Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

25 Mayıs 2016

Bankalardan alınan krediler kapsamında kredi kullanımın da bankaların aldığı bazı dosya masrafları vardır. Bu masraflar belgelenebilen ve belgelenemeyen masraflar olarak ikiye ayrılır. Belgelenebilen masraflar, kişi krediyi kullanırken alınan hayat sigortası poliçesi, expertiz raporu için alınan masraflar gibidir. Belgelenemeyen masraflar banka tarafından alınıp makbuz oluşturulamayan masraflardır. Belgelenemeyen masrafları geri alabilmek mümkündür. Birlikte dosya masrafları geri alma için nasıl başvuru yapılır bakalım.

Dosya Masrafları Geri Alma Başvurusu

Bankaların kredi kullandırma esnasında almış olduğu belgelendirilemeyen masraflar Yargıtay gereği haksız kazanç olarak kabul gördüğü için masrafları bankaların geri ödemesi gerekir. Kredi masrafları geri alabilmek için kişinin yapması gereken ilk olarak krediyi kullanmış olduğu banka şubesine giderek kredi esnasında alınan belgelenemeyen masrafların tarafına geri iadesini talep etmek olacaktır. Bu çokta etkili bir durum değildir. Birçok banka bu talebi geri çevirir ve kredi masraflarını geri ödemek istemez.

Kredi Masrafları Ödemesi İçin Yapılması Gerekenler

Bankanın kredi masraflarını geri ödememesi durumunda kredi masraflarının iadesini almak isteyen kişinin alacağı tutara bağlı olarak il, ilçe hakem heyetlerine veya tüketici mahkemelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Eğer geri alınması gereken tutar 2200 Türk lirası veya bu tutardan daha düşük ise, bağlı bulunulan ilçenin il hakem heyetine bir dilekçe hazırlayarak o dilekçe ile başvurulması yeterli olacaktır. Bu tutar 2200 Türk lirası ile 3300 Türk lirası arasında ise Bağlı bulunulan ilin, il hakem heyetine aynı şekilde bir dilekçe hazırlayarak o dilekçe ile kredi masraflarının iadesi için başvuru yapılması gerekecektir.

Fakat kredi masrafları 3300 Türk lirası üzerinde ise bu durum için tüketici mahkemelerine giderek dava açılması gerekmektedir. Bu davayı açmak için masraf iadesi ile ilgili bir dilekçe ile tüketici mahkemelerine başvuru yapılmalı ve dava açılmalıdır. Tüketici mahkemelerinde açılması ve gereken kredi masraflarının geri ödenmesi için davasının tutarı 61 Türk lirası gibi cüz’i bir tutardır. Tüketici mahkemelerinde masrafların iadesi için açılan dava kazanılırsa yapılan masrafların iadesi kişinin tarafına ödenir. Bu davanın kaybedilmesi durumunda kişi dava sonucunu temyiz edebilir. Buna rağmen dava sonucu kişinin aleyhine olur ise yani dava kaybedilir ise, dava masraflarının tamamı davayı kaybeden kişiden talep edilir.

Kullanılan kredinin masraflarının geri alınabilmesi için on yıllık bir zaman dilimini doldurmamalıdır. Kredi masrafları için borçlar kanununda ki on yıllık zaman aşımı süresi geçerli olacağı için bu süre doldurulmuşsa kredi masraflarının talep edilebilmesi zaman aşımına uğrayacağı için geri alınabilmesi mümkün değildir.

Geri alınması talep edilen kredi dosya masrafları tutarı 3300 Türk lirasından yüksek ise ve kişinin bulunduğu yerde tüketici mahkemeleri yok ise, bağlı bulunduğu yerin Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurarak dava açabilir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

kredi kartı aidatı geri alma

Kredi kartı aidatları nasıl geri alınır? diyorsanız bu konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz. Resmin üzerini tıklayıp ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Daha fazla güncel bilgi için web sayfamızı sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık