Kredi Çekemiyorum Diyenler için Kredi Başvurusu

30 Mayıs 2016

Krediye mi ihtiyacınız var? Kredi çekemiyorsunuz? Kredi başvurusu yapmak için neler gerekli? Nasıl kredi çekerim? Kredi notu neden önemli? Gibi bir çok sorunun cevabını bu yazımızda sizler için araştırıp yanıtlamaya çalıştık. Bankalarla çalışmak istiyor fakat çalışamıyor musunuz? Çözüm arayışı içinde misiniz? Öyle ise izlemeniz gereken yolları sizlerle paylaşalım.

Neden Kredi Çekemiyorum?

Bankalardan kredi kullanmak istiyorsanız öncelikle daha öncesinde kullanmış olduğunuz kredileriniz veya kredi kartlarınızda herhangi bir takip veya gecikme olmaması gerekiyor. Bu ilk kural çok önemli… Eğer bir gecikme veya icra takibi gibi bir durum söz konusu ise geri ödenmiş bile olsa bu durum kredi kayıt bürosunda yani (KKB) olan puanınızı olumsuz yönde etkilemiş demektir. Kredi kayıt bürosunun sisteminde gecikmeleriniz ve takipleriniz kayıt altına alınır ve bankaların hepsi ile bu durum paylaşılır. Dolayısı ile siz bu ürününüzü ödemiş olsanız bile bazı bankalara göre 12 ay bazı bankalara göre 24 ay gibi süreleri aşmadan kredi kullanmazsınız. Kredi kullanırken diğer önemli olan konu ise kredi notu yani kredi kayıt bürosunda bulunan toplam puanınızdır. Bu puanınız en az 1400 puandır. Bu puanlamayı yükseltmek veya düşürmek sizin elinizde. Mesela 1300 kredi puanınız var ve siz bir bankaya kredi başvurusu yaptınız sonucu olumsuz geldi. Bu başvuru sizin birikmiş kredi notunuzu düşürür. Siz bu olumsuz cevaba rağmen başka bankalara da başvuru yapmaya devam ederseniz her başvuru kredi notunuzu olumsuz etkiler ve düşürür. Sonucunda kredi notunuz sıfıra kadar düşebilir. Her olumsuz sonuçlanan başvuru puanınızı düşüreceği için olumsuz cevabından sonra hemen tekrar başvuru yapılmamalıdır.

Kredi notumu nasıl yükseltebilirim?

Kredi notunuzun düşmesi gibi birde yükselme imkanınız da var. Bunların neler olduğunu hep birlikte bakalım.

Eğer kredi kartı kullanıyorsanız kartınızı alışverişlerinizde ay içerisinde daha sık kullanmanız puanınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Nakit harcamalar değil daha çok alışverişlerinizde paranızı kredi kartınıza yatırarak harcamalarınızı kartınızdan yaparak puanınızı artırabilirsiniz.

Bu konu hakkında daha çok bilgi almak isteyenler diğer konumuza bakmalarını tavsiye ederiz. 

kredi notu yükseltme

Kredi notu nasıl yükseltilir. Tüm detayları ile sizlere bu konumuzda aktardık. Resmin üzerini tıklayarak ilgili konuya gidebilirsiniz.

Bu durumda kredi kullanabilmeniz çok daha kolay olacaktır. Bir başka unsurda bir iş yerinde çalışıyor olmanız gerekiyor. Tabi emekli iseniz maaşınızın en az ortalama on katı kadarda kredi kullanabiliyorsunuz. Ama emekli değilseniz SSK primlerinizin en az 6 ay aynı iş yerinden ödenmiş olması gerekmektedir. Kredi çekmek isteyenlerin ilgisini çekebileceğiniz düşündüğümüz aşağıda ki yazılara da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu
Kefilsiz – Evraksız Kredi Başvurusu
Kolay Kredi Nasıl Alınır?

Kredi çekmek istiyorum diyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz?

Kredi notu 1400 üzeri ise son 6 aydır aynı iş yerinde çalışıyorsanız ve SSK priminiz düzenli ödeniyorsa taksitler aylık gelirinizin ortalama yüzde altmışını geçmeyecek şekilde hesaplanarak kredi çekebilir, kredinizi kullanabilirsiniz. Tabi gelirinizden ödemeniz gereken başka banka ürünü ödemeleriniz var ise bu ödemede göz önünde bulundurularak hesaplama yapılacaktır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık