Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

2 Temmuz 2016

Günümüzde kredi çekmek çok kolay bir hale gelmiş durumda artık şubelere bile gitmeden bir SMS ile kredi başvurusu yapabiliyor ve onaylanması durumunda dakikalar içerisinde krediniz hesabınıza yatıyor. Tabi bunun için belli başlı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bunların başında da kredi notu gelmektedir. Peki kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı? Hangi şartları yerine getirebilirsiniz hep birlikte göz atalım.

Kredi Notu

Çekeceğiniz kredi miktarı azda olsa çok da olsa belli başlı kriteleri sağlamanız gerekmektedir. Bunların en başında çalışıyor olmanız veya belgeleyebileceğiniz bir gelirin olması gerekmektedir. Bunun için sizden Maaş Bodrosu alınacaktır.  Kredi çekebilmeniz için bir diğer kriter ise son 6 aylık çalışıyor olmanız yani 6 aylık sigortalı olmanız gerekmektedir. Bunun içinde sizden son 6 aylık SGK belgesi istenecektir. Ve son olarak da bankalar ile olan geçmiş ilişkilerinizin iyi olması gerekmektedir. Bununda baz alındığı ortak kriter kredi notudur. Kredi notunuzun düşük olması durumunda geliriniz iyi bile olsa kredi alamayabilirsiniz. Kredi notu artırmak için çok dikkatli olmalısınız.

Kredi Notum Kaç Olmalı

İstediğiniz krediyi çekebilmek için bankaların belirlemiş olduğu kredi ortalamasını yakalamanız gerekmektedir. Altında olmanız durumunda yani risk gurubunda alacağınız kredinin hem faiz oranı yüksek olacaktır hem de sizde kefil talep edilecektir.

  • Puan 1300 – 1499 arası; az riskli
  • Puan 1500 – 1699 arası; iyi
  • Puan 1700 – 1900 arası; çok iyi

1300 puan altı yani riskli grupta yer alıyorsanız kredi almakta zorluk çekeceğiniz için kredi notunuzun en az 1300 skorda olması gerekmektedir. Bu durumda bazı bankalar yine sizden kefil isteyebilir ama 1500 üstü olduğunuz zaman istediğiniz krediyi kolaylıkla alabilirsiniz. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz konu ile alakalı yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.


TAVSİYE: Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu ve Almanın Yolları

Gelir belgesiz kredi

Gelir belgesiz olarak veya bir gelire sahip olmadan kredi almak mümkün müdür? Tüm detayları burada.


Örneğin; ING Bank yapmış olduğu son kampanyası ile kredi notu yüksek olan kişilere uygun faiz oranlarından kredi imkanı sunmaktadır. %0,95 faiz oranından sizlerde kredi çekebilirsiniz. Bu durumda kredi notunuzun 1850 üzeri olmalıdır. Daha düşük kredi notları içinde daha yüksek faiz oranlarından kredi imkanı sağlamaktadır. Gördüğünüz gibi kredi notunuzun ne kadar iyi olması alacağınız kredinin hem daha uygun hem de kefilsiz olmasını sağlayacaktır.

Kredi notu üzerine olan ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz konumuza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

kredi notu yükseltme

Kredi notu nasıl yükseltilir. Tüm detayları ile sizlere bu konumuzda aktardık. Resmin üzerini tıklayarak konumuza ulaşabilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Notu Nedir? başlıklı yazımız Kredi notu, Kredi notu ne anlama gelir ve Kredi notu ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık