Kredi Garanti Fonu Nedir? Ne İşe Yarar? Başvurusu Nasıl Yapılır?

20 Mayıs 2017

Kredi Garanti fonu nedir? Kredi Garanti fonu ne işe yarar? Kredi Garanti fonu nasıl kullanılır, bundan herkes yararlanabilir mi? Diyorsanız, kredispara.com tarafından hazırlanan bu yazıyı kesinlikle okumalısınız? Kredi Garanti Fonu üzerine aklınıza takılan her şey bu yazımızda cevap buluyor!

Kredi Garanti Fonu

Kredi Garanti Fonu, Kobi statüsüne faaliyet gösteren işletmelere kefalet hizmeti veren bir kurumdur. Türkiye’de tek olan ve 1993 yılından beri faaliyet gösteren bu kurum AŞ yapısında hizmet vermektedir. 1994 yılında ilk kefaletini yani kefilliğini göstererek hizmet vermeye başlamıştır.

Kredi Garanti Fonu, Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuştur. Kısaca KGF olarak adlandırılır ve anonim şirket yapısındadır. Yani çok ortaklıdır. Bu ortaklar şu şekildedir: kamu kuruluşu olan ve kamu kuruluşu sayılan ortakları; KOSGEB, TOBB, TESK ile Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Eximbank ve Ziraat Katılım Bankası’dır. Diğer ortakları Akbank, Albaraka, Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Burgan Bank, Finansbank, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı’dır.

Kredi Garanti Fonu ne işe yarar?

Kredi Garanti fonu kurumsal bir kefalet kuruluşu olarak hizmet vermektedir. Teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkânlarından yeterli ölçüde yararlanamayan Kobi’lere kefil olan aracı bir kurumdur. Kobi’ler için son derece önemlidir ve onlara gerekli finansmana ulaşmalarını sağlamak amacı ile kurulmuştur.

Kredi Garanti Fonu kredi vermez; Kobi’lerin kredi ve destek imkânlarından yararlanmalarını sağlar, onlara kefil olarak yardımcı olur. İşlerini kolaylaştırır. Kredi Garanti Fonu işletme ve yatırım kredileri için kefil olabilmektedir.

Kredi Garanti Fonundan kimler yararlanabilir?

Kredi Garanti fonundan herkes ya da her işletme yararlanamaz. Hangi sektörde olursa olsun bu hizmetten sadece Kobi’ler ve Kobi statüsüne faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilir. Bankalar nezdinde kredi değeri olan ancak teminat gösteremeyen Kobi statüsünde tüm işletmeler Kredi Garanti Fonu hizmetlerinden yararlanabilirler.

Kredi Garanti Fonu hangi bankalar ile anlaşmalı olarak hizmet vermektedir?

Kredi Garanti fonu ülkemizde faaliyet gösteren Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Eximbank, Ziraat Katılım Bankası, Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Burgan Bank, Finansbank, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile kefalet protokol anlaşması bulunmaktadır.

Bunun dışında Kredi Garanti Fonu ayrıca TTGV, TÜBİTAK, KOSGEB ve Eximbank destek ve kredilerine de kefalet vermektedir.

Kredi Garanti Fonu kefalet hizmeti başvurusu nasıl yapılır?

kredi garanti fonu başvurusu

Kredi garanti fonu başvurusu ve şubeleri

Kredi Garanti fonu kefalet hizmeti başvurusu da oldukça kolaydır. Bankalardan kullanılacak krediler için Kredi Garanti fonunun ortağı olan bankalara başvuruda bulunmak yeterlidir.
TTGV, TÜBİTAK, KOSGEB ve Eximbank destek ve kredileri için ise Kredi Garanti Fonu genel müdürlüğüne ya da 33 ilde bulunan Kredi Garanti Fonu şubelerine başvuru yapılmaktadır.

Çekilecek kredi için istenecek belgelerin dışında Kredi Garanti Fonu her hangi bir belge istememektedir. Kefalet ürününe göre ortalama olarak yıllık % 0,3 oranında kefalet komisyonu işletmeden tahsil edilir. Kredinin ödenmemesi durumunda Kredi Garanti Fonu ödemeyi yapar ve işletmeden ilgili kredi borcunu yasal yollardan tahsil eder.

Kredi Garanti Fonu Şubeleri

Kredi Garanti Fonu 33 ilde 38 şubesi ile hizmet vermektedir. Bu şubeler ise şu şekildedir.

Adana, Ankara / Ostim, Ankara / Kızılay, Antalya, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Kadıköy, İkitelli, Eminönü, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Karabük, Kocaeli, Gebze/Kocaeli, Konya, Manisa, Malatya, Bodrum, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Çorlu / Tekirdağ, Trabzon, Van, Ereğli / Zonguldak

Kredi Garanti Fonu İletişim

Adres: Dumlupınar Bulv. (Eskişehir Yolu 9.km) TOBB İkiz Kuleleri C Blok No: 252 Kat: 5-6-7 06530 Çankaya/Ankara/Türkiye

Tel: 444 7 543

Web: www.kgf.com.tr

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık