Kredi Gecikmem Var Kredi Alabilir Miyim?

21 Eylül 2016

Daha önceden çekmiş olduğunuz bir kredi var ve bu krediyi öderken biraz zorluk çektiniz ve gecikmeli ödeme yaptınız ve yine kredi çekmek zorunda kaldınız Kredi Gecikmem Var Kredi Alabilir Miyim? Diye soru soruyorsunuz. Eğer adınız kara listede değilse kırmızı kalem yememiş iseniz ve puanlarınıza bağlı olarak kredi çekebilme şansınız varsa yeni bir kredi alabilirsiniz. Banka kredi çekerken öncelikle sizin KKB kaydınıza bakar, siz de gecikmeli olarak ödemiş olduğunuz bu KKB kaydınıza yansıyacaktır. Şayet takibe alınmışsanız ki bu süre de 90 gündür 90 günü gecen gecikmelere takibe alınarak kredi çekebilme ihtimaliniz biraz düşüktür.

Kredi ödemesini yapmadım yeni kredi çekebilir miyim?

Ama gecikmeli ödemeleriniz hala duruyor ve ödemediyseniz o krediyi komple sıfırlayabilir, yeni bir kredi başvurusu talebinizde bulunabilirsiniz. Eğer bankada kredi puanınız yüksek ise çekecek olduğunuz kredinin miktarı sizin kredi puanınızı karşılıyorsa banka size yeni bir kredi verebilir. Eğer bu durumda yine banka size kredi vermiyorsa bir tane sağlam kefil bulabilirseniz bankadan kredi alabilirsiniz. Ya da bir evi ya da arabayı ipotek olarak göstererek de kredi alabilirsiniz. Bankalardan kırmızı kalem yemediğiniz sürece ki zaten bilindiği üzere bankadan kırmızı kalem yemediğiniz sürece bankalardan kredi alabilirsiniz.

Kara listeye nasıl girilir?

3 Ay’ı yani 90 günü aşan gecikmeli ödemelerde kredi puanınız düşer ve banka sizi avukata verir. Bankaya 90 günden sonrasında bankadan size vermiş olduğu sürede geciktirmiş olduğunuz kredinin ödenmesini ister. Eğer o bankanın belirlemiş olduğu süreye kadar ödeyemediğiniz durumda kırmızı kalem yemiş olursunuz. Eğer taahhüt verip yeniden taksitlendirme ve yapılandırma yapar ve borçlarınızı ödemeye devam ederseniz kırmızı kalem yemekten kurtulmuş olursunuz. Siz olun ödemelerinizi kesinlikle geciktirmeyin aksi halde cezai işlem bile uygulanır.

Daha önce araştırmış olduğumuz Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu başlıklı yazımız çalışmayan ev hanımları için kredi, Ev hanımları kredi başvurusu ve Ev hanımlarına kredi imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Fatma D. dedi ki:

    Kredi geciktirdim mi kredi çekemem mi?

Yorum Yaz


Yukarı Çık