Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

14 Mayıs 2016

Kredi kartı kullanmak günümüz de artık oldukça yaygın bir durum. Kredi kartı hayatımızı kolaylaştırmak adına, yapacağımız alışverişler de taksit yapmak seçeneğini sağlayan banka ürünüdür. Kredi kartı başvurusunun nasıl yapıldığına ve kredi kartı şartlarının ne olduğuna bakalım. Sizde kredi kartı almak istiyorum diyorsanız veya kredi kartı nasıl alınır diyorsanız bu yazımız tam size göre. Kredi kartının avantajları nelerdir?

Kredi kartı başvurusu yapmak

Kredi kartı almak birçok seçenek yolu ile yapılabilir. Bunlardan bir tanesi bankaya giderek kredi kartı başvuru formu dolmak ve bankaya o form ile başvuru yapmaktır. Diğer bir seçenek, bankanın web sitesi üzerinden yayımlanan kredi kartı başvuru formunu doldurarak internet üzerinden kredi kartı başvurusu yapılabilmektedir. Ayrıca birçok banka sms yani kısa mesaj üzerinden başvuru seçeneği de sunmaktadır. Sms ile başvuru, bankanın isteği doğrultusunda istemiş olduğu bilgileri kısa mesajla verilen numaraya göndermektir. Başvuruların sonucu verilen referans numarası ile veya vatandaşlık numarası ile başvuru yapılan banka aranarak sorgulanabilir. Kredi kartı başvuru sonucu ortalama bir hafta içerisinde sonuçlanır. Başvurunun olumlu olması durumunda kişinin isteğine bağlı olarak hazırlanan kredi kartını banka şubesi ya da ev veya iş adresinden teslim alabilir. Kredi kartı teslim alındıktan sonra banka aranarak şifre oluşturma seçeneği ile kredi kartının şifresi oluşturulmalıdır.

Kredi kartı başvuru esnasında gerekli görülürse banka kimlik, SGK dökümü veya maaş bordrosu talep edebilir. Kredi kartları da tıpkı krediler gibi kişinin geçmişinde kullanmış olduğu kredi veya kredi kartı gibi ürünlerin ödeme seçeneklerine bakılarak onay alır. Eğer daha önceki kullanmış olduğu ürünler de ödeme gecikmesi yapmış ise KKB notunun düşük olacağı ve KKB(Kredi Kayıt Bürosu) sorgusunda gecikmeli ödemeler gözükeceği için kredi kartı sonucu olumsuz olur. Kredi, kredi kartı ödemesi gecikmemiş olan kişiler de KKB notu yüksek olacağı için kredi kartı almak kolay olacaktır. Kredi kartı almak isteyen kişi çalışan ise, son altı ay aynı yer de çalışarak sigorta priminin yatmış olması gerekiyor. Kredi kartı kullanımlarında alışverişler kart kullanımı ile yapıldıkça ve aylık ödemeleri düzenli olduğu takdirde kredi notunu yükseltmeye etkisi oldukça büyüktür. Kredi kartı almak isteyen kişilerin gelirleri üzerinden, banka tarafından hesaplanarak limiti banka tarafından belirlenir. Kredi kartı limitinin gelir düzeyinin üzerine çıkmaması gerekir. Kartı kullanacak kişinin geri ödeme zorluğu yaşaması göz önün de bulundurularak kredi kartı limit ayarlaması yapılır. Bankanın verdiği kart limiti aylık ödemelerin düzenli olması durumunda isteğe bağlı olarak bir süre sonra; banka şubesi, telefon aracılığı veya bankamatiklerden limit artırım talebi yapılarak kredi kartı limiti artırılabilir.

Kredi kartı kullanan kişiler nakit harcama yapmak yerine harcayacakları tutarı kredi kartlarına ödeyerek kullanırlar ise gelecekteki kullanmak istedikleri kredi ve kredi kartı taleplerinin sonuçlarının daha olumlu olmasını sağlayacaktır. Tek bankadan bir kredi alan kişi kredi kartını düzenli geri ödemelerle kullanma durumunda isterse başka bankalardan da kredi kartı başvurusu yaparak kredi kartı alabilir.

Daha önce yazmış olduğumuz Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması başlıklı yazımızda ilginizi çekebilir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması

Kredi kartı asgari ödemesi ne kadar ve nasıl hesaplanır diyorsanız tüm detaylar burada.

Yazımızı faydalı bulduysanız beğenmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Daha fazla bilgi için bizleri sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

Daha önce araştırmış olduğumuz Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması başlıklı yazımız Asgari ödeme, Asgari ödeme hesaplaması ve Kredi asgari ödemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık