zamanlarda bankalara kredi borcu olan kişi sayısı oldukça fazlalaşmıştır. Başta geçim sıkıntısı olmak üzere insanlar bankalardan kredi çekmekte ancak ilerleyen zamanlarda yeniden sıkıntı içine girmektedirler. Hal böyle olunca insanlar bankalara olan borcunu vaktinde ödeyememekte ya da borcunu hiç ödeyememektedir. 3 ay ödenmeyen bir borç daha sonrasından icraya düşmekte bu da kişinin hayatını etkilemektedir. İnsanlar icraya düşmemek adına kredi borcu erteleme yöntemini kullanmalı, 3 ay erteleyebildikleri bu süreçte finansal olarak toparlanmaya gayret etmelidir. Kredi borcu ertelemede ertelenen aylık taksitlerdir. Bu şekilde kredinin son ödeme tarihi ertelemeye göre ileri atmış olmaktadır.

Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi borcunu erteleme yapmak zor bir işlem değildir. Ödeyemediğiniz banka kredisi ile ilgili banka ile direkt görüşme yapmalısınız. Bazı bankalar bu işlemi web üzerinde de sunmaktadır. Banka ile görüşerek kredi taksitlerini ödeyemediğinizi belirterek taksit erteleme talebinde bulunursunuz. Banka konuyu değerlendirir ve size dönüş yapar. Bunlar anlık işlemlerdir, taksit erteleme cevabı almak için fazla beklemezsiniz. Taksit erteleme için banka sizden yazılı bir talep isteyecektir. Buna istinaden kredi borcu taksit erteleme işlemi yürürlüğe girer. Talebiniz doğrultusunda 1 aydan 3 aya kadar kredi borcu taksitleriniz ertelenir. Bankaların bir kısmı taksit erteleme işlemlerinden ücret talep etmezken, bazıları ise bu işlem için ücret talep etmektedir. Ancak istenecek ücretlerin faiz oranları bir krediyi yapılandırmaya göre daha düşük olmaktadır.

Kredi Borcu Erteleme Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi borcunu ödeyemiyorsunuz ve taksit ertelemeyi düşünüyorsanız sizlere bazı önemli hususları hatırlatalım,

  • Kredi borcu erteleme, taksitlerin ileri bir tarihe atılmasıdır.
  • Yürürlükte olan kanuna göre taksitler en fazla 3 ay ertelenebilir.
  • Bankaların kredi borcu ertelemede işlem ücreti talep etme hakkı bulunmaktadır.
  • Bankalar kredi borcunu erteleme işlemi yapmak için borçludan bazı şartları yerine getirmesini isteyebilir.
  • Bankaların kredi borcunu erteleme hizmetini her kredi türünde sağlamama hakkı da vardır.
  • Kredi borcunu erteleme yapacaksanız, erteleme aylarında finansal açıdan toparlanmaya çalışmalısınız.

Bankalar bir defa ertelenen kredi için yeniden kredi borcu erteleme hizmeti sunmayabilirler.

Kredi Borcu Erteleme Başvurusu

Kredi borcunuzu erteleme başvurusu yapmak isteyenler ilgili konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz: Kredi Borcu Erteleme Başvurusu

Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi unutmayınız. Yeni konularımıza daha hızlı ulaşmak için bizleri sosyal medyadan takip ediniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık