Kredi Çeken Kişi İkinci Kredi Çekebilir Mi?

20 Ekim 2017

Kredim var, yeniden kredi çekebilir miyim? İkinci kredi çıkar mı? Yeniden kredi çekmek istiyorum ama diğer kredim daha bitmedi! Bu sorularınıza kredispara.com olarak biz cevap veriyoruz!

İkinci Kredi Nasıl Çekebilirim?

Banka kredisi kullandınız ve taksitlerini ödemeye başladınız. Ancak daha kredi taksitleri bitmeden yeniden nakit ihtiyacınız oluştu ve ikinci kredi çekmek istediniz. Ve şimdi merak ediyorsunuz, acaba yeniden kredi alabilir miyim? Evet, alabilirsiniz. Ancak bazı temel noktalara dikkat etmeniz gereklidir. Nedir bunlar hemen şu şekilde aktaralım.

  • Kredi siciliniz temiz olursa yeniden kredi alabilirsiniz.
  • Kredinizin taksitlerini aksatmadan ödemiş olmalısınız.
  • Mevcut kredinizin limiti düşük ise yeniden çok rahat bir şekilde kredi alabilirsiniz.
  • Eğer mevcut kredinizin limiti yüksek ve ödenecek daha çok taksitiniz var ise banka sizden biraz daha ödeme yapmanızı ister.
  • Bankalar size yeni bir kredi vererek birinci kredinizi ödemenizi teklif ederek yeniden kredi verebilir.

İkinci kredi çıkar mı?

İnsanların en merak ettiği şeylerden bir tanesi de bana ikinci kredi çıkar mı? Siz bir kredi çektiniz ve daha o bitmeden yeniden kredi ihtiyacınız doğdu. Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer kredi sicilinizde bir sıkıntı yok ise zaten banka size yeniden kredi vermek için can atacaktır. Ancak tabi yine belirtelim, mevcut kredinizin limiti ile yeniden çekmek istediğiniz kredi limitinin önemi büyüktür. Sizin ödeyebilme durumunuza göre banka bunu mutlaka göz önünde bulunduracaktır. Yani burada devreye maaş, gelir durumu gibi faktörler girmektedir. Eğer şartlar müsait ise ikinci hatta üçüncü dördüncü kredileri çekmeniz de mümkündür.

İkinci Krediyi Aynı Bankadan mı Çekmek Gereklidir?

Bir krediniz var ve yeniden bir kredi çekmeyi düşünüyorsunuz. Ancak nereden çekmeliyim diye düşünüyorsunuz. Aslında temelde her hangi bir şart yoktur. Yani ikinci kredinizi başka bir bankadan da alabilirsiniz. Ancak şunu hatırlatalım eğer ikinci krediyi ilk kredinizi veren banka onaylamıyorsa bilin ki % 90 diğer bankalar da onaylamazlar.

Bankaların kredi verme politikaları her geçen gün değişmektedir. Bankalar arası bunlar ayrıca farklılık göstermektedir. Bankaların bir kısmı yeni müşteri kazanmak adına hiç olmayacak kişilere kredi verir durumuna geldiler. Bir kişi çok fazla borcu olmasına rağmen bir başka banka ona yeniden kredi sağlayabilmektedir. Hal böyle olunca bankalar yine bir yarış içine girerler. Burada tabi hep söylediğimiz gibi gelir durumu, mevcut borç durumu ve kredi sicil ve notu son derece büyük öneme sahiptir. Mevcut bir krediniz varken ikinci bir kredi için öncelikle aynı bankanın kapısını çalmamalısınız. Ancak bu başvuruyu banka şubesine giderek şahsi olarak yapmanızda ayrıca bir fayda var. Eğer banka görevlisi ile sağlıklı bir iletişim kurarsanız size ikinci bir krediyi rahatlıkla vereceklerdir. Yüksek meblağda kredi borcunuz var ise maaş durumunuz el vermeyeceğinden banka size ikinci krediyi o an vermeyebilir.

Krediniz varken başka bankalardan yapacağınız kredi başvurularınız değerlendirmeye sokulur. Eğer şartlarınız müsait ise bilin ki bu banka size yeni bir krediyi hemen verir. Belki kredi limiti istediğiniz gibi olmayabilir ama  banka sizi yeni bir müşteri olarak kazanmak isteyecek ve size ikinci bir kredi verecektir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Tahsisi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız Kredi Tahsis Süreci, Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsisi Aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık