Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması

13 Mayıs 2016

Zaman geliyor ödemelerimizi yapamıyoruz. Elimize geçen maaş veya kazandığımız para ödemelerimize yetmemekte. Bazı ödemelerimizi zamanında yapmasak 1-2 ay bekletsek de sıkıntı olmuyor. Ama söz konusu kredi kartı ise bunu ödemeden geçmemiz sıkıntı yaratacaktır bizim için. Hiç ödeme yapmasak dahi kredi kartının en azından asgari ödemesini yapmaya çalışmalıyız. Çünkü hem kredi puanınızı etkileyecektir hemde ilerde kredi çekme gibi durumunda karşınıza çıkacaktır. Peki kredi kartı asgari ödeme tutarı ne kadardır. Asgari ödeme hesaplaması nasıl yapılır? Kredi kartının asgari ödemesi neden önemlidir şimdi bu soruların cevaplarına bakalım.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplaması

Öncelikle bu konuyu ele alalım. Kredi kartınızın asgari tutarı ne kadardır nasıl hesaplanır. Çoğu kredi kartı ekstresinde asgari ödeme tutarı yani en az ödeme tutarı yazmaktadır. Fakat siz yine de kendiniz asgari ödeme tutarını hesaplamak istiyorsanız şu şekilde yapmalısınız. Öncelikle kartınız daha bir yıllık ise asgari ödeme tutarı borç tutarınızın %40 kadardır. Bir yıldan eski ise limitinize göre hesaplama yapılmaktadır. 15.000 TL’nin altında limitli ise borcunuzun %30’u, 15.001 TL ile 20.000 TL arasında ise limitiniz bu kredi kartınızın da toplam borcunuzun %35’i asgari ödemesi bulunmakta. Eğer ki kredi kartınız 20.001 TL’nin üstünde ise %40 asgari ödeme yapmanız gereklidir.

Kredi kartının asgari ödemesi yapılmaz ise ne olur?

Kredi kartlarınız yüksek gelmekte ve siz asgarisini dahi yapamayacak mısınız? İşte bu durumda ne olmaktadır. Asgari ödeme yapmadığınız da öncelikle en başta kredi notunuz düşecektir. Kredi notunuzun düşmesi demek kredi ihtiyacınızda kredi çekebilme yolunuz kapanacaktır. Bunun haricinde 3 ay boyunca hiç bir şekilde asgari ödemesini dahi yapmaz iseniz size 7 gün içinde borcunuzu ödeme ihtarnamesi gönderilecektir. Bu ihtarnameye de uymayıp ödeme yapmaz iseniz banka kredi kartı borcunu icra yoluyla sizden tahsil edecektir. Yani adınıza alan mallara el koyup bunları satışa çıkaracak bu şekilde satılan mallardan gelen parayı sizin borcunuza sayacaktır. Bunların haricinde sizi bankaların kara listesine dahil edecektir. Borcunuzun hepsi ödense dahi 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi alamayacaksınız. Bunları yaşamak istemiyorsanız en azından kredi kartınızın asgari ödemesini yapmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık