Kredi Borcu Erteleme Şartları Nelerdir?

4 Aralık 2017

Kredi borcu erteleme nasıl yaparım, kredi borcu erteleme için şartlar nelerdir? Herkes kredi borcu erteleme yapabilir mi? kredispara.com sizler için araştırmaya devam ediyor! Kredi borcu erteleme yapabilmek için neler gerekli, bu yazımızda sizlerle buluşuyor!

Kredi Borcu Erteleme Hizmeti

Kredi borcu erteleme hizmeti, bankaların son zamanlarda müşterilerine sunduğu yeni hizmetler arasında yer almaktadır. Bankalar, kredi borçlarının taksitlerini erteleme yaparak kredi müşterilerine yardımcı olmaktadır. Ancak, bu hizmet çoğu banka tarafından ücretsiz yapılmamakta, bankalar işlem ücreti almaktadır. Her ne kadar bu işlemden ücret alınıyor olsa da bir krediyi yeniden yapılandırma yapmaya göre çok daha az maliyetli olmaktadır. Müşterilerin çoğunluğu da buna sıcak bakmaktadır.

Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılıyor?

Kredi borcu erteleme yapmak isteyenlere bankalar 3 aya kadar müsaade ediyorlar. Buna göre 1 ay ile 3 arası taksit erteleme yapılabiliyor. Bu süreçte borçlu bankaya ödeme yapmıyor. Ve yine buna göre haliyle kredinin kapanma tarihi ileriye atıyor. Hem banka verdiği bu hizmetten para kazanıyor hem de kredi müşterisi biraz olsun rahata kavuşuyor. Kredi borcunun ertelenmesi yasal borçluyu yasal süreçlerden kurtarıyor ve banka / kredi siciline olumsuz yansımıyor.

Kredi borcu erteleme için bankaya müracaat edilmektedir. Bankaların bir kısmı bu müracaatları banka şubesine gerek kalmadan bile kabul edebilmektedir. Banka Atm’si, cep şube, web şube gibi kanallar ile banka borcu erteleme başvurusu yapabilirsiniz. Banka talebinizi alır ve değerlendirmeye sokar. Hızlı bir inceleme sonrası banka talebinize olumlu ya da olumsuz bir yanıt verir. Eğer bankanın cevabı olumlu ise taksit erteleme işlemi hemen yapılır. Alınacak ücret kalan taksitlere eşit miktarda ilave edilir. Eğer başvurunuz olumsuz sonuçlanır ise banka sizden bu olumsuzlukları ortadan kaldırmanızı, yani şartları sağlamanızı açıkça belirtir.

Kredi Borcu Erteleme İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Bankaların büyük bir kısmı kredi borcu taksit erteleme hizmeti vermektedir. Ancak kredi borcu taksit ertelemenin bazı kuralları vardır. Bu kurallar bankaların kendi içyapısında farklılıklar gösterse de genel olarak yerine getirilmesi gereken şartlar ise şu şekildedir.

  • Kredi borcu taksit erteleme için borçlunun müracaatı gerekmekte ve onayı alınmaktadır.
  • Kredi borcu taksit erteleme için genellikle bankalar erteleme yapılması istenen aydan önce müracaat kabul etmektedir.
  • İçinde bulunulan ayın son ödeme tarihinden en geç 10 öncesine kadar başvuru yapılması gerekir. (Bankadan bankaya farklılık gösterebilir)
  • Bankalar genellikle 12 taksitin ya da en az 3 taksitin vaktinde ödenmesi sonrasında kredi borcu erteleme hizmeti verebilmektedir.
  • Kredi borcu taksit erteleme için önceki taksitlerin aksatılmadan ödenmiş olması gerekir. Eğer önceki taksitler vaktinde ödenmemiş ise banka ancak 3 ay sonra için başvuruyu kabul edebilir.
  • Bankalar genellikle kredinin son 3 taksiti ve sonrası için erteleme hizmeti vermemektedir.

Bankaların çoğunluğu bir defa erteleme yapılan kredi için yeniden taksit erteleme hizmeti sunmamaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konumuz: Kredi Borcu Erteleme Nasıl Olur?

Konumuzu beğendiyseniz paylaşmayı ve beğenmeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık