Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

21 Mayıs 2016

Bankaların kredi kartı kullananlardan değişik ücretlerle kesinti yaptıkları ve kredi kartı aidatı olarak adlandırdıkları tutarlar vardır. Bu aldıkları kredi kartı aidatları haksız kazanç olarak görüldüğü için bankaların almaya hakları olmadığından kredi kartı aidatlarını geri almak mümkündür.

Kredi kartı aidatı geri alma işlemleri ve başvurusu

Kredi kartı kullanan kişiler kredi kartı aidatlarını bazı başvurular sonucunda geri alabilirler. Kredi kartı aidatlarını geri alabilmek için ilk olarak kartın ait olduğu bankaya başvuru da bulunmak gerekir. Bu işlem genellikle pek yeterli olmaz. Çünkü bankalar bu başvuruyu dikkate almayabilir. Bu durum da yapılması gereken işlem bir dilekçe doldurarak kredi kartı aidatını geri alma dilekçesiyle ve kredi kartı aidatlarını gösteren belgeyi hazırda bulundurulmalıdır. Kredi kartı aidatından alınacak tutar 1.191 Türk lirasının üzerine çıkmaz ise hazırlanan dilekçe ve kredi kartı aidatlarını gösteren belge ile bulunulan ilin İl Hakem Heyetine başvurulması sonucu iadesi yapılır. Fakat alınacak kredi kartı aidat tutarı 1.191 Türk lirası tutarının üzerinde ise hazırlanan dilekçe ve aidatları gösteren belge ile bulundukları ilin tüketici mahkemelerine dava açılarak bu dava sonucunda kredi kartlarından alınan aidatların geri alınabilmesi mümkün olur. Kredi kartı aidatlarını gösteren belge kredi kartının olduğu bankadan alınabilir. Tüketici mahkemelerin de açılan bu tür davalar da dava açma masrafı çok cüz’i bir tutar talep edilir. Davanın olumlu olması durumun da bütün ödemeler davayı açan kişiye iade edilir. Dava sonucu olumlu olması halin de, çıkan karar ile kredi kartının bulunduğu bankaya müracaat edilerek tutarın tarafına talebi istenir. Bu karara rağmen banka ödemesi gereken aidat tutarını kişiye ödemez ise icra dairelerine başvuru yapılarak bankadan icra yolu ile bu tutarın alınması sağlanır.

Kredi kartı aidatını geri alacakların dikkat etmesi gereken durum

Kredi kartlarının günümüz de bizlere katkısı oldukça yüksektir. Kredi kartları ile vadeli alışverişler yapılabilir. Ürün alımı sırasında kolaylıklar sağlanır. Kredi kartı aidatları her bankada ve bankanın her kesintisinde nedeni bilinmeyen şekilde farklılık gösterir. Yani kesintisi yapılan kart aidatları tutarları hiçbir zaman için aynı olmayabilir. Kredi kartı aidatlarını bankalardan geri almak isteyen kişiler on yıllık zaman aşımı sürecine dikkat etmeleri gerekir. Çünkü on yılı geçmiş olan kredi kartı aidat tutarları borçlar kanununda ki zaman aşımına göre düşünülmesi nedeni ile zaman aşımına uğramış bulunmaktadır. Yani on yıllık zaman dilimi geçmiş ise kredi kartı aidatları zaman aşımına uğramış olması nedeni ile kesinlikle iadesi talep edilemez ve geri alınamaz. On yıllık zaman aşımını geçiren kişilerin tüketici mahkemelerinde dava açarak bu tutarı talep etmesi durumunda dava sonucu olarak davayı kaybeder ve yapılan tüm masrafların ödenmesi kendisinden istenilir.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız İnternetten kredi kartı başvurusu, Kredi kartı ve Kredi kartı almak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık